FRIS jako metoda testowania osobowości

BIZNES FINANSE

17 maja 2022

TYPOLOGIA FRIS

 

Temat osobowości przewija się zarówno w naszych nagraniach podcast, jak również we wpisach na blogu. Podejść do tego tematu jest wiele, na ostatnim nagraniu podcast wspominaliśmy o typologii FRIS.

Pokazuje ona nasze podejście do stylów myślenia, co może być niezwykle pomocne dla nas samych, aby rozszyfrować naszą osobowość, zrozumieć i uświadomić sobie nasz styl działania, mechanizmy, które nami kierują nasze silne strony i przestrzenie, z którymi mamy wyzwania. Przy Leadreship’ie, jak również budowaniu wspierających relacji, znajomość typów osobowości pomaga nam w odpowiedniej komunikacji z drugim człowiekiem, zatrudnianiu w odniesieniu do potrzebnych w naszym teamie zasobów, przydzielaniu projektów i wspólnym szukaniu rozwiązań.

 

„Jeżeli człowiek wykonuje pracę ściśle zdefiniowaną, wykorzystuje zazwyczaj sugerowane, „właściwe” strategie. Jeżeli jednak ma swobodę wyboru podejścia, wykorzystuje najbardziej naturalny dla siebie styl poznawczy. Celowa zmiana tego naturalnego stylu myślenia, np. wskutek ukierunkowanego treningu jest bardzo trudna i zazwyczaj przynosi jedynie krótkotrwały rezultat”

Anna Matczak, Style poznawcze. Wydawnictwo Naukowe PWN, 1982

Zapoznając się z tym wpisem, sam możesz odpowiedzieć sobie na pytanie, czy warto znać bliżej różne typy osobowości. W moim odczuciu, jeśli jesteś zamknięty na różnorodność, jeśli stawiasz tylko i wyłącznie na swój sposób działania, myślenia i postrzegania rzeczywistości — i wymagasz tego samego od innych — ograniczasz ludzi w ich rozkwicie i rozwoju i stanowisz sporą barierę w rozwijaniu projektów i przedsiębiorstw. Jestem pewna, że tego nie chcesz 🙂

 

RUSZAMY Z FRIS

 

„Znaczenie stylów myślenia polega przede wszystkim na tym, że pośredniczą one między zdolnościami człowieka, a ich realizacją w rzeczywistym funkcjonowaniu”.

Prof. Anna Matczak, Style poznawcze w podręczniku akademickim Psychologia (t. 2), 2000

 

Fakty — ZAWODNIK

Relacje — PARTNER

Idee — WIZJONER

Struktury — BADACZ

 

ZAWODNIK opiera się na faktach i szybkim postrzeganiu zależności między przyczyną a skutkiem. Skupia się na określeniu 1 nadrzędnego celu, odnajduje proste rozwiązanie i szybko dąży do celu.
Silną stroną jest między innymi konkretność, szybkie podejmowanie decyzji i działanie.
Wyzwanie dla otoczenia: schematyczność, dosłowność i brak dyplomacji.

 

PARTNER — głównie stawia na relacje i intuicję łącząc osoby, obiekty i zdarzenia. Odnajduje kilka wersji rozwiązania i wybiera to, które łączy wiele wspólnych elementów.
Silną stroną jest empatia, szukanie wspólnych rozwiązań, budowanie relacji i społeczności.
Wyzwanie dla otoczenia: nadwrażliwość, emocjonalność, zmienność decyzji.

 

WIZJONER — snuje wizje, wychodzi ze schematów, postrzega kilka alternatywy. Idee to to, co u tej osoby przeważa. Jest skłonny do zmiany podejścia nawet na etapie działania.
Silną stroną jest elastyczność i oryginalne pomysły.
Wyzwanie dla otoczenia: chaotyczność, brak systematyczności i ignorowanie zasad.

 

BADACZ — wnikanie w szczegóły, w głąb problemu, analiza na wielu płaszczyznach. Dąży do szukania rozwiązań, łącząc wszystkie możliwe przypadki.
Silną stroną jest wnikliwość, obiektywny osąd, dbałość o szczegóły.
Wyzwanie dla otoczenia: perfekcjonizm, szczegółowość, długie podejmowanie decyzji.

 

Czy teraz jest Ci łatwiej spojrzeć na siebie? Swoje relacje? Czy czujesz większy dystans do tego, jak zachowują się inne osoby? Czy zauważasz, że pewne zachowania nie wynikają z lenistwa, złośliwości, a po prostu pewnych predyspozycji? Jak ta wiedza może pomóc Ci w odnalezieniu się w przedsiębiorstwie, w roli lidera, wśród zespołu, czy chociażby wśród Twoich klientów?

 

CO CI TO DA?

Dysponowanie tą wiedzą może znacznie ułatwić Ci Twoje działania i poprowadzić Cię i Twój zespół do sukcesu! Otwierając się na różnorodność, rozumiejąc silne strony i zauważając konkretne predyspozycje — możesz wzniecić ogień w swoim teamie.

 

 

Osobiście noszę w sobie połączenie 3 typów osobowości: zawodnika, partnera i wizjonera. Pamiętam jak w jednym z miejsc pracy, w którym miałam przyjemność zdobywać szereg doświadczeń — oczekiwano ode mnie wielozadaniowości i oprócz działań, w których czułam się „jak ryba w wodzie” – również zachowań typowo charakterystycznych dla osobowości badacza. Na tamtym etapie mojego życia zawodowego — nie miałam pojęcia o tej typologii. I pojęcia nie miał o niej również mój przełożony. Pamiętam moją ówczesna irytację oraz rosnące we mnie poczucie winy. Nie lubię, nie potrafię, inni tak, a mi nie wychodzi tak gładko w pewnych tematach…

 

 

 

Nie ma lepszego, czy gorszego typu osobowości. Są one po prostu różne. I wrócę z przytoczonym przeze mnie cytatem w podcaście, w którym mówiliśmy razem z Tomaszem Damianem o typach osobowości:

 

 

„Wszyscy jesteśmy geniuszami. Ale jeśli oceniasz rybę po jej zdolności wspinania się na drzewa, to całe życie będzie myślała, że jest głupia”.
Albert Einstein

 

 

Pamiętam, że na tamtym etapie życia zaczęłam właśnie tak myśleć o sobie. Na szczęście, znalazłam w sobie gotowość do szukania rozwiązań i wyjścia z pozycji ofiary. Dziś jestem wdzięczna za tamte doświadczenia. Bardzo wiele nauczyłam się w tamtym miejscu pracy, a to, co mnie w niej uwierało, stało się początkiem mojego samorozwoju i ogromnej, wartościowej zmiany, która doprowadziła mnie do miejsca, w którym dziś jestem. A wierzę, że przede mną jest jeszcze więcej fenomenalnych przygód.

 

Dziś z ogromną radością towarzyszę liderom w ich rozwoju i zmianie, bo sama jej doświadczyłam i wciąż doświadczam.

 

 

Katarzyna Machlowska-Hulok
coach, trener mentalny, Business Partner PIRSB

Podziel się: