Więcej o ZAUFANIU

BIZNES FINANSE

05 kwietnia 2022

PIERWSZY KROK

 

„Gdy idziesz do pracy, twoim głównym zadaniem powinna być budowa zaufania”
ROBERT ECKERT, dyrektor generalny firmy Mattel

W budowaniu zaufania w przedsiębiorstwie i po prostu relacjach, z którymi mamy WSZĘDZIE do czynienia, bardzo pomocnym może się okazać „Model Pięciu Fal Zaufania” który przedstawiony jest w książce Stephena M. R Coveya „SZYBKOŚC ZAUFANIA”. Świetnie obrazuje on to, od czego zaufanie się tak naprawdę zaczyna. Zanim wejdziemy na szczyt góry lodowej — zaczynamy od pierwszego kroku! No i nie będzie inaczej niż w innych przestrzeniach. Wszystko zaczyna się od Ciebie!

 

 

FALE ZAUFANIA

 

Poznaj Fale Zaufania:

Fala zaufania do siebie
Fala zaufania w indywidualnych relacjach
Fala zaufania w organizacjach
Fala zaufania na rynku
Fala zaufania społecznego

 

Aby zbudować kolejne fale, tak jak wspominałam, nie ma innej opcji — najpierw zaczynamy od siebie. Dzięki temu zaufanie roznosi się, jak kręgi na wodzie i obejmuje kolejne przestrzenie. Zanim będziesz szukał zaufania wokoło — zbuduj ZAUFANIE DO SAMEGO SIEBIE. Stań się wiarygodny. Wytyczaj sobie cele, osiągaj je, dotrzymuj zobowiązań. Słowa mogą brzmieć niebotycznie, jednak najważniejsze w tym wszystkim jest działanie! Budując swój charakter i wiarygodność, zbudujesz zaufanie do siebie. I fala leci dalej! Jesteś liderem, który ufa samemu sobie? Dotrzymujesz danego słowa? Dużo mówisz, obiecujesz, wymagasz? A jak to jest z realizacją tego, co zakładasz? Porywasz się z motyką na słońce? Budowa zaufania to pracochłonne działanie. Warte jednak zaangażowania. Na jego utratę, czasem wystarczy tylko jedna chwila. Pamiętaj o tym fakcie. Jeśli chcesz tworzyć miejsce oparte na zaufaniu — zacznij od pierwszego kręgu. Zacznij od działania, dokonywania wyborów, traktowania siebie i innych tak, aby dawać autentyczny dowód tego, że można Ci ufać. Nie obiecuj gruszek na wierzbie, jeśli wiesz, że nie potrafisz spełnić tego planu

 

ZAUFANIE W INDYWIDUALNYCH RELACJACH

 

Tu istotnym jest konsekwentne postępowanie. Obejmuje je 13 konkretnych zachowań:

 

 1. Mówienie wprost
 2. Okazywanie szacunku
 3. Dbanie o przejrzystość
 4. Naprawianie krzywd
 5. Okazywanie lojalności
 6. Wykazywanie się rezultatami
 7. Doskonalenie się
 8. Konfrontacja z rzeczywistością
 9. Precyzowanie oczekiwań
 10. Przyjmowanie odpowiedzialności
 11. Najpierw słuchanie
 12. Dotrzymywanie zobowiązań
 13. Obdarzanie zaufaniem

 

 

I jak to jest u Ciebie? Nie wiem jak Ty, jednak czuję, że wymienione zachowania dają do myślenia i jest co robić! Kiedy nauczysz się tych umiejętności, możesz stosować je wszędzie — w zespole, w przedsiębiorstwie, w rodzinie, w przyjaźni… To właśnie dzięki temu tworzymy atmosferę zaufania… Więc jak? Zaczynasz trening i wdrażanie?

 

ZAUFANIE W ORGANIZACJACH

 

W biznesie, instytucjach, szkołach, zespołach. Rodzinach. Może być tak, że pracujesz w środowisku, w którym ufasz ludziom, jednak nie ufasz danej organizacji. I teraz popatrz — jak ważną rolę, pełni ta fala… Nie da się rozprzestrzeniać jej dalej, jeśli panuje tu brak zaufania… Jeśli organizacja pozbawiona jest zaufania, robi się wielki klops… Blokada na rozwój, na zyski, na wzrosty… Jeśli do tej pory bagatelizowałeś ten temat, warto przysiąść i przyglądnąć się, z czego może wynikać brak zaufania na tym poziomie. Inaczej masz postawiony szlaban na koleje, bardzo ważne zaufanie…

 

ZAUFANIE RYNKOWE

 

Reputacja, marka twojej firmy i twoja osobista marka. Pokazuje jakim zaufaniem obdarzają cię klienci, inwestorzy. Jeśli jest ono wysokie — klienci powracają, kupują więcej, trwają przy niej dłużej. No i mamy konkret. Efekty, zyski, wynik. Możemy iść dalej.

 

ZAUFANIE SPOŁECZNE

 

To kreowanie wartości dla innych. Wnosisz swój wkład, inspirujesz innych do tworzenia wartości. Ta fala, jak każda wcześniejsza, zaczyna się od pierwszej fali — zaufania do siebie. A zaufanie do siebie potęguje się, tworząc falę zaufania społecznego.

 

 

ZACZNIJ OD SIEBIE

 

Warto budować w sobie zaufanie do siebie i innych. Pomaga to tworzyć fale, które rozpływają się na ogromną skalę. Warto też rozwijać bardzo istotną umiejętność, kiedy i w jaki sposób obdarzać inne osoby „mądrym zaufaniem”. Bo nie chodzi o ślepy pęd za kimś/czymś w imię zaufania.

Jeśli do tej pory nie zastanawiałeś się nad tą przestrzenią, warto zacząć od siebie, zadając sobie pytania:

 

1) Czy mam w zwyczaju dotrzymywać danego słowa sobie i inny (np. trening, dieta, zobowiązania, obiecany prezent, awans, wczasy, urlop, ważna rozmowa, rozwikłanie konfliktu w zespole)?

 

2) Czy często planuję coś, co wiem, że jest dla mnie trudne do zrealizowania? Kiedy o tym mówię, już wiem, że nie podołam?

 

3) Czy odpuszczam przy byle wyzwaniu?

 

4) Czy mówię co innego, niż myślę?

 

5) Czy potrafię stanąć twarzą w twarz z wyzwaniem, przyznać się do błędu?

 

 

To tylko kilka pytań, które mogą pomóc Ci w otworzeniu się na to, jak to jest z Twoim zaufaniem do siebie. Ważne jest odpowiedzieć sobie na nie ze 100% szczerością, pełną otwartością. Inaczej pozostaniesz w strefie braku zaufania. Jeśli czujesz, że to dobry moment, żeby zacząć budować organizację na podstawie takiej wartości, jaką jest ZAUFANIE, może się okazać, że jesteśmy w stanie pomóc Ci wyruszyć w tą podróż- zaopatrując Cię w odpowiednie narzędzia i wspierając doświadczeniem i wiedzą.

 

 

Katarzyna Machlowska-Hulok
coach, trener mentalny, Business Partner PIRSB

Podziel się: