Masz BIZNES, czy biznes MA CIEBIE?

BIZNES FINANSE

22 marca 2022

WSZYSTKOWIEDZĄCY

 

Wiem najlepiej. Moje rozwiązania są jedyne. Innym lepiej nie ufać. „Umiesz liczyć, licz na siebie”. I lecisz z tym „biznesem”, który miał dać Ci wolność i niezależność. Zaczynasz tworzyć, rozwijać, budować. Decydować, rozwiązywać, załatwiać.

 

Znasz historię z budowlańcem, który biega na budowie w te i z powrotem z pustą taczką? Widząc to, kierownik podchodzi i pyta:

– Co tak z tą pustą taczką latacie?

– Panie kierowniku – odpowiada pracownik – taki zap… , że nie ma, kiedy załadować…

 

I tak może się dziać w Twoim przedsiębiorstwie. Tak może być w Twoich działaniach. Pędzisz… Ogarniasz, gasisz pożary. I nie masz czasu zobaczyć, że to jak coś robisz i w którym kierunku podążasz, jest jak to przykładowe bieganie z pustą taczką. I nagle okazuje się, że Twoja droga ku wolności, niezależności-stała się Twoją drogą do niewoli. Od rana, do wieczora. Wszystko na Twoich barkach.

 

BIZNES MA CIEBIE, NIE  TY JEGO

Bardzo często w Treningu Mentalnym i współpracy z klientami spotykam się z takimi osobami, które mają wyzwanie z odpuszczeniem, delegowaniem zadań, czy korzystaniem ze wsparcia. Odruch, nawyk, przekonanie. Przyklejone, przyczepione, wciśnięte tak mocno, że aż strach puścić. Więc trzymasz się go mocno. Zaciskasz pięści i nie wypuścisz! Nie wiesz dlaczego. Po prostu ściskasz jak bezcenny skarb. A w trakcie naszej współpracy mentalnej może okazać się, że w domu słyszałeś, że „nic nierobienie” to lenistwo, marnotrawstwo, powód do wstydu.

 

Słowa wysłyszane od jednej z klientek – „Kiedy siadam, to parzy…”. MOCNE SŁOWA…

 

Może obserwowałeś w domu, jak rodzice harują ciężko. Zakodowałeś wzór do naśladowania. Rodzinny przepis… Musisz się wykazać… Żeby zasłużyć na akceptację, pochwałę, żeby iść wg wzoru… Może być też tak, że słyszałeś, że nikomu nie można ufać, może obserwowałeś w rodzinie historie, jak obdarowując drugą osobę zaufaniem, w zamian pojawiła się strata… Może sam zostałeś oszukany… Mogło być i tak, że w poprzednich pokoleniach zaistniała tak mocno emocjonalna historia, że wraz z pamięcią komórkową została przekazana Tobie, jako genetyczne „ostrzeżenie”. Póki się nie przyglądniesz, nie dogrzebiesz, nie uświadomisz, będziesz prowadzony przekonaniem… Możesz dostać 1000 przepisów. Nic z tego. Wewnętrzny głos, stara ścieżka, będą znosić Cię na manowce.

 

Podłoży może być wiele, a dotarcie do nich pomaga je rozpuścić i zacząć budować nowe przekonania. Czy warto? Odpowiedz sobie sam na to pytanie… Czy puszczenie tego, co każe Ci liczyć tylko na siebie, przyniesie wartość, czy stratę? Jak możesz żyć za rok, dwa, pięć lat, jeśli będziesz szedł po staremu, a co może się podziać, jeśli nareszcie UWOLNISZ to, co niewspierające… Cwaniakować nie będę, przyznam otwarcie, że osobiście miałam do czynienia z presją notorycznego działania. Poczuciem winy, swędzeniem w ciele, wrażeniem, że jestem nieproduktywna, jeśli siadam, odpoczywam. A co dopiero poprosić kogoś o pomoc… Dalej nie będę wchodzić, bo płyniemy do światła 😉

 

KWADRANT

Sławetny kwadrant przepływu pieniędzy Roberta Kiyosakiego bardzo szybko rozprawia się z tym, czy rzeczywiście budujesz swoją wolność. Pędząc z pustą taczką, bez wytchnienia, możesz nawet nie zauważyć, że, pomimo że oficjalnie jesteś PRZEDSIĘBIORCĄ, tak naprawdę funkcjonujesz, jak na etacie, lub w jednoosobowej działalności.

 

 

Rozszyfrować przekonania to jedno. Kolejnym etapem jest znaleźć drogę. Drogę do tego, aby więzienie przebudować w sprawnie działającą maszynę. System. Ukształtować i wyprofilować tak, aby śmigał, zarówno przy Twojej, jak i bez Twojej obecności. Tylko wtedy możesz powiedzieć, że zbudowałeś prawdziwy biznes. Wtedy biznes przynosi pieniądze, a Ty oprócz niego, oprócz konkretnych pieniędzy, masz również swoje prywatne życie. Czas na hobby, dla rodziny, przyjaciół, na wypoczynek. Tak tworzysz zdrową przestrzeń wokół siebie.

 

Wyobraź sobie, że Twoja firma działa niezależnie od Twojej obecności, że masz stworzony SYSTEM, który jest prosty i łatwy do wdrażania i realizacji przez Twoich Managerów, współpracowników. Że każdy zna swoje zadania, potrafi szukać rozwiązań, że nie jesteś jedyną osobą, która odpowiada za wszystko. Jesteś tak naprawdę ostatnią osobą, do której przychodzi się z problemami… Bo zwyczajnie, ludzie w Twojej firmie otrzymali sprawdzone przepisy.

 

BUDUJ SYSTEM

Jeśli chcesz osiągnąć wolność, jeśli chcesz dotrzeć do miejsca, w którym Twoje pieniądze pracują na Ciebie. Zbuduj system. Przyglądnij się sieciom. Zobacz, jaka drzemie w nich siła… Jedziesz np. do jednego z hoteli stanowiącego sieć i kiedy pojawiasz się w hotelu tej samej sieci, jednak w innym mieście, a nawet innym kraju, możesz liczyć na taki sam pokój, jakość obsługi, czy formę śniadania. Wszystko śmiga wg wzoru. Każdy zna swoje zadania, każdy z pracowników wie co i jak ma robić. Nie potrzebuje do tego właściciela, zna obowiązujące procedury, wie do kogo się zgłosić z konkretnym wyzwaniem.

 

Możesz zacząć tworzyć swój własny system. Uporządkować strukturę. Opracować schematy. No i wracamy do punktu wyjścia. Możesz robić to sam. Patrząc przez swoje okulary, idąc swoim tokiem myślenia, znając drogę i narzędzia, które doprowadziły Cię do miejsca, w którym obecnie jesteś. Czy robiąc to samo, osiągniesz inne rezultaty?

 

 

W Polskim Instytucie Rozwoju Strategii Biznesowych kierujemy się działaniami z autentyczną misją. Płynącą prosto z serca. Dajemy wartość i rozwiązania przedsiębiorcom, którzy chcą wykreować strukturę dającą wolność. Nie jesteśmy dla każdego. Nie pomożemy przedsiębiorcy, który chce trzymać się starego, nie ma gotowości na skorzystanie ze wsparcia. To samo dotyczy zespołów, nie pomożemy stworzyć teamu tam, gdzie ludzie nie chcą się zaangażować, nie są otwarci na nowe (choć w takim przypadku możemy pomóc stworzyć nowy zespół, pytanie, czy jesteś gotowy puścić to, co nie służy tworzeniu Twojej wolności?). Opór to naturalny odruch, reakcja na nowe. Pomagamy przez niego przejść. I tam, gdzie Lider, Manager, zespół, da sobie szansę przejść przez ścianę, porzucić stare, i iść ku nowemu, powstaje ścieżka, droga, system, który daje przedsiębiorstwu jasność, więcej lekkości, a właścicielowi prawdziwą WOLNOŚĆ.

 

Jesteś gotowy podążać ścieżką, która zbuduje Twoją wolność?

 

 

 

Katarzyna Machlowska-Hulok
coach, trener mentalny, Business Partner PIRSB

Podziel się: