Droga przez KRYZYS

BIZNES FINANSE

01 marca 2022

KRYZYS

 

 

W dobie tego, co obecnie się dzieje na świecie, temat wydaje się być bardzo „na czasie”. Zespół to już dwie osoby. To para, to przyjaciele, to sąsiedzi. To nieznajomi sobie wzajemnie ludzie, którzy wchodzą w jakąkolwiek interakcję. Zespoły funkcjonują wszędzie. W życiu codziennym i w przedsiębiorstwach. I poprzez różne podejścia do siebie nawzajem, mogą tworzyć siłę, potęgę. Mogą się wspierać, czasem nawet ścierać, jednak dążyć do dobra ogółu.

 

Kiedy zabraknie pewnych umiejętności, otwartości na drugiego człowieka i jego różnorodność. Kiedy zawładnie nami strach, gniew. Kiedy, zamiast skupiać się na szukaniu wspólnych rozwiązań, dajemy rządzić naszemu EGO. Kiedy, zamiast komunikować konstruktywnie, otwarcie, co czujemy, czego oczekujemy, co nas wspiera, czego nie chcemy, będziemy uznawać, że wszystko dla drugiej strony jest oczywiste… Kiedy zamkniemy się na umiejętne słuchanie… Potrafi rozpętać się spór nie do przejścia.

 

Świadome budowanie zespołów, relacji, związków polega na tym, aby nie gasić pożarów, a zapobiegać im. Co jednak począć, kiedy pożar już się pojawił? Kiedy potrzebujemy zareagować? Kiedy konflikt rozbuchał i robi się coraz bardziej gorąco? (S)Pokój. Dwuznaczne słowo, mówiące tak wiele. W momentach kryzysowych niezwykle ważna jest rola LIDERA. Tego ustalonego oficjalnie. Równolegle w zespołach mogą zacząć wyłaniać się osoby z predyspozycjami liderskimi. Takie, które ruszają do działania, szukają rozwiązań, mobilizują zespół i dają PRZYKŁAD.

 

SIŁA LIDERA

Wyobraź sobie szalejącego lidera. Takiego, którego opanowała totalna wściekłość… Lub takiego, który jest opanowany strachem i przerażeniem. Boi się, panikuje, roztacza czarne scenariusze. Jaki wpływ takie postawy mają na zespół? Co podzieje się z ludźmi? Jak sądzisz? Często powtarzamy, że przykład idzie od lidera, a podobne przyciąga podobne. Umiejętności liderskie, to również umiejętne zarządzanie swoimi emocjami. Zdolność obserwowania siebie, tego, co się ze mną i we mnie dzieje. Kiedy potrafisz unieść się ponad swoje emocje, opuścić ten jeden punkt obserwacyjny, przyjrzeć się sytuacji z lotu ptaka, potrafisz dostrzec i zaplanować dużo więcej.

 

„Zauważ, że najtwardsze drzewo jest najłatwiejsze do złamania, podczas gdy bambus lub wierzba przetrwają, zginając się z wiatrem”. – Bruce Lee

 

SPOKÓJ to Recepta na SUKCES w momencie kryzysu. Nie biczuj siebie, jeśli widzisz, że z osiąganiem spokoju masz ogromne wyzwanie. Tej umiejętności da się nauczyć i można ją nabyć, niezależnie od Twojej osobowości. Śmiem twierdzić, że nawet choleryk jest w stanie osiągnąć spokój. Być może będzie potrzebował na to więcej czasu i konkretnego wsparcia, jednak trening czyni mistrza.

 

„Nie boję się człowieka, który ćwiczył kopnięcia 10,000 raz, ale boję się człowieka, który ćwiczył kopnięcie 10,000 raz”. – Bruce Lee

 

Warto w związku z tym wypracować nową umiejętność – panowania nad emocjami i spokojnego przyglądania się temu, co czujesz, co dzieje się wokół. Przyjrzyj się temu, jakie są fakty. Brak umiejętności wglądu w siebie i obserwowania tego, co mną rządzi, powodują, że często kierują Tobą, emocje, nawyki, przekonania, a nawet pamięć komórkowa.

 

 

CO STOI ZA EMOCJAMI, NAWYKAMI, PRZEKONANIAMI I PAMIĘCIĄ KOMÓRKOWĄ?

EMOCJE – coś dotyka Cię, Twojego czułego punktu, wrażliwego miejsca i niezależne od faktów, rządzi Tobą Twoja emocja… Im bardziej coś Ciebie dotyka, rozjusza, wq…a. Tym bardziej dotyka czegoś, co jest bolesne, kojarzone z czymś trudnym, często nieuświadomionym. Przyglądanie się sobie i swoim emocjom pozwala uchwycić te momenty i często rozszyfrować pewne schematy.

 

NAWYKI – powtarzałeś coś setki razy i już nawet nie zauważasz, że robisz coś nawykowo. Wielokrotnie jest to umiejętność wspierająca. Bywa jednak i tak, że pewne nawyki, które „wyhodowaliśmy” nieświadomie, mogą sprowadzać nas na manowce. Dobrze jest czasem coś zmienić w swoim codziennym zachowaniu. Pojechać inną drogą do pracy, co uruchomi nasza kreatywność, wybije nas z nawykowych działań. Zamiast po raz kolejny pouczać, wysłuchaj. Otwórz się na inne pomysły i przekonaj, czy aby na pewno to, co robisz po raz 1000, jest najlepszą formą.

 

PRZEKONANIA – tyle się nasłuchałeś na dany temat w dzieciństwie, że sam uznałeś to za fakt. Podczas sesji Treningu Mentalnego, spotkań z prezesami, czy zespołami, obserwuję szereg przekonań funkcjonujących w uczestnikach. Otwarcie przyznam się, że i sama wciąż uświadamiam i odkrywam kolejne moje przekonania. Dzięki rozwijanej w sobie umiejętności obserwowania pomagam sobie i innym obierać się z kolejnych „warstw cebuli” i docierać do prawdy.

 

PAMIĘĆ KOMÓRKOWA – odziedziczona po naszych przodkach. Dostaliśmy ją w „spadku”, aby chroniła nas przed tym, co zakodowali nasi przodkowie jako ZAGROŻENIE. Bywa i tak, że pociąga nas do tego, co nam nie służy, a jednak jest bliskie doświadczeniom naszego RODU. A jak bliskie, to nawet jak niesprzyjające życiu w szczęściu, a uznawane za znane, lepsze od innego, bo już umiemy się mechanicznie w tej przestrzeni poruszać.

 

Tyle elementów… Każdy w każdym człowieku… A każdy człowiek z każdym człowiekiem rezonuje. Tworzy interakcje. Biorąc pod uwagę tylko te kilka elementów, można zauważyć, że wszystko zaczyna się od nas samych. Od tego, co w nas tkwi, na czym skupiamy uwagę i jak wykorzystujemy swój potencjał. Widząc i uświadamiając sobie te wszystkie aspekty, zaczyna być coraz bardziej jasne, jak Trening Mentalny, praca ze sobą i uświadamianiem sobie samego siebie, są niezbędne do tworzenia szczęśliwej relacji ze sobą, w związkach, w budowaniu społeczności i SKUTECZNYCH ZESPOŁÓW.

 

ZDOBĄDŹ PERSPEKTYWĘ

W moim odczuciu niezastąpioną umiejętnością jest wchodzenie w rolę OBSERWATORA. I między innymi w ćwiczeniu i wypracowaniu takiej umiejętności pomagam Liderom i Zespołom. I mam ogromną pewność, że rozwijając w sobie taki zasób, uniknęlibyśmy niejednego poważnego pożaru, czy konfliktu. A przekładając to od najmniejsze skali, tworzeniu rodziny, społeczności poprzez przedsiębiorstwa, narody, świat, byłoby nam na nim dużo łatwiej funkcjonować, pomimo wielu różnorodności, które cechują każdego z nas.

 

Wybieram (S)Pokój.

 

 

Katarzyna Machlowska-Hulok
coach, trener mentalny, Business Partner PIRSB

Podziel się: