JAK KONTROLOWAĆ FINANSE

BIZNES FINANSE

27 września 2020

ZACZNIJ OD POCZĄTKU

Kiedy nie prowadzisz firmy, tylko pracujesz na etacie na przykład – bardzo łatwo znać ten istotny początek – czyli jakimi pieniędzmi dysponujesz. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że nie masz pieniędzy w tak zwanym „obrocie”. Przychodzi 1-szy, 5-ty lub 10-ty i wynagrodzenie wpływa na Twoje konto. Następnie masz cały miesiąc, aby wydawać na to, co jest Ci potrzebne oraz gromadzić zaplanowany procent. Niby takie proste.

Jednak kiedy jesteś przedsiębiorcą, uwierz mi, że już aż tak proste dla wielu z nas to nie jest. A dlaczego? No właśnie – BO… BO… BO…

 

✅ BO pieniądze w obrocie,

✅ BO kasa nie wpływa konkretnego dnia na Twoje konto,

✅ BO wydatki specjalne,

✅ BO zależność od rynku (np. podwyżki)

✅ oraz BO cała masa dodatkowych spraw, których często nawet nie jesteś w stanie wymyślić, a co dopiero zaplanować.

 

A istotny początek, to moment kiedy wiesz czym zarządzasz, czym dysponujesz i jak będzie: dzisiaj, jutro i pojutrze. Brzmi jak banały, wiem. Jednak uwierz mi, że nie tylko widziałem to u znajomych przedsiębiorców, ale sam doświadczyłem faktu, kiedy nie wiedziałem ile tak naprawdę mam. Głównie chodziło o świadomość i precyzyjna wiedzę, jak wygląda sytuacja lub jak zarządzać sytuację „poza obrotem”, aby rozumieć miejsce, w którym jestem. BO firma, to często studnia bez dna. A liczenie, a głównie jego brak (liczenia), jest jestem z głównych grzechów przedsiębiorcy.

 

JAK DOJŚĆ DO POCZĄTKU – dla Przedsiębiorcy

Podam Ci to, w kilku krokach. Nie tylko będzie łatwiej zrozumieć, ale przede wszystkim będziesz mógł to zrobić – przy odrobinie cierpliwości – SAMODZIELNIE.

 

1. KROK PIERWSZY

Weź kartkę i długopis (najlepiej), napisz słowo: PIENIĄDZE i wypisz, wszystkie środki, jakimi obecnie dysponujesz. Przepisz wszystkie sumy z kont jakie obecnie posiadasz, oszczędności, które być może masz w domu, portfelu, jeżeli coś jest zainwestowane, co możesz spieniężyć – również zapisz. Jak już będziesz miał wszystko, napisz SUMA. I co Ci wyszło?

WAŻNE:

Wszystko co wpisujesz w PIENIĄDZE powinno być kwotą wolną od płatności za chwilę czyli mają to być pieniądze, których nie potrzebujesz wydawać. Mówiąc wprost: możesz komuś pożyczyć bez straty dla Twojego bezpieczeństwa.

 

2. KROK DRUGI

Teraz czas na KOSZTY. Weź kolejną kartkę i cierpliwie krok po kroku, wpisz wszystko co wydajesz każdego miesiąca: od kredytów, przez opłaty czynszowe, media, aż do wydatków na jedzenie, restauracje oraz drobne wydatki typu kawa na stacji benzynowej. I tak samo jak w przypadku pierwszej grupy, tutaj również wpisz SUMA. I co Ci wyszło?

 

3. KROK TRZECI

Teraz zbuduj sobie prostego excela, który będzie miał 13 zakładek – 1 główna (obraz całościowy) oraz 12 miesięcy od dzisiaj. W każdym z miesięcy wprowadź to co zrobiłeś w KROKU DRUGIM. W ten sposób będziesz miał wprowadzone pełne koszty na przestrzeni całego roku. Teraz wprowadź w każdym z 12 miesięcy planowane koszty. Również zakontraktowane, jeżeli wiesz, że gdzieś będzie przychód extra – wpisz go.

 

4. KROK CZWARTY

Teraz zbuduj 1 zakładkę. Podlinkuj przychody i koszty z każdego miesiąca i zrób formułę sumy. W ten sposób zobaczysz jak będzie wyglądała Twoja sytuacja w najbliższym roku. Od razu pojawią się też miesiące wrażliwe, z którym należy wyciągnąć wnioski i podjąć odpowiedni decyzje.
Uwierz mi, że przygotowanie takiego prostego excela MOŻE OTWORZYĆ CI OCZY.

 

Może to wyglądać, na przykład tak:

 

POCZĄTEK OTWIERA OCZY

To co zobaczyłeś w tych 4 krokach zazwyczaj zajmuje od 2 do 3 tygodni czasu pracy. Jednak przez ten czas, zobaczysz być może więcej niż przez ostatnie kilka miesięcy, a czasami nawet lat. Głowa zostaje poddana analizie i wnioskowanie jest, jakby automatyczne. Widać, kiedy będą problemy, jak wydajesz (zarządzasz) finansami, kiedy jest górka (to być może czas na decyzje inwestycyjne) oraz oczywiście widać, gdzie pieniądze uciekają (czyli wszystko to, co jest codziennością i z bliska nie widać).

Być może uważasz, że to co właśnie przeczytałeś to banalne ćwiczenie, które nie wiele zmieni. Uwierz mi, że wykonanie tego ćwiczenia, może zmienić dosłownie wszystko.

Może zmienić się Twoje koncentracja, może zmienić się środowisko, z którym próbujesz aktualnie robić biznes, a może być również tak, że zobaczysz, że nie warto zmieniać na siłę tego co dobre i zaczniesz myśleć – jak to rozwijać.

Cokolwiek do Ciebie przyjdzie – będzie miało ogromny wpływ na rozwój Twoich umiejętności zarządzania i kontrolowania finansów.

Powodzenia.

 

 

 

 

Podziel się: