3 BIZNESOWE ZRĘCZNOŚCI

BIZNES FINANSE

11 lipca 2020

NIESAMOWITE ZJAWISKO

 

Być może masz w zestawie swoich doświadczeń sytuację, kiedy ludzie Twoją umiejętność zarabiania pieniędzy biorą za nieuczciwość. Co mam dokładnie na myśli? To ten moment, kiedy rozumiesz coś lepiej niż inni. Coś co pozwala Ci generować lepsze wyniki biznesowe, pomimo tego, że masz wiedzę o wiele mniejszą, niż wielu ludzi na świecie, a nawet blisko Ciebie.
Jedyną rzeczą, która odróżnia Cię od innych to fakt, że jesteś bardziej zręczny.

Zręczność w biznesie polega na znajomości rozwiązań, a nie na umiejętnościach wykonawczych czyli ganianiu za własnym ogonem, tylko po to, aby biznes się kręcił. Wielu przedsiębiorców doświadcza tego zjawiska, kiedy o wiele bardziej czuje się komfortowo, kiedy biega, załatwia, podpisuje, rozmawia – krótko mówiąc – kiedy działa. To zapełnia czas, na koniec działania są efekty, jednak to efekty bieżących potrzeb, a nie strategicznych rozwiązań.

Różnica między robieniem jak należy, a tym co należy jest GIGANTYCZNA.

If you don’t give appropriate attention to the things that grab your attention, they will then take more of your attention than they deserve.

David Allen

 

CIEKAWOŚĆ ZAMIAST ZAZDROŚCI

 

Wiesz, jak bardzo podniosłyby się wyniki biznesowe przedsiębiorców, gdyby zamiast ścigać się z konkurencją – naśladowali, a nie szukali coraz to nowych rozwiązań, tylko po to, aby zaspokoić swoje ego lub gdyby wpadli na pomysł, że największą konkurencją dla nich są oni sami.

Gdyby zamiast zazdrościć – poświęcać swój czas, aby pytać, dociekać, podpatrywać jak ktoś inny dochodzi do sukcesów, które i nas mogą interesować. I na końcu – nawet KOPIOWAĆ, bo co w tym złego. Przecież to właśnie należy robić – podpatrywać i kopiować dobre nawyki, dobre praktyki.
A tak wielu przedsiębiorców za wszelką cenę stara się wymyśleć coś oryginalnego, nowego. To tak, jakby szukać nowego rozwiązania jazdy na rowerze, zamiast po prostu jeździć i z każdym dniem rozwijać tempo, wytrzymałość, dystanse ect.

 

1 BIZNESOWA ZRĘCZNOŚĆ – UMYSŁ

 

UMYSŁ. Być może nie będziesz zaskoczony, ale z umysłem jest, tak samo jak z glebą. Jeżeli zasadzisz w glebie ziarno pszenicy – wyrośnie pszenica. Natomiast jeżeli zasadzisz w glebie trującą wilczą jagodą – ziemia jej nie odrzuci – wyrośnie wilcza jagoda.
Z umysłem jest dokładnie tak samo. Nie ma dla niego znaczenia, co w nim zasiejesz. Jest mu to zupełnie obojętne. Jednak kiedy coś zasiejesz, umysł tak samo jak ziemia – wspiera, aby dobrze rosło.
I to pierwsza zręczność ludzi bogatych /żyjących obfitością/ – sieją w swoim umyśle wspaniałe rzeczy. Dbają, aby dobierać właściwe nasiona. Nie muszą pielęgnować niczego innego – resztę robi za nich umysł – sam, bez ich pomocy. Proste? Niekoniecznie. Jednak cholernie skuteczne.

 

2 BIZNESOWA ZRĘCZNOŚĆ – ŚWIADOMOŚĆ SUMY

 

Gdyby to były banały, uwierz mi, wielu ludzi bogatych, nigdy by takimi nie było. Drugą biznesową zręcznością jest ŚWIADOMOŚĆ SUMY. Bardzo wielu ludzi oczekuje, że sukces przyjdzie w momencie, kiedy wpadną na jakiś genialny pomysł, wykonają jakiś genialny ruch. I to jest prawda. Tylko potrzebny jest jeszcze kluczowy element, który należy do pomysłu, ruchu dołożyć. TO KOLEJNE RUCHY. To właśnie SUMA DZIAŁAŃ przynosi WYNIKI. Ludzie przeceniają to, ile mogą osiągnąć w 1 rok, a nie doceniają tego, ile mogą osiągnąć w 10 lat.
Ponad 2 lata temu wyszedłem ze swojej biznesowej strefy komfortu i wykonałem cierpliwie czynność polegającą na wykonaniu pełnego MODELU BUSINESS LEAN CANVAS. Kosztowało mnie to sporo czasu, wysiłku i trudu operacyjnego. Postanowiłem jednak, że wykonam go, bo właśnie to jest jeden z elementów SUMY. Model składa się z 11 elementów, które realizuje się w określonej kolejności i w OKREŚLONYM CZASIE. Wykonanie w niewłaściwej kolejności lub w zbyt krótki czasie powoduje ryzyko, które może przekreślić cały projekt. Tak samo było w moim przypadku.
Dzisiaj minęło ponad 2 lata. SUMA ruchów przyniosła SUMĘ w biznesowych WYNIKACH. UVP /unique value proposition/ stanowi tylko jeden z czynników sukcesu, a nie jak wielu przedsiębiorcom się wydaje – jedyny.
ŚWIADOMOŚĆ SUMY prowadzi do SUKCESU – czas, aby to zrozumieć.

 

3 BIZNESOWA ZRĘCZNOŚĆ – PRZEKONANIA O PIENIĄDZACH

 

Słyszałeś/aś kiedyś takie zdania?

a. Pieniądze są źródłem wszelkiego zła.
b. Nie jestem „aż tak dobry”, aby mieć dużo pieniędzy.
c. Żeby być bogatym, trzeba mieć szczęście w życiu.
d. Żeby być bogatym, trzeba umieć wykorzystywać ludzi.
e. Jeżeli ktoś ma nadmiar pieniędzy, to znaczy, że jest chciwy.
f. Pieniądze nie są aż takie ważne.
g. Pieniądze mogą rodzić mnóstwo problemów.

itd. itd.

Trzecia biznesowa zręczność polega na tym, że w ustach ludzi bogatych, te zdania nigdy się nie pojawiają. I nie dlatego, że nie chcą ich wymawiać. Powodem jest to, że Oni tak nie myślą. Ich przekonania odwołują się do tego, że dzięki pieniądzom, można czynić i mnożyć dobro, można korzystać z nich tak samo, jak z każdej innej rzeczy – są tylko narzędziem, a odpowiedzialność za wszystko co się wokół nich dzieje, ponoszą oni sami, a nie jakieś rzeczy z otoczenia – np. pieniądze.
Bo zastanów się jak papier może być źródłem zła? Przecież to niedorzeczne?

Jeżeli zmieniają się przekonania, zmienia się rzeczywistość. Przyciąganie, w które wierzą nieliczni zaczyna działać. Pojawiają się pieniądze, bo one są rzeczami, które powodują, że można coś załatwić, zrozumieć, czy też zaoferować pomoc.
Jeżeli jeszcze nie wierzysz, to właśnie masz odpowiedź, dlaczego jeszcze nie doświadczasz obfitości, takiej o jakiej marzysz. Nie stawiaj rzeczy naturalnych, na jakimś wyimaginowanym piedestale, a wszystko może ulec zmianie.

Są ludzie, którzy mają takie korzenie, że gdzie nie pójdą, mają taki sam efekt.

 

TAJEMNICA SUKCESU ROZSZYFROWANA

 

To magiczne słowo: SUKCES, powtarzany jest jak mantra przez tak wielu ludzi i tak wielu z nas poszukuje odpowiedzi, jak go osiągnąć. Często nie zastanawiając się czym, tak naprawdę jest.
Uproszczenie w przypadku biznesu /przynajmniej na początku/ sprowadza się często do pieniędzy. W tym artykule nie będę rozwiewał tego mitu, jednak na zakończenie dam Ci wskazówkę, którą wysłyszałem kiedyś w jednym z audiobooków:

SUKCES nie jest efektem zarabiania pieniędzy.
To zarabianie pieniędzy jest WYNIKIEM SUKCESU.

Spójrz inaczej na siebie i swoje działania i zacznij korzystać z trzech opisanych przeze mnie ZRĘCZNOŚCI BIZNESOWYCH, zobaczysz, że w perspektywie czasu powyższy cytat, stanie się opowieścią o Tobie.

Podziel się: