STALE BUDUJ SWOJĄ PSYCHIKĘ

BIZNES FINANSE

16 marca 2020

JAK IŚĆ DALEJ, KIEDY TEORETYCZNIE WSZYSTKO SIĘ WALI.

Postanowiłem, że podzielę się z Tobą, w tych dniach refleksją opartą o metaforę Notre Damme – jako symbolu trwałości, dotyczącą tego, co dzisiaj warto robić, jak dzisiaj warto myśleć i jak warto postępować doświadczając tak wielu znaków zapytania, niewiadomych oraz „strachów”.

Przyjrzyj się podobieństwom tego co będziesz zaraz czytał, a tym czego doświadczamy w ostatnich dniach czyli tak wielu niewiadomych – co dalej.

Spokój, rozwaga i mądrość – to są właśnie Twoje kompetencje, których najbardziej potrzebujesz, aby podejmować właściwe decyzje.

Przeczytaj uważnie, może spojrzysz inaczej.

JAKIŚ CZAS TEMU…

15 kwietnia 2019 część Katedry Notre Dame, którą budowano przez ponad 200 lat – spłonęła. Straty finansowe biegli oszacowali na ponad miliard euro.

Kiedy media relacjonowały wydarzenie – świat zatrzymał się na chwilę. Miliony ludzi na całej planecie oglądało, jak ponad 400 strażaków starało się zatrzymać pochłaniający dziedzictwo żywioł przez ponad 15 godzin.

A media powtarzały pytania:

Jak to możliwe, że pomimo tak wielu doskonałych zabezpieczeń wybuchł pożar.

Jak to możliwe, że musiało tak wiele spłonąć, aby zatrzymać bardzo szybko rozprzestrzeniający się ogień.

Jak to możliwe, że w dzisiejszych czasach gaszenie pożaru tak ważnej i szczególnej budowli trwa prawie cały dzień.

Można mnożyć teraz dziesiątki faktów, opisów, mniejszych czy większych sensacji dotyczących tego wydarzenia czy też pytań podważających kompetencje ludzi, czy systemów. Jednak same pytania, niczego nie zmieniają.

Na szczęście natura ludzka ma taką konstrukcję, że nie pozostawia takich zdarzeń bez poszukiwania rozwiązań. Świat zadaje pytania, a jednocześnie poszukuje odpowiedzi i rozwiązań. I bardzo szybko działa. Świat odbudowuje straty, czasami kopiując to, co zostało zniszczone, czasami zmieniając wszystko. Jednak najczęściej odbudowuje i udoskonala, to co wartościowe.

Zawsze znajdują się tacy ludzie, którzy w stratach widzą korzyści. To Ci najczęściej przyspieszają i wdrażają odbudowy.

Popatrz na dzisiaj i już teraz pomyśl, jak możesz odbudować straty, które właśnie powstają. A może to co dzisiaj możesz zrobić, to zachować spokój, słuchać i wdrażać to, co będzie potrzebne za kilka dni, a może tygodni?

Wracając do Notre Damme. Do 17 kwietnia 2019 ludzie ofiarowali ponad miliard euro na odbudowę świątyni. Dlaczego ludzie tak chętnie przekazują swoje pieniądze? Odpowiedź nie jest skomplikowana, prawda?

W BIZNESIE…

W biznesie jest dokładnie tak samo. Pomimo wielu zabezpieczeń, przemyślanych konstrukcji, dziesiątek godzin spędzonych na tworzeniu systemów – czasami wszystko się wali. Przychodzi „biznesowy żywioł” i pożera wszystko lub część tego, co budowałeś przez część swojego życia.

Być może właśnie tego doświadczasz w tym momencie. To spójrz teraz proszę na to inaczej, bo…

…dokładnie tak samo jak w życiu, jedni mnożą pytania, poszukują winnych, rozpaczają po stracie, a inni wykorzystują stratę, aby zdopingować otoczenie, aby chciało odbudować to, co przestało istnieć.

? Jeżeli to co robiłeś ma swoją PRAWDZIWĄ WARTOŚĆ – Ludzie pójdą na koniec świata, aby odbudować zniszczenia.

? Kiedy WIERZYSZ w to co robiłeś, znajdziesz w sobie wiele siły, aby walczyć od nowa. Jednak tylko wtedy, kiedy wiara wynika z pasji.

? Gdy ROZUMIESZ, że tak czasami jest, że wszystko musi się zawalić, aby powstało coś nowego – łatwiej zaczniesz na nowo wdrapywać się na szczyty.

I tak jak w przypadku Katedry Notre Dame, Ludzie znajdą środki, czas, sposoby, aby odbudować to, co zostało zniszczone. Musi istnieć tylko ta JEDNA RZECZ. Musi być WARTOŚĆ, musi być PO CO.

JAK IŚĆ DALEJ

Iść dalej – chciałbym powiedzieć, że to takie proste. Niestety nie. To całkiem wymagające. Jednak pomyśl sam, ile na przestrzeni wieków zniszczono i jak wiele odbudowano.

I zauważ, że odbudowywano tylko to, co miało większą wartość niż samo istnienie.

Myślisz, że w biznesie, może być podobnie? Ja myślę, że nie tylko może być podobnie, a nawet jest zupełnie tak samo.

? Świadomy przedsiębiorca wie doskonale, że będzie bywał w różnych konfiguracjach biznesowych – raz na górze, a raz na dole.

? Rozumie, że kiedy jest dobrze, część zysków, należy gromadzić.

? Ma świadomość, że tylko biznes, który jest czymś więcej niż maszyną do zarabiania pieniędzy, ma szansę przetrwać burze.

? I w końcu rozumie, że to Ludzie są najważniejszym ogniwem biznesu.

? Wie też, że jeżeli coś WARTO odbudować – to zostanie to odbudowane. A jeżeli to co uległo zniszczeniu, przynosiło tylko trud – nikt chętnie się za to nie zabierze.

NO TO, JAK IŚĆ DALEJ, KIEDY WSZYSTKO SIĘ WALI

Moja odpowiedź na to pytanie jest efektem doświadczeń na przestrzeni ostatnich lat.

? Kiedy wali się wszystko, ? nie zawsze warto iść dalej tą samą drogą. Czasami warto się zatrzymać, pobyć ze sobą, dać sobie prawo do pomartwienia się tym, co się wydarzyło. Wymagające chwile przynoszą najwięcej refleksji o sobie samym. O tym, kim jesteś.

? Daj sobie prawo do tego, aby móc się zatrzymać na chwilę.

? Kiedy wali się wszystko, ? nie szukaj winnych. Szukaj Wartości, na których można odbudować, to co się zawaliło.

? Kiedy wali się wszystko, nie stój tylko w środku, bo przywalą Cię spadające kamienie. Spróbuj wyjść na chwilę na zewnątrz, aby zobaczyć, które ściany są najsłabsze i które trzeba wzmocnić. ? Ze środka rzadko widać właściwe odpowiedzi.

? Kiedy wali się wszystko, odpowiedz na pytanie, ? do kiedy walczysz. A kiedy osiągniesz ten moment i nie masz rezultatu, zakończ walkę. Nie warto próbować w nieskończoność. ∞

BIZNES JAK NOTRE DAME

Mam pełną świadomość, że tego typu artykuły są przeznaczone dla tych, którzy aktualnie się mierzą z trudnościami. A wiem, że takich może być teraz wielu.

Wiem również, że wcale nie łatwo identyfikować się z tym, co piszą inni, bo jesteśmy różni, i pozornie każdy problem wygląda inaczej.

Jednak tylko pozornie… gdyby Twój biznes był dla Ludzi jak Notre Dame, to miałbyś wrażenie, że wszystko stracone?

I gdybyś postanowił odbudowywać, to wolałbyś zbierać i wytężać siły na świątynie, czy na jeden z miliona „takich samym” budynków?

Pamiętaj, warto odbudowywać „Notre Dame”, a nie tylko stawiać kolejne mury. Pamiętaj, że odbudowywać i tworzyć warto to, co jest Wartością.

Budynków na świecie jest wiele, Notre Dame tylko jedna. Myśl i działaj tak, aby twój biznes każdego dnia stawał się biznesowym Notre Dame – wtedy przetrwa wszystko.

To może na koniec, zadaj sobie to pytanie:

Jak dzisiaj myślisz i co robisz, aby Twój biznes był jak Notre Damme.

Podziel się: