(przed) NOWOrocznie

BIZNES FINANSE

29 grudnia 2019

POSTANOWIENIA

Nowy rok już za dwa dni. I to jest całkiem dobry moment, na jakieś swoje obietnice. Ja wiem, że każdy moment jest dobry, jednak nie dla każdego. Bo nie każdy ma tyle siły i samodyscypliny, aby w dowolnym momencie powiedzieć: od teraz będzie inaczej.

A Nowy Rok jest mentalnie tak ustawiony w naszych głowach, że nie jest to dość skomplikowane, aby powiedzieć: od nowego roku zaczynam nowy rozdział.
Wielu ludzi się z tego śmieje i żartuje sobie z tej chwili i z tych obietnic. Jednak Ty, możesz spróbować skoro już nadarza się TAKA OKAZJA!

Nie zaczynaj tego roku od myślenia tak jak większość, tylko zacznij swój rok od pomyślenia o swojej jakiejś wymarzonej zmianie. To już, do dzieła.

OD CZEGO ZACZĄĆ

No właśnie, bo niby to proste, a jednak niekoniecznie, bo przecież „tak wiele razy już próbowałeś”. Podam Ci prosty SYSTEM, i może właśnie tym razem, będziesz miał inny, lepszy efekt/rezultat niż dotychczas.
Proponuję Ci SYSTEM oparty o 3 elementy, które mają znaczenie dla zmiany.

Jednak jest jedna bardzo ważna uwaga na początek. Zrobię to odwrotnie, więc nie dziw się, że na początku nie zaproponuję Ci klasycznego pytania: jaki cel chciałbyś osiągnąć w 2020 roku.
Zacznę zupełnie inaczej.

PRZEKONANIA

To pierwszy i wg mnie strategiczny obszar każdej zmiany czyli Twoje przekonania na dany temat. Każdy z nas obraza się w kilku niezmiennych dziedzinach życia, które uważa za istotne: zdrowie, rodzina, finanse, praca oraz relacje z ludźmi.

Weź białą kartkę i niebieski długopis i napisz, tylko dla siebie, dlaczego każdy z tych 5 obszarów jest ważny. Do każdego przyporządkuj po 5 powodów. Cała sztuczka polega na tym, abyś nie zwracał teraz uwagi, jak jest dzisiaj, tylko popatrzył z zupełnie innej strony.

Oto przykład:
FINANSE są dla mnie bardzo ważne bo:
? Realizuję swoje marzenia, za które trzeba zapłacić.
? Buduję moją teraźniejszość i przyszłość, w której chcę doświadczać Szczęścia.
? Koncentruję się na pasjach i zadaniach, a nie troszczę tylko o pieniądze. Kiedy je posiadam, to absolutnie zmienia sposób mojego życia.
? Sprawiam przyjemności sobie i swoim bliskim.
? Przyciągam do siebie ludzi, którzy bardzo chętnie pomagają innym.

Zauważyłeś/aś, że wszystkie powody napisałem w czasie teraźniejszym. Zrób dokładnie tak samo. Ukierunkuj swoje myślenie, na obecność właśnie takiej sytuacji.
Dziwne? No może i dziwne. Jednak, patrzenie z drugiej strony często zabiera Ci możliwość, dostrzeżenia tego, dlaczego warto i najczęściej właśnie te powody się nigdzie nie pojawiają, a wraz z nimi często znika PO CO warto coś robić, coś zmieniać.
Zrób to ćwiczenie i zacznij się już cieszyć, że właśnie zaczyna się dziać, bo wykonałeś/aś pierwszy krok.

NAWYKI

O nawykach pisałem już bardzo szeroko w wielu artykułach na blogu oraz w książce Finanse Absolutnie Osobiste. Jednak nie bez przyczyny tak często pojawiają się w wielu miejscach. Po prostu nasze przyzwyczajenia, zwyczaje, które wykonujemy każdego dnia, zapisują w naszych umysłach ścieżkę docierania do określonych efektów, która z czasem staje się schematem. Kiedy już nim jest zaczyna nam być po prostu z tym wygodnie, a umysł nie tylko przed tym się nie broni, ale również wspiera.
Kiedy przygotowywałem się do egzaminu karate i wstawiałem codziennie o 5 rano, aby ćwiczyć, na początku było to ogromnie wymagające i musiałem walczyć każdego dnia o tę pobudkę i trening. Wraz z upływającym czasem stało się to naturalne i nawet budziłem się bez budzika, a mój umysł oczekiwał, że odbędę trening, bo utarła się już w nim codzienna ścieżka – po prostu nawyk.
Skoro już jest argumentacja, to przejdź do kroku drugiego i na tej samej kartce napisz 3 główne nawyki, które zmieniłyby wszystko czego obecnie nie lubisz. Nie pisz, czego nie lubisz, tylko same nawyki.

Oto przykład:
POBUDKA O 5.30 <> METODA 5 SEKUND <> REZYGNACJA Z FAST FOOD

Ważne jest to, aby nawyki były na tyle konkretne, aby pozwalały Ci każdego dnia w prosty sposób zmierzyć ich wykonanie. Spójrz na przykład. Przychodzi wieczór i na pewno wiesz, czy wstałeś o 5.30 czy nie, wiesz czy zastosowałeś metodę 5 sekund i wiesz czy nie zjadłeś fast food. Proste. Dlatego poświęć chwilę na to, aby Twoje nawyki właśnie takie były, wtedy będziesz kolejny krok do prawdopodobieństwa, że tym razem Twój cel, który określisz na końcu, uda Ci się zrealizować.

KOMPETENCJE

Kompetencje to połączenie trzech atrybutów: wiedzy, umiejętności i postawy. Ja zaproponuję Ci koncentrację na pierwszym z nich czyli wiedzy. Według mnie wiedza to źródło inspiracji oraz prawidłowego działania. Jednak w przypadku każdej zmiany, najważniejsza jest wiedza o samym sobie. To odpowiedź na pytanie, co jesteś gotowy zrobić, jak działasz, co Cię powstrzyma, co może przestraszyć, a co wzmocni, co spowoduje, że się nie zatrzymasz.
W tym kroku proponuję Ci takie bardzo proste ćwiczenie.
1. Wypisz na tej samej kartce co dotychczas 10 swoich największych osiągnięć, z których jesteś dumny i którymi chętnie się chwalisz.
2. Do każdego z osiągnięć wypisz 3 emocje, który towarzyszyły zanim był efekt końcowy.

Oto przykład:
OSIĄGNIĘCIE: Zbudowałem biznes, który przynosi mi pasywny dochód.
EMOCJE TOWARZYSZĄCE: niepewność, strach, nadzieja.

Zauważ, jakie emocje musiałeś pokonywać, aby odnosić swoje sukcesy. Kiedy już napiszesz swoje 10 osiągnięć oraz 3 emocje, które towarzyszyły przy ich osiąganiu, napisz innym kolorem pod nimi wszystkimi: POKONUJĄC TAKĄ WŁAŚNIE DROGĘ MOGĘ OSIĄGAĆ SWOJE CELE.

POSTANOWIENIE

Jeżeli zrobiłeś, to co zaproponowałem w treści artykułu to wykonałeś ogrom pracy. Gratuluję. Chociaż podejrzewam, że większość z Was pewnie nie zrobiła nic. Sam tak często mam, kiedy mi na czymś nie zależy. Jeżeli jednak wykonałeś to, to znaczy, że bardzo Ci zależy, na tym aby coś zmienić i wierzysz, że można to zrobić, ponosząc jakieś koszty.

Na końcu kartki napisz TYLKO 1 RZECZ, którą chcesz zmienić w 2020 roku. I najważniejsze dołącz dopisek: ZROBIĘ TO i się podpisz.

SUPPORT

Masz już prawie wszystko co potrzeba. Jednak jesteśmy tylko ludźmi i wcale nie łatwo jest realizować wymagające działania, zwłaszcza kiedy dotyczą jakiejś zmiany. Dlatego też proponuję Ci 3 rzeczy wspierające cały ten proces.

1. Na swojej kartce naklej /z tyłu, czy z przodu, jeżeli masz jeszcze miejsce/ – wizualizację tego, co będzie efektem na koniec 2020 roku. Możesz to zrobić drukując jakieś zdjęcie z internetu, czy wycinając z gazety lub skorzystać ze swoich zdjęć. Jednak to ważne zrób wizualizację tego – KONIECZNIE. Zobacz co się wydarzy.

2. Zrób 12 kopii swojej kartki. Kup 12 koper ze znaczkami. Włoż do kopert po jednej kopii. Zaadresuj każdą kopertę do siebie, pisząc na każdej z koper również datę wysyłki.
Daty wysyłki na kopertach mają być następujące: 30.01, 27.02, 30.03, 29.04, 28.05, 29.06, 30.07, 28.08, 29.09, 29.10, 27.11, 22.12. Zaklej koperty. Daj koperty komuś bliskiemu i poproś, aby w tych datach wrzucał do skrzynki Twoja kopertę. Jak list przyjdzie do Ciebie przeczytaj.

3. Kup sobie, uszyj, sprezentuj pudełko, woreczek i włóż do niego swój list. Woź go w samochodzie, trzymaj na biurku – gdzieś, gdzie każdego dnia będziesz go widział/a i w jeżeli będziesz miał/a ochotę przeczytasz.

MENTALNOŚĆ

Cały proces, który Ci opisałem jest nie tyle co operacyjny co mentalny. Każdy sukces rodzi się w Tobie i tylko Twoja siła, może sprawić, że go osiągnieć. Żadne narzędzia, żadne cudowne rozwiązania tego nie zrobią. Ty musisz wykonać swoje ćwiczenia, a na końcu mieć silne mięśnie do sięgnięcia po medale.
To właśnie Ci opisałem krok po kroku, jak wzmocnić mięśnie, aby sięgnąć po więcej.

Opisane ćwiczenie wykonałem po raz pierwszy 3 lata temu, efekt osiągnąłem dopiero na koniec 2019 roku. Swój woreczek wożę od tamtego czasu w samochodzie, często wyjmuję z niego swoją kartkę. Po drodze wiele spraw uległo zmianie, jednak cel był wg mnie tak dobrze wsparty fundamentem, że cierpliwie udało mi się trzymać obranego kierunku i finanse zrealizować. Jak się z tym zmagałem i co robiłem, wszystko w mojej książce.

A jak życzę Ci, aby 2020 rok był Twoim rokiem. Rokiem odkryć, dbałości o najważniejsze dla Ciebie sprawy i wyników, które będą tylko potwierdzeniem tego, jaką drogą idziesz.

Podziel się: