Zobacz co blokuje Twoje Zyski

BIZNES FINANSE

23 września 2019

JEŻELI ZMIENIAJĄ SIĘ LICZBY, MUSZĄ ZMIENIAĆ SIĘ STRATEGIE

Kiedyś myślałem, że zmiana strategii to przede wszystkim inny rodzaj działania polegający na rozwijaniu produktu, usługi czy sposobu pracy w oparciu o dotychczasowe sukcesy. Byłem przekonany, że jeżeli jest „dobra baza”, należy robić przeglądy strategiczne i wprowadzać udoskonalenia. I byłem przekonany, że to wystarczy.
Jednak to co właśnie przeczytałeś, a ja co napisałem jest tak ogólne, że dzisiaj odnoszę wrażenie, że na podstawie tego zupełnie nie wiadomo co należy robić. Kiedy dzieje się w firmie coś niedobrego, a większość podejmowanych działań jest  działaniami opartymi o intuicję wynikającą z ogólników, faktyczne szanse na sukces są niewielkie.  I nie mam żadnych wątpliwości, że nakarmienie swojej głowy takimi rozwiązaniami to droga donikąd.

Bo co oznacza dobra baza?
Co oznacza przegląd strategiczny?
Co oznacza wprowadzanie udoskonaleń?

Dzisiaj na powyższe pytania mam inne odpowiedzi, które czytelnie konkretyzują rodzaj i sposób działań.

Dobra baza – to po prostu SPRAWDZENI LUDZIE. Nie fakt, że mamy firmę, w której pracuje 50 czy 100 osób, nie zaplecze sprzętowe, nie procedury działań – TYLKO LUDZIE. To właśnie dzięki nim można sprawnie realizować strategie.

Przegląd strategiczny – to NAWYKI, które utrzymują kontrolę nad najważniejszymi sprawami w firmie. Są trzy kluczowe nawyki, które ukierunkowują nas na sukces:

 1. Nawyk ciągłego dbania o człowieka.
 2. Nawyk planowania.
 3. Nawyk liczenia pieniędzy.

Wprowadzanie udoskonaleń – to strategia nie tylko ulepszania, to głównie STRATEGIA ELIMINACJI I REZYGNACJI  z działań niepotrzebnych. Powodem wielu trudnych historii jest fakt, że jako przedsiębiorcy robimy rzeczy wygodne, a nie właściwe.

Nawiązując do jednego z głównych wskaźników sukcesu w firmie czyli finansów, nie ma wątpliwości co do tego, że jeżeli zmieniają się liczby, muszą zmieniać się strategie. Widziałem i doświadczyłem ratowania przedsiębiorstw, które leżały na łopatkach głównie z trzech wymienionych przeze mnie powyżej powodów czyli niewłaściwych ludzi, złych nawyków oraz braku odwagi do rezygnacji.

LUDZIE NIE CHCĄ WYGODY, LUDZIE CHCĄ REZULTATÓW

To prawda, ale tylko w połowie. Kiedy chodzi o to co jest do zrobienia przez właściciela czy dyrektorów, chętniej wybierają oni wygodne rozwiązania często nawykowe. I tutaj występuje mechanizm, który wygląda tak, że wydaje się, że jeżeli coś działało „kiedyś”, to powinno zadziałać i dzisiaj lub modyfikacja tego „skutecznego kiedyś” będzie skuteczna i dzisiaj. To codzienne strategie stosowane w wielu firmach. Jednak to ciągle działania wygodne bo znane i niestety niezmiernie często nieskuteczne.
Natomiast jeżeli chodzi o wymagania od kogoś, tutaj nie ma taryfy ulgowej. Tutaj potrzebne są wyniki, rezultaty. I tutaj jest o wiele większa gotowość na zmianę kierunku nawet o 180 stopni, tutaj często nie ma tolerancji dla wygody – tylko dla tego, że musi zrobić to ktoś inny. I być może warto zlecać innym w pełnej dbałości o Człowieka. Tylko jak to zrobić?
A wystarczyłoby, żeby przedsiębiorca sam zmusił się do działania zupełnie inaczej niż dotychczas, bo przecież dotychczasowe działania nie przynoszą efektów, wtedy i szansa na sukces byłaby o wiele większa. Niestety nie jest to proste, głównie dlatego, że życie wielu właścicieli firm jest tak przepełnione zadaniami, że zmiana nawyków wychodzi poza zakres ich możliwości. Musieliby do 100 codziennych działań dołożyć jeszcze jedno ogromne – ZMIANA NAWYKÓW. To boli, więc i chęć do podjęcia takiej decyzji jest mniejsza.

Chcesz naprawdę rezultatów?

 1. Wyjdź z wygodnych dla siebie kontekstów i swoich przyzwyczajeń. Jeżeli „nie idzie w firmie”, to często powodem tego, jest właśnie TWÓJ SCHEMAT, w którym jesteś. Zmień schemat swojego działania – nawet jak boli. Być może będzie to polegało na rezygnacji z tego co robisz dotychczas. Kto powiedział, że sukces leży w robieniu? Sukces leży w robieniu tego co należy. Jeżeli rynek zmienił kierunek, aby odnieść skutek trzeba podążyć za rynkiem. Oczywiście, można iść pod prąd, tylko po co?
 2. Planuj cierpliwie każdy dzień z wyprzedzeniem. Dobrą praktyką jest to, aby wyznaczać sobie w każdym dniu określony wynik, może być w obrębie trzech obszarów: finansowy, zadaniowy /przybliża do finansowego/ oraz osobistej satysfakcji ze zrobienia czegoś dobrego dla drugiego człowieka.
  Być może trzeci obszar wydaje Ci się dziwny, ale DZIAŁA. Sprawdzone, testowane.
 3. Zaczynaj każdy dzień od analizy finansowej. Tak robią najwięksi przedsiębiorcy świata. To kluczowy wskaźnik biznesowy. Jeżeli nie zarabiasz nie masz biznesu.
  Kiedy liczysz każdego dnia, bardzo wyraźnie widzisz czego brakuje w Twojej firmie. Być może jest to brak sprzedaży, być może złe ceny, być może źle skonstruowane kontrakty ect. Jeżeli zaczniesz liczyć, zobaczysz wszystko jak na dłoni.

ZŁE PROPORCJE

Jest jeszcze jedna istotna sprawa, która blokuje właściwy przepływ pieniądza przez Twoją firmę. To proporcje nakładu pracy na określone działania.

Czy wiesz, że w wielu przedsiębiorstwach/firmach wygląda to tak:

50% zaangażowania spędza się na działaniach operacyjnych
30% zaangażowania poświęca na działania związane z produkcją /w tym jakość/
20% zaangażowania poświęca się na marketing /w tym sprzedaż/

Stąd też bierze się ogromna ilość przedsiębiorców przemęczonych oraz sfrustrowanych codziennością. Niestety taki sposób działania jest NAWYKIEM, stąd też zmiana tych proporcji wymaga ogromnego wysiłku organizacyjnego. To zmagania się z wdrażaniem procesu zmiany, który przechodzi przez klasyczne swoje etapy od lęku poprzez zagrożenie, wrogość do akceptacji i w konsekwencji rozwoju i sukcesu.

Odblokowanie dochodu wiąże się z wprowadzeniem zasady działania w następujących proporcjach:

20% zaangażowanie w działania operacyjne
20% zaangażowanie na działania związane z produkcją /w tym jakość/
60% zaangażowanie w działania marketingowe /w tym sprzedaż/

opis usług TP - New Page

Kiedy te proporcje są zaburzone wkrada się chaos i mamy efekt zupełnie odwrotny do planowanego. Sprawdź jak to jest u Ciebie w firmie, bo nic co się u Ciebie dzieje nie jest dziełem przypadku.

PODSUMOWANIE

W tabeli prezentacja na prostym modelu działania, który uruchamia w czasie wyniki finansowe, które są tylko potwierdzeniem właściwych działań w Twojej Firmie.

model_sukces

Frustracja i brak wyników powstaje głównie wtedy, kiedy ten prosty model wyglada inaczej niż na przedstawionym rysunku. Możesz to zmienić.

Uzupełnij powyższy model odpowiedziami:

 1. Do których z moich Ludzi nie mam żadnych wątpliwości, że są właściwym człowiekiem na właściwym miejscu /wypisz z imienia i nazwiska/.
 2. Które z moich nawyków prowadzą mnie do osiągania celów, a które oddalają.
 3. Rezygnacja z których elementów biznesowego życia, biznesowych schematów przybliżyłyby mnie do osiągnięcia planowanego sukcesu.
 4. Czy planuje codziennie zgodnie z zasadą osiągania – opisana w treści artykułu pkt 2.
 5. Czy codziennie analizuję finanse?
 6. Jakie są proporcje działań w Firmie /marketing, produkcja, operacje/?
 7. Najważniejsze – stwórz PLAN DZIAŁANIA na podstawie Twoich odpowiedzi na powyższe pytania.

Jeżeli czujesz, że potrzebujesz zmienić swoją strategię, spróbuj tego co proponuję – to nie jest model wymyślony na potrzebę artykułu. To model sprawdzony i przetestowany w praktyce – działa.
Jeżeli czujesz, że to co robisz jest w tej chwili naprawdę skuteczne i działa to trzymaj się tego i nie zbaczaj z kursu. A kiedy przyjdzie trudniejszy moment i będzie trzeba zmienić wszystko – po prostu wróć do artykułu i spróbuj inaczej.

 

Podziel się: