Sposób na motywację

BIZNES FINANSE

10 sierpnia 2019

„Dwa najważniejsze dni Twojego życia to ten, w którym się urodziłeś
oraz ten, w którym dowiedziałeś się, po co.”– Mark Twain

 

TAK SIĘ TO WSZYSTKO ZACZYNA

Dzisiaj jest właśnie ten dzień, kiedy mam dość. Mam dość zmagania się z codziennością, problemami, chodzeniem do pracy, tłumaczeniem swoich niedoskonałości, ciągłą presją wymagania od siebie więcej, bycia lepszym dla świata, bycia najlepszą wersją siebie.
Wstałem rano i nic, zupełnie nic mi się nie chce.
Chciałbym uciec gdzieś, gdzie nikt mnie nie zobaczy, nikt niczego nie będzie chciał, nikt niczego nie będzie oczekiwał, a ja niczego nie będę musiał nikomu udowadniać.
Mierzę się z tymi emocjami od samego rana i zadaję sobie pytanie, co ja mam teraz zrobić. Może zostać w łóżku, wyłączyć telefon, nie zaglądać do komputera, spać cały dzień?
Tyle, że jednocześnie budzi się we mnie poczucie, które wierci mi dziurę w głowie, że przecież powinienem wstać, bo jak to by było: nic, zupełnie nic nie robić. Nie mogę wyłączyć telefonu, bo przecież ktoś może zadzwonić z jakąś ważną sprawą i nie mogę nie odebrać, itd. Nie mogę nie odpisać na maile, bo przecież może się zawalić tyle spraw.

Znasz takie historie w swoim życiu?

Doświadczyłeś takiego dnia?
Przeżyłeś takie chwile, kiedy właśnie tak się czułeś?
I co wtedy należy zrobić? Jak sobie poradzić z takim dniem, z takimi chwilami?

Zaproponuję Ci 3 rozwiązania, które stosuję, kiedy przychodzą takie momenty. A przychodzą. Bo kiedy podejmujemy w swoim życiu wiele różnych działań, wtedy nie tylko odnosimy sukcesy, ale również popełniamy błędy. Te nas często frustrują, a w konsekwencji, zdarza się, że mamy po prostu dość.

Wyobraź sobie, że właśnie obudziłeś się i dzień wygląda jak na opisanym powyżej obrazku. Masz? To teraz weź kartkę papieru i współnie przygotujemy 3 bezpieczniki na taką sytuację. Jesteś gotowy?

Bezpiecznik nr 1 ZADZIAŁAJ NA PO CO (zadanie o wysokim stopniu trudności)

Motywacja wewnętrzna – Moc

Żyjesz szybko i zdarza się, że nie wiemy PO CO robimy to co robimy. Wszystko może się zmienić, kiedy znajdziesz odpowiedzi, dlaczego wykonujesz określone działania, a nawet możesz pójść jeszcze krok dalej. Dokąd zmierzasz, czyli co jest przyczyną Twoich codziennych działań. Wiesz o czym mówię?

Dobrym przykładem jest tutaj historia 5 letniej dziewczynki, która zapytała mamę o to, kim chce (mama) być, kiedy będzie dorosła. Odpowiedzi, których udzialała kobieta były niesatyfakcjonujące dla dziecka, ponieważ mama wskazywała sytuacje, które już miały lub mają miejsce w jej życiu. Odpowiadała że będzie matką, nauczycielką itd. W pewnej chwili poszukująca odpowiedzi mama powiedziała: “Skarbie, nie wiem co mam Ci odpowiedzieć”. I na to pytanie dziewczynka powiedziała “Mamo powiedz mi po prostu, kim chcesz być, jak będziesz dorosła. Możesz być tym, kim tylko chcesz”.

Rozumiesz, że możesz naprawdę być tym kim zechcesz, musisz tylko wiedzieć.

Zapisz na swojej kartce papieru:

  1. PO CO nie chce mi się robić tego, co dzisiaj powininem zrobić.
  2. PO CO wymagam od siebie tak wiele.
  3. PO CO zapraszam do swojego życia działania “muszę coś zrobić”.

Możesz dopisać jeszcze kilka pytań, które przyjdą Ci do głowy. Pamiętaj, aby każde pytanie zaczynało się od słów PO CO. W ten właśnie sposób wywrócisz myślenie od góry nogami i zobaczysz prawdziwe odpowiedzi.

Za każdym razem kiedy zdarzy Ci się taki dzień – DZIAŁAJ! Wyjmij tę kartkę, na której zapisałeś swoje odpowiedzi /tak, tak – miej ją przy sobie/ i przeczytaj odpowiedzi. Jeżeli wykonałeś ćwiczenie rzetelnie, wtedy na podstawie swoich odpowiedzi, będziesz miał szansę podejmować właściwe decyzje. Pamiętaj, że jeżeli masz przekonanie, że robisz to co należy – motywacja zawsze rośnie. I być może najlepszą decyzją będzie faktycznie pozostanie w łóżku – tyle, że bez stresu, że jest w tym coś niewłaściwego.

Bezpiecznik nr 2 ZNAJDŹ WSPARCIE (zadanie o średnim stopniu trudności)

Motywacja zewnętrzna – Siła

Kiedy masz takie trudniejsze dni, a Twoja Moc osłabła i nawet Twoje PO CO, nie daje rady, wtedy warto zaczerpnąć ze źródła motywacji zewnętrznej. Wykonaj 5 DZIAŁAŃ:

  1. Wypisz na kartce 5 osób, którym ufasz i które są dla Ciebie inspiracją.
  2. Napisz do nich maila o takiej treści:

Cześć,
Zdarza się, że mam takie dni, kiedy “nic mi nie idzie”. Jesteś człowiekiem, którego obdarzam ogromnym zaufaniem i który potrafi mnie zainspirować do właściwych działań. Jeżeli zadzwonię do Ciebie i powiem “to jest ten dzień, kiedy potrzebuję wsparcia”, znajdź dla mnie 30 minut i porozmawiaj ze mną.

  1. Wyślij do nich swojego maila.
  2. Zadzwoń i porozmawiaj o tym, że to Twój bezpiecznik na awaryjne sytuacje.
  3. Schowaj kartkę w miejscu, do którego szybko możesz zajrzeć w razie potrzeby.

Warto mieć ten bezpiecznik, zwłaszcza w tych okresach, kiedy spodziewasz się wytężonej pracy i wymagających decyzji. Dzięki ludziom, szybciej będziesz wracał do Rozwiązań.

Bezpiecznik nr 3 MASZ WYBÓR (zadanie o niskim stopniu trudności)

Motywacja wewnętrzna – Moc, Motywacja zewnętrzna – Siła

Zawsze w takich sytuacjach masz wiele rozwiązań. Jednak czym więcej rozwiązań w tym wypadku, tym może być trudniej. Dlatego ja proponuję Ci tylko dwa rozwiązania. Możesz wybrać bezpiecznik nr 1, który daje Moc lub bezpiecznik nr 2, który daje Siłę. To proste, tylko wybierasz, to co na co jesteś w danym momencie gotowy. Następny krok zawsze prowadzi Cię o poziom wyżej – do jakiegoś działania.

JEDEN KROK PRZED SZEREGIEM

Brak właściwej motywacji może przekreślić wiele dobrych historii. Dlatego ważne, aby o nią właściwe zadbać. O wiele trudniej to zrobić, wtedy kiedy już masz z nią problem.

Przygotuj się do tego we właściwym momencie, a tym samym znajdziesz się w grupie ludzi, którzy są GOtowi na wszystko, zanim się to wydarzy.

Prawdę mówiąc dwa opisane rodzaje motywacji dotykają fundamentalnych odpowiedzi, które mogą stanowić o czerpaniu z Mocy i nabieraniu Siły.

Wewnętrzna Moc jest o wiele trwalszym i mocniejszym motywatorem, każdego DZIAŁANIA. To właśnie Moc powoduje, że wstajesz i mierzysz się z przeciwnościami, kiedy trzeba. To właśnie moc powoduje, że wtedy kiedy jest wygodnie, jesteś GOtowi na niewygodę, aby zabezpieczyć się przed wymagającymi chwilami w przyszłości.

Motywacja płynąca z zewnątrz jest krótkotrwała. Skuteczna, jednak krótkotrwała.

Zadbaj o to, aby zawsze mieć wybór rozwiązania. Jeżeli potrzebujesz pomocy, aby uruchomić opisane przeze mnie procesy, ZNAJDŹ MENTORA, który uruchomi w Tobie odnalezienie wewnętrznej motywacji, przy użyciu tej zewnętrznej.

Najważniejszy dzień Twojego życia, idąc za słowami M.Twain, to ten w którym dowiedziałeś się PO CO. Nie czekaj, aż przyjdzie samo, bo może nie przyjść. Działaj.

Podziel się: