Biznesowe Wymówki – głupi NAWYK

BIZNES FINANSE

11 lipca 2019

BIZNESOWY NAWYK

Przeciętny przedsiębiorca w ciągu tygodnia wykonuje ok. 40 zadań biznesowych. Część z z tych zadań ma faktyczne znaczenie biznesowe, część jest zupełnie zbyteczna. Jednak z perspektywy przedsiębiorcy wszystkie są niezmiernie ważne. A dlaczego tak jest?
Jeżeli coś istnieje od przysłowiowego „zawsze”, a w tym wypadku jest to codzienne wykonywanie ogromnej masy zadań, to nawet kiedy faktycznie zdasz sobie sprawę, że już podpierasz się nosem, to następnego dnia – robisz dokładnie to samo. A dzieje się tak dlatego, że Ty i Twój umysł odruchowo kwalifikują wszystkie zadania jako ważne – bo wraz z upływem czasu stało się to Twoim nawykiem.
Każdy przedsiębiorca zna te chwile kiedy mówi, że muszę to zrobić dzisiaj, bo jeżeli nie wykonam tego, to konsekwencje będą bolały.
Bardzo często jednak jest tak, że dotyczy to tych rzeczy, które trzeba zrobić na jutro. Właśnie z tych rzeczy najbardziej zdajemy sobie sprawę – bo są jutro i szybko poczujemy konsekwencje. I dlatego szybko je wykonujemy, aby nie poczuć efektu braku działania. To jest nawyk myśleniowy, który uświadamia nam najbliższe trudności. Te, które szybko zabolą.
Jednak jest tak wiele działań strategicznych, które są odroczone w czasie i tym samym często niewidoczne – i ich faktycznie nie robimy – a to właśnie one przynoszę NAJTRUDNIEJSZE KONSEKWENCJE. To właśnie ich powinieneś się bać najbardziej. One zabolą tak samo jak wszystko co trzeba zrobić na jutro, tyle, że te zabolą za jakiś czas, tylko że wtedy nie da się wszystkiego naprawić z dnia na dzień. Strategiczne rzeczy wymagają zawsze czasu – zarówno w planowaniu jak również, kiedy już się wydarzą – nie łatwo się zmieniają. I teraz pomyśl jak strategia przynosi dobre efekty? Wtedy to trochę jak machina, która sama działa – bo nawykowo.

Jednak najczęściej wyrobionym biznesowym nawykiem nie jest myślenie strategiczne, tylko myślenie operacyjne. Na strategie często nie ma czasu, bo przecież tyle jest do zrobienia. Tak więc zupełnie nic w tym dziwnego, że przeciętny przedsiębiorca w ciągu tygodnia wykonuje tak wiele działań – to nie jest jego zła wola – to NAWYK.

BIZNES STRATEGIA

Dzisiaj żyjesz w takich czasach, w których znalezienie niszy jest dość wymagającym zajęciem. Nie dla tego, że jej nie ma. Po prostu trzeba się napracować nad analizą, która doprowadzi Ci do tego co należy zrobić. Poświęcasz na to na początku bardzo wiele czasu, bo wiesz jak bardzo jest ważne, jak bardzo jest strategiczne. AHA – właśnie pojawiło się słowo KLUCZ do SUKCESU – STRATEGIA. Analiza, wnioskowanie, obserwacja, rozmowy to jest zwyczajnie STRATEGIA skutecznego działania – które w konsekwencji określa wszystko co będzie później. Pracuj na początku ciężko, a później lżej, a nie odwrotnie.
Sam mam za sobą wiele doświadczeń biznesowych i faktycznie dopiero z perspektywy czasu widać wyraźnie pracę, która doprowadziła donikąd /poza doświadczeniami/ chociaż była genialną lekcją i drogą oraz pracę, która przynosiła efekty /oczywiście doświadczenia również/.
Zupełnie w tym kontekście niezrozumiałe jest, że w dalszych etapach biznesowej wędrówki najczęściej rezygnujesz z tego co skuteczne i wybierasz to co najprostsze w biznesie – „urobienie” się po pachy. Pracę od rana do nocy – tylko po co? Dlaczego? Dlaczego nie wybierasz nawyku pracy ze strategiami, które wymagające, jednak tak skuteczne.
Dlaczego tego nie wybierasz? Bo tak robi większość. Bo tak już jest. Bo taki masz nawyk. Bo zapominasz, co na początku Twojej drogi przyniosło to, że coś zadziałało. To właśnie była strategia.
Dlaczego więc dzisiaj najczęściej przedsiębiorco – omijasz czas na działania strategiczne. Dlaczego nie masz czasu na to co jest najważniejsze?
Dzisiaj najczęstszą biznesową strategią jest BRAK CZASU NA STRATEGIĘ. Jest przecież tak wiele rzeczy, które TRZEBA zrobić.

WYMÓWKI TO TAKIE PROSTE

Coraz częściej można usłyszeć w świecie biznesu, że wymówki prowadzą do miernych efektów. I dzisiaj niemalże każde szkolenie, każdy coaching, mentoring czy inna forma podczas, której poruszane są tematy strategiczne dla rozwoju biznesu zawiera treść „NO EXCUSES”. A jednak wszyscy wszystko wiedzą, a wymówki nadal są tak chętnie wykorzystywane przez biznes.
Niektórzy mówią, że powiedzenie NIE ROBIĘ jest najłatwiejsze. I to prawda. Samo powiedzenie TAK. Jednak to co przynosi NIE ROBIĘ jest tym co ciągnie wszystko do dołu.
Wymówka jest łatwa tylko dzisiaj. Jutro już zupełnie zmienia się jej znaczenie. Pokazuje Ci, że masz za dużo na głowie, że masz problem z samym sobą, że nie potrafisz, nie umiesz, nie radzisz sobie. Tak działają wymówki. WYMÓWKI OSŁABIAJĄ CZŁOWIEKA. 
Zupełnie nie przynoszą mu łatwego życia, wręcz odwrotnie. Jeżeli masz wymówki jesteś nijaki, nie tylko dla innych, ale również dla siebie. Naprawdę chcesz taki być?

ALBO BIZNES ALBO WYMÓWKI

Wybieraj.

Pamiętaj, że wymówki nie są stosowane do rzeczy, które trzeba zrobić na tu i teraz /bieżączka/. Bieżączka jest jak ratunek – dużo robię, więc jestem potrzebny. Jestem wartościowy, bo tak się napracowałem. A co jest najważniejsze w biznesie – praca czy skuteczna praca?
Wymówki najczęściej stosowane są do tych działań, które w perspektywie czasu wnoszą wartość czyli są po prostu skuteczne. To te działania, które są pracochłonne, ale ich efekty zobaczymy dopiero w przyszłości.

A na co najwięcej mamy wymówek. Na co znajdujemy wytłumaczenia, żeby tego nie robić:

? planowanie
? liczenie pieniędzy /o dziwo/
? uczenie się
docenianie innych ludzi
? czas dla siebie na zabawę, odpoczynek

I wszyscy wiedzą, że to ważne, aby to robić. Prawda? I Ty pewnie też to wiesz.

Ja każdego dnia zadaję sobie pytanie co powinien robić inaczej człowiek w biznesie. I najczęstsze odpowiedzi to dostrzeżenie – czego ma nie robić. Bo z tych 40 zadań, o których pisałem na początku najczęściej 2-3 są najważniejsze. I często jest tak, że łatwiej jest zrobić te 37 niż te 3.
To co powinien robić to właśnie te 3 najważniejsze działania. Te na pewno. Jednak tak łatwo jest powiedzieć: „zrobiłem dzisiaj tak wiele, bo aż 37 zadań”. I robić każdego dnia 37 w poczuciu ciężkiej pracy. I wtedy zupełnie nie przyjmujesz za nic złego, że nie zrobiłeś tego co NAJWAŻNIEJSZE. To właśnie tej głupi nawyk. To są właśnie wymówki. Dzisiaj czujesz się dobrze, ale jak będzie jutro – zupełnie nie wiesz – bo strategiczne działania ciągle leżą na półce i czekają, że kiedyś zrozumiesz, że to właśnie one najważniejsze. A kiedy to dostrzeżesz – właśnie wtedy, gdy przyjdą już konsekwencje tego, czego nie zrobiłeś we właściwym czasie.

Zmień swój nawyk, a zmieni się WSZYSTKO.

 

Podziel się: