Dlaczego stoisz w miejscu?

BIZNES FINANSE

03 czerwca 2019

DOJŚCIE DO ŚCIANY

Kiedy startujesz, kiedy zaczynasz coś nowego, kiedy robisz pierwszy krok, kiedy decydujesz się, kiedy odważasz się na nieznane często towarzyszy Ci PASJA tworzenia. Jest euforia, jest ogień, jest świeżość. Jest wszystko co niezbędne do sukcesu.
Rzecz w tym, że kiedy już osiągniesz swój „sukces” okazuje się, że chociaż przez chwilę, jest celebracja /świadoma lub nie/, później zaczyna się proces przyzwyczajenia, osadzenia. Proces, który doprowadza Cię do rutyny, do życia w bieżączce /przyzwyczajenie/, do życia nie PO Coś tylko do czegoś. I to nie jest historia jednego człowieka. To historia wielu ludzi, wielu przedsiębiorców. To cicha pułapka.
Kiedy wiesz PO CO robisz to co robisz – jest sens. Kiedy robisz coś z przyzwyczajenia, robisz coś, tylko z powodu – bo tak było „od zawsze” – prędzej czy później dojdziesz do swojej ściany. Dojdziesz do momentu, w którym być może będziesz miał swój „startowy” sukces, jednak Ty pomimo wszystko zaczniesz się osuwać w brak sensu.
I chociaż jest wielu przedsiębiorców, którzy są przekonani, że ich to nie dotknie, to jednak wielu się bardzo niemiło rozczarowuje. Niestety.

RYZYKO NIEWYGODY

Jak zapewne wiesz nawyki możesz mieć i dobre i złe. Zarówno jedne i drugie wymagają wypracowania. Każdy nawyk to powtarzalna czynność w okresie czasu. Oczywiście, że te które osłabiają Twoją skuteczność – to te, które powtarzałeś do znudzenia z powodu wygody. A kiedy jest Ci wygodnie zazwyczaj prowadzi Cię to do uśpienia rozwoju, a to w konsekwencji zabiera Ci marzenia i sukcesy, które potrzebują zupełnie czegoś innego – potrzebują dynamiki, odwagi, ryzyka.
I nie mam najmniejszej wątpliwości, że również ostatni element – RYZYKO jest zupełnie na miejscu. Wiesz dlaczego to podkreślam. Ponieważ, aby kontrolować swoje nawyki, aby zmieniać nawyki, które prowadzą donikąd – potrzeba właśnie podejmować RYZYKO NIEWYGODY. Kiedy jest niewygodnie – to właśnie moment, który może powodować, że będziesz osiągał zupełnie inne rezultaty niż dotychczas. Chcesz mieć inne rezultaty niż obecnie – podejmij ryzyko i zacznij działać inaczej. I nie łudź się, że inaczej wiąże się od razu z wygodą. Jest zupełnie odwrotnie. Niewygoda jest drogą do wygody.
I co bardzo ważne właśnie ten proces jest tym, który trzeba stale rozpoczynać, który trzeba stale uruchamiać w sobie i w ludziach z którymi pracujesz.
Rozwój jest jedyną drogą do osiągania. Niewygoda jest właśnie tym czynnikiem, który zmusza do znalezienia nowych rozwiązań, nowych możliwości. To właśnie element, który pobudza ze wszech miar.
Nie bój się niewygody – to Twój sprzymierzeniec.

 SCHEMATY

Jestem zwolennikiem kreowania systemów, modeli, schematów. Sam korzystam z bardzo wielu i doświadczam, że czasami, kiedy nie wiem, jak konkretnie się zachować, a nie chcę używać tylko intuicji – właśnie wtedy korzystam ze schematów.
To blog biznesowy, więc powiem Ci o trzech najważniejszych modelach, które powodują, że świadomie idziesz do przodu po swój cel.

Pierwszy model – to model biznesowy. Nie w głowie, nie gdzieś na jakichś porozrzucanych kartkach, czy plikach. Model przemyślany, ubrany w formę, ubrany w konkrety. Model, który nie tylko jest spisany, ale w oparciu o niego dbasz o przekaz zgodny z unikalną propozycją wartości, model precyzyjnie wskazujący zarówno do kogo kierujesz swoją ofertę, ale również sposoby dotarcia do właśnie tych, wybranych przez Ciebie Ludzi. W końcu to model, w którym określasz PO CO i dla KOGO Twój biznes istnieje.

Drugi schemat działania to schemat pracy z finansami w biznesie. Jakże często dobrze pracujące firmy nie posiadają nawet systemowo ułożonego modelu kontroli przepływu pieniądza. Prowadzi to najczęściej do sytuacji, w której przychodzi moment, kiedy zupełnie nie wiesz gdzie jesteś, na co możesz sobie pozwolić oraz ile jeszcze możesz tak działać.
I uwaga, jeżeli myślisz, że nie dotyczy to firm, które się dobrze mają, to jesteś w absolutnym błędzie. One najczęściej jeszcze nie wiedzą, że brakuje im fundamentu.

Ostatni to system komunikacji w biznesie. Kiedy Twoja firma rośnie, razem z nią rosną potrzeby kwalifikacji, środków, zasobów oraz rośnie prawdopodobieństwo chaosu komunikacyjnego. I uwierz mi, że bez mądrze opracowanej struktury organizacyjnej, zakresu obowiązków spójnego ze strukturą oraz systemu komunikacji pomiędzy wydziałami, prędzej czy później doświadczysz trudności w zarządzaniu ludźmi. Głównie z dwóch powodów: ambicji oraz przejrzystości.

To właśnie trzy systemy, których brak może spowodować, że Twój marsz do marzeń, marsz do osiągnięcia biznesowego sukcesu będzie dłuższy lub może być zupełnie nieskuteczny.

DLACZEGO STOISZ W MIEJSCU?

Tym zdaniem zacząłem artykuł. Nie wiem o czym pomyślałeś, kiedy zacząłeś czytać, co przyszło Ci do głowy. Ja jednak nie miałem na myśli, pisząc właśnie to zdanie, że w artykule znajdziesz odpowiedzi na to pytanie.
Moim celem było to, abyś zadał sobie pytanie: dlaczego TY stoisz w miejscu?

Dlaczego dochodząc do swoich ścian stoisz w miejscu?
Dlaczego kiedy wszyscy dookoła mówią i potwierdzają, że warto wstać godzinę przed wszystkimi i przygotować najważniejsze sprawy, bo właśnie kiedy świat śpi, Ty jesteś najbardziej efektywny, dlaczego Ty tego nie robisz?
Dlaczego dajesz się wciągać w bieżączkę dnia zamiast realizować rzeczy strategiczne dla Twojego stanowiska, dla Twojego biznesu?
Dlaczego codziennie myślisz o tym, że musisz schudnąć, a waga każdego dnia pokazuje niezmiennie marsz do góry?
Dlaczego rozumiejąc, że Ludzie kupują od Ludzi i Ludzi, Ty sprzedajesz z uporem maniaka produkt?
Dlaczego kiedy strach zagląda Ci w oczy, Ty chcesz walczyć, zamiast po prostu go ominąć?

Dlaczego? Dlaczego? Dlaczego?

Obudź w sobie właśnie dzisiaj chęć do ruszenia do przodu. Zdecyduj się na niewygodę, aby dojść tam dokąd marzysz. Odpowiedz tylko na 3 swoje najtrudniejsze DLACZEGO czegoś nie robisz? A później zdecyduj, co z tym zrobisz.

Napisałem ten artykuł właśnie po to, aby dać Ci wskazówkę, z której sam każdego dnia korzystam. Nie bój się najtrudniejszych pytań i nie bój się najtrudniejszych odpowiedzi. Właśnie one prowadzą każdego z nas do osiągania swoich celów. I chociaż właśnie taka droga nie jest usłana różami, to warto.

Powodzenia.

Podziel się: