Przejdź na szybszy tor

BIZNES FINANSE

13 maja 2019
ROBOTA ROBI SIĘ SAMA

Jak często zdarza się tak, że używasz takich zwrotów, które odpalone robią dobrą robotę?  Oznacza to nie mniej nie więcej sytuację, w której za pomocą właściwego zwrotu/hasła/sloganu/zdania uruchamiasz w Ludziach jakieś DZIAŁANIE. Uruchamiasz działanie, polegające na  tym, że ktoś wykonuje jakiś RUCH – najczęściej do jakiejś zmiany.
Jeżeli zastanawiasz się co mam na myśli, już odpowiadam. Jest co najmniej 3 rodzaje odpalaczy, które uruchamiają w innych potrzebę wykonania jakiegoś ruchu. Dopingują, pobudzają, uruchamiają nadzieję, zmieniają na chwilę perspektywę.

? Opowiadasz wymagającą historię ze swojego życia i nagle w grupie słuchaczy ktoś zaczyna kiwać głową, potwierdzać, że rozumie, uśmiechać się, jakby miał tak samo. Bo ma. Ty opowiadasz dalej i pokazujesz jak wyszedłeś z tej sytuacji, a na twarzy Twojego „rozumiejącego” słuchacza skupienie, koncentracja i analiza. To właśnie ten moment, kiedy rozważa czy może wyjść ze swojej historii tak samo jak Ty. Dziel się swoimi historiami. 
? Wierzę w Ciebie. To proste słowa z ogromną mocą. Czasami wystarczy tylko tyle, że ktoś w Ciebie uwierzy i wszystko staje się o wiele prostsze. Uwierz w kogoś. 
? Dzisiaj ludzie często żyją w świecie pełnym okrągłych zdań i udawanych gestów. Mów ludziom prawdę, czasami pewnie ich wk….wisz, jednak to często pobudza do działania. A przecież działanie, to pierwszy krok do tego, aby wyjść z jakiegoś impasu. Mów Ludziom prawdę, nawet jak ma zaboleć.

DWIE SPRAWY PRZYSPIESZĄ WSZYSTKO

Przedsiębiorcy, których zadaniem jest działanie w zgodzie z Wartościami określonymi w Firmie oraz osiąganie rezultatów szkolą się poszukując rozwiązań na skuteczność. Wdrapują się na szczyty po swoje cele używając do tego umiejętności przywódczych. I przechodzą Maxwellowskie poziomy: stanowisko – relacje – wyniki – uczenie – reputacja /często tylko dwa pierwsze/, aby odnaleźć prawdę o tym kim są i czego potrzebują, aby odnieść swoje biznesowe zwycięstwo.
Jedni dochodzą szybciej do właściwych odpowiedzi, innym zajmuje to czasami wiele lat, a jeszcze inni przerywają zmęczeni poszukiwaniami.
A wystarczą tylko dwie sprawy, które sprawiają, że wskakujesz na szybszy tor do osiągania swoich celów.
Umiejętność określenia priorytetów czyli oddzielania rzeczy istotnych od nieistotnych. Banalne, wiem. Jednak to jeden z dwóch sekretów. Wykonywanie odpowiednich działań, a nie wszystkich.
Dobrym przykładem jest ten moment w firmie, kiedy nie masz czasu, bo masz full zadań i najczęściej poświęcasz na nie czas od rana do wieczora. Kiedy „nie idzie” bardzo łatwo wpaść w pułapkę robienia wszystkiego.
A przecież każdy przedsiębiorca doskonale wie, że rzeczy strategiczne należą do niego. Rzeczy strategiczne są kluczem. A najczęściej właśnie na te rzeczy nie masz czasu. Rozumiesz, co chcę Ci powiedzieć? Oznaczanie kluczowych spraw ma znaczenie kluczowe dla osiągania. Robienie wszystkiego pozwala trwać. Robienie wszystkiego wg właściwej kolejności pozwala zmieniać, pozwala osiągać.
Wiesz, że gdyby nauczyć Ludzi w firmie oznaczać priorytety, mógłbyś zatrudniać mniej Ludzi. To nie jest mój wymysł. Od dawna badania, które prowadzone były na dziesiątkach dominująco rozwijających się firm wskazywały, że właśnie brak oddzielania rzeczy ważnych od nieważnych jest powodem mnożenia etatów. Potrzebujesz narzędzia, aby zrozumieć ten mechanizm poznaj chociażby Macierz Eisenhowera.

? I druga rzecz to również określona umiejętność. Umiejętność szybkiego uruchamiania działania. Jednak tutaj UWAGA! Te dwie rzeczy, które przyspieszą wszystko należy wykonywać właśnie w takiej kolejności jak podałem. Najpierw oddzielasz rzeczy ważne od nieważnych i dopiero wtedy błyskawicznie działasz. Jeżeli nie określisz priorytetów, szybkie działanie – to błąd.

JESZCZE NIKT NIE STAŁ SIĘ WIELKI PRZEZ POKAZYWANIE JAK MAŁY JEST KTOŚ INNY

Szybszy tor to Przywództwo. To sposób zachowania i postępowania, w którym pomagasz Ludziom wchodzić na szczyty razem ze sobą. Jest takie powiedzenie, że „na szczycie jest się samotnym”. Dlatego też, wciągaj tam ze sobą Ludzi. Ja wiem, że to wymagające i uczę się tego nieustannie /z różnym skutkiem/, natomiast nie mam wątpliwości, że właśnie Zespół jest odpowiedzią na sukces. Zespół na szczycie to sukces.
I kiedy przyjdzie do Ciebie myśl, że „już nikt Cię nie rozumie”, to przypomnij sobie, co jest najważniejsze w Twoich biznesie i każdym innym – to Ludzie. To Oni są powodem każdego wartościowego działania. To dla nich warto się trudzić i osiągać warto też razem z nimi. Bo kiedy będziesz partnerem swoich Ludzi, ludzi z którymi pracujesz, tak samo jak Ty dla nich, tak i oni zrobią dla Ciebie wszystko.
Kiedy zapomnisz o tym, pamiętaj, że bardzo szybko staniesz się dla Ludzi nie wielki lecz mały. A droga do bycia wielkim dla siebie i dla Ludzi, jest właśnie drogą przez bycie małym. I choć brzmi to paradoksalnie, zapamiętaj i wykorzystuj w swoim życiu.

CO TO JEST HEURSYTYKA I PO CO O TYM PISZĘ

Heurystyka to uproszczona reguła wnioskowania, którą posługujesz się w sposób nieświadomy. Właśnie na zakończenie postanowiłem posłużyć się tym pojęciem, abyś nie pomyślał, że to o czym napisałem w artykule jest jedynym i słusznym rozwiązaniem na rozwiązanie Twoich potrzeb, spraw czy problemów. To co Ci zaproponowałem to tylko szybszy tor, aby właściwie podejść do poszukiwania rozwiązań. To tak naprawdę jedna z koncepcji, którą sprawdziłem i stale sprawdzam na sobie i ludziach, z którymi pracuję. Pamiętaj, że każde rozwiązanie musisz odnaleźć sam dla siebie. Więc podchodź krytycznie do tego co czytasz czy słyszysz i dbaj o to, aby nie zwodziły Cię heurystyki, a tylko pobudzały Twoją uważność na poszukiwanie rozwiązań.

SZYBSZY TOR

„Szybszy tor”, który opisałem w artykule, to tak naprawdę bardziej przemyślana droga, która nie określa czasu, tylko określa szansę dotarcia do celu. Pamiętaj o tym.
To nie CZAS to SZANSA.

Podziel się: