Czy jest ktoś lepszy niż Ty?

BIZNES FINANSE

04 lutego 2019

KAŻDEMU POTRZEBNY JEST MISTRZ

Każdemu potrzebny jest mentor/mistrz. Nie musi być tak dobry jak Ty. Może być mistrzem dla Ciebie, nawet ten kto jest pozornie słabszy niż Ty sam. Może skutecznie wskazywać drogi, tylko dlatego, że ma zupełnie inną perspektywę. Tę bez emocji, bez uwiązania historiami, bez tego wszystkiego co jest dookoła. Dla kogoś kto jest obok, rozwiązania są prostsze. Czytelność sytuacji jest zupełnie inna. Nie obciążona mentalnymi komplikatorami. Droga, którą wskazuje mistrz jest wyboista, jednak dbająca o ludzi i dbająca o efekty.
Czy o to zawsze chodzi? Oczywiście.
Czy to dziwne, że na ścieżce biznesu czy życia potrzebujemy wskazówek? Czy to trudne inspirować się wiedzą innych ludzi?
Mistrz zna ścieżkę, którą Ty dopiero idziesz. Mistrz często lepiej rozumie miejsce, do którego chcesz dojść. W końcu Mistrz jest „drogowskazem zaufania”, o który warto się wesprzeć w wędrówce.

Business Point

CENA ŚWIADOMOŚCI TO ODPOWIEDZIALNOŚĆ

Kiedy obok Ciebie pojawi się coach lub mentor Twoja świadomość wzrasta bardzo szybko. To co zaczynasz rozumieć dzięki „nowemu” spojrzeniu nabiera bardzo wymagających kształtów. A jednocześnie określa właściwe rozwiązania. Przykładem może być tutaj firma, w której potrzeba jest zmian.

  1. Dlaczego firmy tak długo gotują się we własnych kłopotach nie podejmując kluczowych działań, rozwiązujących problemy?
  2. Dlaczego firmy, które zatrudniają niewłaściwych ludzi, tak długo często z nimi trwają, zamiast podjąć odważne decyzje i zakończyć niewspierające biznes i działalność tematy?

Powód zawsze jest ten sam. Brak odwagi do wzięcia odpowiedzialności za trud, który przez chwilę będzie bardzo odczuwalny. Bo pozornie wydaje się, że może samo się rozwiąże i czas załagodzi cały trudny proces zakończenia utrudniających działanie spraw.

Kiedy pojawia się w Twoim otoczeniu Mistrz/Mentor widoczność znacznie się poprawia. Widać wyraźnie co trzeba zrobić i otrzymujesz odpowiednie wsparcie do zrobienia tego co należy i zmierzenia się z odpowiedzialnością, aby za chwilę być dumnym z podjętych decyzji.

JEŻELI MASZ TYLKO JEDNĄ OPCJĘ, TO NIE MASZ WOLNOŚCI

Twoje emocje to bardzo często Twoje ograniczenia. Dobrze, że emocje są, bo są każdemu potrzebne i pozwalają Ci się oczyszczać i być prawdziwym, bez duszenia wszystkiego w środku. To nie jest wspierające. Jednak w biznesie emocje nie zawsze Cię wspierają. Czasami są niezłym hamulcem dla Ciebie i dla Twojego biznesu.
A jak zwolnić hamulec, a jednocześnie dawać sobie prawo do emocji?
Znajdź kogoś kto Ci pomoże. Kto potowarzyszy Ci w Twoich emocjach, a jednocześnie wesprze przy podjęciu i wprowadzeniu w życie właściwych decyzji.
Ludzie, którzy Cię otaczają nie zawsze są gotowi na Twoje emocje, jednak zawsze są gotowi na Twoje decyzje. 
Jeżeli do gry wchodzą emocje, często zostajesz tylko z jedną opcją wyboru, bo właśnie siła emocji jak tak ogromna, że trudno przebić się do innych rozwiązań. A wtedy zwyczajnie kończy się wolność.

KTO Z WAS MA MENTORA?

Większość ludzi go nie ma, bo nie ma doświadczeń związanych z efektywnością, która może się wydarzyć, kiedy zaczynasz pracę z mentorem. A tym samym świadomość jakości tego, co może się wydarzyć jest zbyt mała.
Natomiast drugi powód jest taki, że wielu ludzi nie wie jak go znaleźć, gdzie go szukać.
Pewnie dobrze wiesz, że Twój świat zależy od tego z kim utrzymujesz kontakty. Więc jeżeli na Twojej drodze pojawia się ktoś, w kim dostrzegasz potencjał mentorski, w kim widzisz autorytet, kto odnosi sukcesu, które dla Ciebie mają Wartość – poproś go o pracę z Tobą, która będzie polegała na systematycznych spotkaniach (mogą to być na przykład śniadania), podczas których będziecie tylko rozmawiał. To bardzo często wystarcza, aby prostować swoje dylematy i podejmować mądre i skuteczne decyzje.
Jeżeli na Twojej drodze pojawi się ktoś, kto oferuje Ci pomoc w tym temacie, nie rezygnuj z próby. Po prostu sprawdź.

JEŻELI JEDYNYM NARZĘDZIEM JEST MŁOTEK, TO WSZĘDZIE WIDZISZ GWOŹDZIE

Zapewne dobrze wiesz, że trudno jest rozwiązać problem umysłem, który go stworzył. To jak w przysłowiowym temacie, kiedy masz jedno narzędzie (swój umysł), to on będzie produkował razem z Twoim sercem rozwiązania do pewnego momentu. Jednak równie szybko przyzwyczai się do określonych rozwiązań i będzie powielał schematy. I jeżeli są to dobre wzorce pielęgnuj i podtrzymuj. Jeżeli jednak pojawi się nieskuteczna powtarzalność, wtedy warto rozejrzeć się dookoła i zacząć korzystać z mądrości i wsparcia otoczenia. To takie biznesowe kung fu czyli sztuka osiągnięcia wysokiego poziomu umiejętności w jakiejś dziedzinie. W języku chińskim zbiorowym określeniem wszystkich odmian sztuk walki jest wushu.

A CO MOŻE BYĆ TWOIM BIZNESOWYM WUSHU?

Czasami jest tak, że brakuje Ci czasu, a czasami odwagi, aby uruchomić możliwości, które istnieją dookoła Ciebie. Rozumiem to, bo doświadczam tego tak samo jak i Ty. Razem z tym doświadczeniem przyszła do mnie inspiracja, że warto opracować system wsparcia biznesu w oparciu o coaching i mentoring, który będzie można schować do przysłowiowej kieszeni.
Narzędzie, które będzie proste i skuteczne w użyciu. Narzędzie, które skoncentruje Twoją uwagę na skutecznych rozwiązaniach lub też sprawdzonych systemach. A na dodatek będziesz mógł z niego korzystać kiedy tylko zechcesz.

COACHING I MENTORING W KIESZENI

Zapraszam Cię do systemu Biznesowych Kart Mocy. To innowacyjne narzędzie online, które przez 1,5 miesiąca każdego dnia będzie koncentrowało Twoją uwagę na 45 biznesowych zagadnieniach. Konstrukcja systemu jest tak przemyślana, aby uruchamiać procesy w Tobie i Twoich zespołach i podsuwać mądre i sprawdzone rozwiązania biznesowe. Korzystam z tego systemu i dzięki niemu zrobiłem już wiele skutecznych zwrotów oraz uruchomiłem działania, na które bez odpowiedniej inspiracji decydowałbym się o wiele dłużej.

To może być Twoje BIZNESOWE WUSHU. ZAJRZYJ TUTAJ. Sprawdź jak to działa u Ciebie.

Robert Suszko

 

Podziel się: