Ile możesz osiągnąć w 5 sekund?

BIZNES FINANSE

25 listopada 2018

Rezultaty zawsze zaczynają sekundy

Tony Robbins ma takie powiedzenie, że “ludzie przeceniają to co mogą osiągnąć w 1 rok, a nie doceniają tego, co można osiągną w okresie 10 lat”. I trudno się z tym nie zgodzić. Potwierdzam absolutnie, że jest to prawdziwe. Prowadząc biznes doświadczyłem na własnej skórze, co oznacza chcieć za szybko, a co oznacza czas i cierpliwość w realizacji marzeń, zadań.

Kiedy przychodzi pomysł na coś wyjątkowego jesteśmy podekscytowani tym co będzie na końcu. Cieszymy się na efekt, którego jeszcze nie ma. Cieszymy się na zapas, aby mieć bardzo dużo dobrej i mocnej energii, która zwyczajnie przyniesie taki doping, aby moblizować zespoły, partnerów, klientów i oczywiście samego siebie. I to jest bardzo potrzebne na starcie! I co do tego nie mam najmniejszej wątpliwości.

Wtedy również bardzo rzadko analizujemy drogę, którą należy przebyć, aby to osiągnąć. Oczywiście wiemy, że ona jest i że na wielu etapach trzeba będzie więcej niż tylko pozytywne myślenie (wiemy na poziomie podświadomym). Trzeba będzie dołożyć systemy, wzorce – po prostu wiedzę o tym w jaki sposób wykonać określone zadania. Zgadza się? Doświadczyłeś takiego modelu działania?

Ja oczywiście tak. Uczestniczyłem w projektach, często będąc ich twórcą, które właśnie tak wyglądały, że efekt końcowy, finał przesłaniał analizę drogi, którą należy pokonać.

5sek.com

Czy to dobrze czy źle? Według mnie i jedno i drugie. Dobre jest to, że startujemy, złe jest to, że nie budzimy GO!towości na trudy, które będą podczas realizacji projektu. Jestem przekonany, że wystarczy na początku, kiedy coś zaczynamy być tylko GO!towym na dwie możliwości, GO!towym na poziomie nawet świadomości: że będzie sukces oraz że może zdarzyć się tak, że doświadczymy porażki. To wszystko. Najprostsza rzecz – tylko świadomość czasu, cierpliwości i GO!towości na drogę. Kropka. Czy to coś zmieni? Oczywiście. Zmieni się nasze nastawienie do całego procesu. Obudzi cierpliwość, wyrozumiałość, GO!towość na czas, na wyzwania i na sukces oczywiście. Niby nic, jednak robi ogromną różnicę.

To jest pierwszy krok – GO!towość na ryzyko (sukces, porażka).

No właśnie, a ja w tytule zadaje pytanie ile można osiągnąć w jedyne 5 sekund. Bo dzisiaj będzie bardzo krótko, tak tak to będzie krótki artykuł (rzadko takie piszę), jednak mam nadzieję, że będzie dla Ciebie treściwie, rzeczowo i obudzi motywację do działania. Wierzę, że te proste 5 sekund, o których za chwilę się dowiesz, stworzy Ci możliwość i szansę, aby wydarzyło się coś więcej. Wiem, że to jest szansa właśnie na to, aby mogły otworzyć się drzwi do czegoś. 5 sekund, które może zmienić absolutnie wszystko, czego doświadczałeś dotchczas w podejmowaniu decyzji.

A jak to działa?

To prosty mechanizm. Pewnie znasz ten model:
Thoughts ->> Feeling ->> Action ->> Results

results.png

Przeskocz swój strach

Tytułowe 5 sekund to model, który zmienia Feelings. Najprościej to ujmując na poziomie emocji dotyka tylko tych wspierających. To model, który pozwala wystartować pomimo obaw. Pozwala otworzyć drzwi, za którymi być może jest to na co czekasz. Pozwala bo zanim pomyślisz o tym jak może być wymagająco, drzwi już będą uchylone i będzie można przekroczyć próg. A nawet więcej, jedną nogą będziesz już po drugiej stronie strachu, tam gdzie jest odwaga.

Kiedy pojawi się pomysł i czujesz, że zaraz za nim pojawi się miliony pytań, pojawi się strach oraz przyjdzie Twój wewnętrzny głos – ten, który dba o to, aby Cię chronić (btw również przed tym, co dla Ciebie dobre, tyle że wymagające) wykonaj takie działanie. Policz na głos 1, 2, 3, 4, 5 i zacznij działać. Tylko tyle i aż tyle. To Twoje 5 sekund. 5 sekund i działasz. To co musisz zrobić, aby to mogło zaistnieć, to przyjąć założenie, że tak właśnie zrobisz, kiedy przyjdzie dobry pomysł, kiedy nadarzy się okazja. Pamiętaj, że za każdą okazję czy szansą stoi strach. Strach, który strzeże wrót do naszych osiągnięć. Ci, którzy mają swoje więcej, to Ci którzy przerkaczają próg strachu, mając na to swoj sposoby. Jednym z nich jest właśnie 5 sekund. Bo kiedy jest najlepszy czas dla Ciebie, aby coś zrobić? Właśnie TERAZ.

5 sekund nie pozwoli Ci to zatrzymać się na strachu. Zwyczajnie w świecie go ominie. Przeszkoczy do odwagi poza Twoimi pytaniami, wątpliwościami, poza Twoim – “muszę jeszcze pomyśleć” – które często stanowi zwyczajne “nigdy”.

A co się może wydarzyć, kiedy nie stosujesz 5 sekund? Po prostu kiedy pojawia się okazje, wchodzisz do Feelings, pojawiają się pytania – również te, które budzą strach, wtedy wracasz do thougts i jesteś w punkcie wyjścia.

A gdzie chcesz być? Właśnie w działaniu. Tylko przez działania możesz przejść do rezultatów. Nigdy nie dojdziesz do rezultatów przez samo myślenie. To po prostu niemożliwe.

I co o tym myślisz? Nie wiesz co myśleć? Może działa, a może nie działa? Ja również tak myślałem, do momentu kiedy tego nie zrobiłem.

Wątpliwości to normalna sprawa

No tak, teraz powinno się pojawić pytanie, a jak zacznę i to będzie głupie, to będzie pomyłką? Co wtedy? Wtedy zrób po prostu w tył zwrot i zajmij się innymi rzeczami. Wiem, że to nie takie proste. Sam uczę się tego każdego dnia od nowa. Jednak prawda jest taka, że jeżeli robimy coś co jest nietrafione to właśnie to nas unieszczęśliwia, to często właśnie ten czynnik nie pozwala nam pójść dalej. Często to właśnie on jakby przycementowuje nas do miejsca. A czym prędzej to zmienimy, tym dla nas lepiej. Pamiętaj jednak o tym, aby docenić swoje 10 lat (piersze zdanie z artykułu), które właśnie za chwilę może zacząć odliczanie. Dawaj czas temu co robisz. To dobra, sprawdzona zasada, którą widać tylko z perspektywy czasu. A co może się wydarzyć, jeżeli wiesz to zanim się Twoje odliczanie zakończy? Aha. No właśnie, to szansa.

Jednak wróćmy na chwilę do 5 sekund. Widzisz już, że właśnie ono może w prosty sposób uruchamiać start pomysł. Ona zawsze uruchamia działanie. A tylko działanie prowadzi Cię do rezultatów. Bez ruchu nic się nie samo nie wydarzy. Aby coś mogło się zmienić, Ty musisz się ruszyć. Ty musisz zadziałać.

Pogadaliśmy, a teraz czas na działania

To sprawdźmy czy to działa. Jesteś GO!towy? Teraz będzie czas na Twoje działanie.

Wybierz coś co odkładasz, coś czego obawiasz się zrobić, bo strach jest większy niż odwaga. Może potrzebujesz zamknąć oczy, pomyśleć? Jeżeli tak, zrób to.

Masz? Masz już swoją rzecz, która czeka w kolejce na kiedyś?

To UWAGA! Czas na 5 sekund. Zrób teraz, właśnie TERAZ tak:

1, 2, 3, 4, 5 – i zrób to! Zrób to czego się boisz.

Tutaj kończę. Jeżeli zrobiłeś to działanie, to właśnie zrobiłeś krok. Drzwi otwarte. Teraz sprawdź co jest za nimi.

Na Facebook istnieje grupa zamknięta: Lekcje GO!towych na Wszystko. Poproś o dołączenie do grupy i podziel się swoimi odkryciami. Podziel się tym, czego doświadczyłeś. Tam właśnie tworzy się aktywna grupa, która wspiera, podsuwa pomysły i rozwiązania. Skorzystaj z gotowego wzorca na wsparcie tego co chcesz zrobić. Lekcje GO!towych to miejsce, do którego dołączają ludzie chcący działać i osiągać. To miejsce, w którym robimy wszystko, aby nie tylko chcieć, ale przede wszystkim być GO!towym na działanie i DZIAŁAĆ. Dołącz i Ty.

Wspaniałych odkryć podczas Twoim 5 sekund.

Podziel się: