Od kogo warto się uczyć

BIZNES FINANSE

10 września 2018

Od ponad 2 miesięcy bardzo uważnie przeglądam sieć, cierpliwie zbierając w swoim zeszycie strony internetowe (głównie blogi), na których oferowane są treści związane z rozwojem osobistym lub po prostu inspirują. I otwieram oczy szeroko ze zdziwienia, jak wiele propozycji jest na rynku. Wiedziałem, że dużo, ale że aż tyle – nie spodziewałem się.

Ponieważ od ponad 3 miesięcy i ja pojawiłem się w tej przestrzeni, dlatego postanowiłem przedstawić tych, których udało mi się odszukać, tak abyś i Ty mógł powiększyć swoją przestrzeń i swoją wiedzę, gdzie można znaleźć interesujące Cię informacje. Muszę przyznać, że inspiruje mnie kilku blogerów, którzy mają naprawdę wyjątkowe umiejętności i od których można czerpać pełnymi garściami.

Blogi są naprawdę różne. Bardziej okazałe wizualnie i te dość skromne. Jednak wszystkie zawierają ogromną ilość treści, gdzie każdy może znaleźć coś dla siebie. Jest tego naprawdę dużo. Ujmujące jest to, że poruszany jest niemalże każdy temat, którego można poszukiwać. Wnikliwy czytelnik, bardzo szybko wyłapie (kilka tygodni), kto najbardziej mu pasuje, i które treści najlepiej do niego trafiają. Po obejrzeniu i śledzeniu blogów widać, że treści, które są nich zamieszczane są do siebie, często dość podobne. Jednak tutaj chodzi o coś zupełnie innego. Chodzi o sposób dotarcia do Ciebie czytelniku. To właśnie odróżnia jednych od drugich. Właśnie chodzi o styl, który reprezentują na swoich blogach, w swoich przestrzeniach internetowych blogerzy.
W niektórych blogach magia jest od pierwszego uruchomienia, bo autor wprowadza czytelnika w swój świat niczym przyjaciela, a na innych trochę czasu musisz spędzić zanim poczujesz jego wyjątkowość. Jednak w każdym coś jest i każdy gromadzi różne grupy odbiorców, interesujących się tym samym tematem.

Internet ma to do siebie, że tutaj nie ma monopolu na wyłączność. Albo znajdziesz to coś co przyciągnie do Ciebie ludzi, zrozumiesz ich potrzeby i będziesz dostarczał materiały, które spełniają oczekiwania czytelników, albo będziesz poszukiwaczem odpowiedzi, czy to co masz do zaoferowania jest komuś potrzebne. Lekcje Niepokonanych stale to sprawdzają.

Przedstawię Ci część swojej pracy, która w jednym artykule zbiera wybrane przeze mnie miejsca – blogi, do których możesz sięgnąć, aby odszukać odpowiedzi na interesujące Cię pytania lub pogłębić tematy, które budzą Twoje zainteresowanie.

Pragnę również napisać, że znalazłem w sieci trochę wykonanej pracy w zakresie zebrania w jednym miejscu odnośników do stron wartościowych blogów. Zrobili to inni blogerzy, którzy byli dla mnie inspiracją, aby przygotować taką bazę dla Ciebie. Wydaje mi się, że może mieć to wyjątkową wartość.

Nie będę robił rankingu blogów, bo nie jest to moim zamysłem. Przedstawię je po prostu w przypadkowej kolejności, opisując je po swojemu i przekazując Ci jakie treści zawierają, tak abyś mógł dotrzeć w przestrzenie, które mogą być dla Ciebie wartościowe i ciekawe. Aha i jeszcze jedna informacja. Zebrałem 96 miejsc, gdzie znajduje się wiedza o rozwoju osobistym, jednak Tobie przedstawiam wybrane. Wydaje mi się, że przesyt nie jest najlepszą z możliwości. Jeżeli jednak będziesz chciał „dokładki”, mam nadzieję, że wyczytam to z komentarzy i wtedy chętnie podzielę się większą ilością.

Zapraszam Cię zatem na ściągawkę z internetu – o czym i gdzie znajdziesz informacje z zakresu rozwoju osobistego. Życzę Ci wielu inspiracji.

ciągawkaz internetu

Żyj Kochaj Twórz – blog Karoliny Krzysztofiak. Muszę przyznać, że to wyjątkowo piękny wizualnie blog. Robi na mnie ogromne wrażenie i wciągnął mnie od pierwszego momentu kiedy go zobaczyłem. Jest po prostu niemalże idealny wizualnie. Bardzo dobra nawigacja. Wszystko można odnaleźć w przeciągu „jednej” chwili. Jeżeli chcesz zaprojektować swoje przedsięwzięcie blogowe, to naprawdę doskonała inspiracja. 
Merytorycznie Karolina pomaga kobietom w projektowaniu wizualnej strony marek. I naprawdę ma tutaj czym się pochwalić. Jest naprawdę dużo wskazówek, rad i na dodatek dobrze opisanych, przemyślanych i przydatnych.
W treści bloga bardzo szeroki wachlarz treściowy. Od wskazówek biznesowych, przez prywatne w zakresie rozwoju osobistego oraz bardzo dużo treści dotyczącej budowania własnej marki.

Michał Pasterski – blog wydaje się, że w chwili obecnej wyznaczający trendy, dobrze wypozycjonowany. Kierunek treści: psychologia, rozwój osobisty, edukacja. U Michała przede wszystkim możemy dotknąć sedna sprawy wielu zagadnień. Artykuły są bardzo obszerne, merytoryczne. Według mnie na pograniczu nauki, a umiejętności biznesowych. Często dostrzegam używanie słownictwa „uczelnianego” co zdecydowanie podnosi w moich oczach wartość artykułów.
Tematyka artykułów o bardzo szerokim spektrum. Od cytatów, które stanowią doskonały punkt startowy do inspiracji, poprzez wskazówki biznesowe związane z pracą nad sobą, kończąc na głębokich zagadnieniach z zakresu psychologii.
To co zwraca moją szczególną uwagę to fakt, że Michał ma bardzo wielu odbiorców, którzy chętnie dzielą się sobą w komentarzach. Podnosi to nie tylko wiarygodność autora, ale nadaje przede wszystkim znaczenie materiałom, które stają się naprawdę bardzo rzetelnym i dość głębokim kompendium wiedzy.

Andrzej Tucholski – blog o życiu i korzystaniu z niego. Znajdziesz na nim wiele porad. Wydaje mi się, że Andrzej to człowiek, którego natura podpowiada mu, w jaki sposób docierać do ludzi, aby ich życie nabierało innego tempa i innego wymiaru. W swoich artykułach porusza zagadnienia dotyczące pomysłów na lepszą codzienność, lepsze życie, lepszą pracę. To co bardzo cenię czytając jego blog, to fakt że nie nadaje swoich treściom statusu imperatywów. Każdemu pozostawia swoje przemyślenia jako inspirację, z której może ktoś skorzysta.
Fajnie się go czyta. Ma lekką rękę do pisania, a artykuły nie mają kosmicznie długich treści, za to zazwyczaj posiadają wypunktowane zasady czy wskazówki i są mądre – co ważne. Co bardzo mi odpowiada i lubię ten sposób komunikacji, bo jest porządkujący i pokazujący procesy myślowe autora.

Brieftip – blog prowadzony przez Damiana Chodorka. Bardzo obszerny zbiór artykułów o samodoskonaleniu. Autor przede wszystkim korzysta z własnych doświadczeń, które zarówno budowane są na podłożu nauki połączonej z wiedzą własną. Bardzo ciekawe połączenie. Artykuły bardzo rozbudowane treściowo, mocno merytoryczne. Dużo przykładów oraz porządkowanie treści występuje niemalże w każdym materiale.
Bardzo inspirujące treści dla kogoś, kto poszukuje siebie w życiu codziennym i biznesowym.
Damian zaplanował prostą stronę o mega prostej konstrukcji. Nie znajdziesz tutaj odnośników do odnośników. Trzy zakładki z tego jedna pełna treści i dwie pomocnicze.
Ja lubię czytać Brieftrip ze względu na to, że ogrom treści, które już znajdują się na blogu powodują, że zawsze coś dla siebie tutaj odnajduję.

PSC Pani Swojego Czasu – blog prowadzi Ola Budzyńska i swoje miejsce w sieci głównie kieruje do kobiet. Jednak umieszczam je tutaj, ponieważ autorka posługuje się bardzo swobodnym językiem i jest bardzo inspirująca. To takie miejsce z duszą ciepłej, serdecznej osoby, która dokonała wyborów i teraz dzieli się tym co ma najlepszego. A naprawdę ma czym się dzielić.
Jeżeli poszukujesz odpowiedzi jak być efektywnym, jak skutecznie organizować siebie i swoje codzienności, to miejsce spełnia wszystkie kryteria, abyś znalazł swoje odpowiedzi.
W tym blogu urzeka mnie bezpośredniość,  nie kombinowanie, nie ma tutaj wydumanych treści, a przede wszystkim znajdziesz tutaj treści przydatne. To co jeszcze ma dla mnie wartość, to fakt, że Ola nagrywa podcasty, w których dzieli się sobą. Bardzo swobodnie, genialnie się Jej słucha. Jednak przede wszystkim można się naprawdę sporo nauczyć o tym, jak pracować w sieci i jak z niej skutecznie korzystać.

Rozwój i cele – ten blog prowadzi Emilia Gotz. W treściach, którymi dzieli się Emilia znajdziesz bardzo dużo informacji o wprowadzaniu i realizacji zmiany. I chociaż teraz aktywność bloga jest mniejsza, to jednak wszystko co tam jest już umieszczone ma swoją wartość, a zbierana ona była od 2013 roku.
Ja tutaj odnajduję bardzo dużo spokoju do życia. Treści przeplatane są cytatami, które bardzo lubię w artykułach i skłaniają do niecodziennych refleksji.
Artykuły nie są obszerne treściowo, jednak bardzo dobrze uporządkowana treść daje poczucie mądrze poukładanego materiału i faktycznie wskazuje kierunki, które można realizować po przeczytaniu artykułów.
Jeżeli chodzi o nawigację strony, prosty nieskomplikowany układ treści. Jeżeli lubisz formy nieskomplikowane, będzie Ci tam bardzo wygodnie.

Geekwork – Michał Barczak to zawodowiec. Strona bloga bardzo biznesowa. Jeżeli lubisz styl elegancki, mocno uporządkowany, z ładnym otoczeniem wizualnym – będziesz zachwycony blogiem Michała. Na Geekwork otrzymasz bardzo dużo wiedzy z zakresu produktywności oraz marketingu sieciowego.
Wszystko tutaj jest poukładane w grupy, podzielone na sekcje, dobrze dobrane kolory, wyróżniki w treści. Nawigacja bardzo wygodna, intuicyjna. Strona obszerna w treści, triki marketingowe, a jednocześnie pełna zaangażowanego autora, abyś wszystko zrozumiał i zabrał dla siebie jak najwięcej przydatnych informacji, które mogą przyczynić się do zmiany Twojej codzienności.
Ja lubię ten sposób komunikacji, który prezentuje Michał, więc chętnie śledzę Geekwork, bo jest dla mnie nie tylko przyjaznym środowiskiem, ale również skarbnicą wiedzy marketingu w sieci.

Edyta Zając – bardzo ładny, estetyczny blog. Uporządkowany, czytelny i wizualnie zachęcający do tego, aby szybko go nie opuszczać. Prowadzi go dziewczyna pełna pasji, która dotyka tematów głównie z zakresu psychologii. Prezentuje techniki, których zadaniem jest porządkowanie tego kim tak naprawdę jest każdy z nas.
Artykuły są bardzo rzeczowe, mądre i pełne propozycji rozwiązań z omawianych zakresów. Tematyka poruszana na blogu jest bardzo szeroka, od podróży, przez porady dotyczące nieruchomości, skończywszy na artykułach z zakresu poznawania wszystkiego co dotyczy poznawania siebie od środka.
Edyta ma bardzo dobre przygotowanie do tego, aby realizować takie tematy, ale to co wg mnie jest najbardziej cenne, to sposób budowania artykułów. Mają zawsze przemyślaną strukturę, bardzo czytelne wyróżniki i mnóstwo cennych wskazówek. To bardzo charakterystyczne dla autorki. Ja chętnie do niej zaglądam i inspiruję się tym, co ma do przekazania.

Liczy się wynik – autorem bloga jest Bartek Popiel. Stara się dostarczyć ludziom wartości, które pozwolą im budować stabilne i dochodowe biznesy. Dzieli się wiedzą z zakresu marketingu, sprzedaży, produktywności oraz tematów związanych ze zwyczajnym doświadczaniem życia.
Całość jest estetycznie i czytelnie poukładana, dobrze podzielona na grupy tematyczne – tak, że nawigacja jest prosta i bardzo intuicyjna. Artykuły o bardzo różnej długości, jednak w każdym Bartek dzieli się pomysłami poukładanymi w czytelne punkty. Opisuje pomysły rzetelnie i w sposób, który można dość szybko i sprawnie kopiować. To co na blogu Liczy się wynik jest bardzo wartościowe, to społeczność, która jest tam zgromadzona. Aktywnie uczestniczy w życiu bloga i dostarcza dodatkowej wiedzy poprzez zamieszczane pod artykułami komentarze.

Happyholic – blog Justyny Zielińskiej poruszający wątki związane z kształtowaniem jakości życia i jego wartości. Jeżeli chodzi o wizualną stroną strony jest prosta, czysta i dość czytelna. Najmocniejszą wartością tego bloga są artykuły. Naprawdę bardzo dogłębnie napisane, przemyślane. Widać, że autorka jest perfekcjonistką, która nie odpuszcza zbyt szybko. Przekopuje się dzielnie przez stosy materiałów, dostarczając czytelnikowi bardzo bogate materiały już przesiane przez jej filtry.
Muszę przyznać, że jest się od kogo uczyć i czytając to co pisze Justyna mam wrażenie, że wykłada na tacy całą swoją wiedzę, korzystając ze swoich umiejętności łatwej i przyjaznej komunikacji.
Blog podzielony na grupy tematyczne od zagadnień z zakresu rozwoju osobowości przez sprawy dotyczące miłości, ale również wiele inspiracji do życia, organizacja przestrzeni i jeszcze kilka innych grup. Oj szeroko tutaj jest. Każdy znajdzie na pewno coś, co może zainspirować do jakiejś zmiany w życiu.

Ewelina Mierzwińska – autorka jest certyfikowanym coachem, a w związku z tym blog obfituje w treści związane z tematyką szeroko pojętego samorozwoju. Jak to na stronach prowadzonych przez kobiety i tutaj mamy piękną szatę graficzną, która zatrzymuje na dłużej. Tutaj po prostu chce się przebywać.
Strona merytoryczna jest bardzo wartościowa. Całość podzielona jest na działy dotyczące: rozwoju osobistego w tym treści związanych z planowaniem i realizacją celów; blogowaniem; lifestyle; parenting oraz kultura. Materiały, które opracowuje Ewelina dostarczają potężnej dawki wiedzy i prezentują to kim naprawdę jest autorka czyli dobrym trenerem, potrafiącym pracować z człowiekiem prowadząc go mądrą i czytelną ścieżką do celu.
Lubię czytać Ewelinę, bo wszystko u Niej stanowi jedną mądrą, ciekawą całość.

inspiration

MK Mariusz Kowalczyk – blog Mariusza dotyka 4 obszarów, w których autor dzieli się swoją wiedzą: psychologia, produktywność, komunikacja oraz coaching. Artykuły nie są długimi tasiemcami, mają bardzo zwartą treść, w której znajdziesz wiele pytań, które warto sobie postawić i poszukać w życiu odpowiedzi na nie. Bardzo inspirujący blog, z ogromną ilością drogowskazów oraz gotowych rozwiązań dotyczących kroków ku zmianie nawyków i przyzwyczajeń.
Mariusz dzieli się również tym, co inspiruje go do działania, często wplatając w swoje artykuły nowinki techniczne, wartościowe książki, przykłady ludzi, którzy coś już przeżyli i mogą się tym dzielić z innymi. Blog jest bardzo obszerny treściowo, więc można znaleźć na nim bardzo wiele inspiracji i potrzebnych artykułów do swojego życia, zarówno tego codziennego jak i biznesowego. To czego najbardziej szkoda, że blog kończy się na roku 2016, jednak wszystko co do tamtego czasu zostało wpuszczone w sieć nadal inspiruje i pomaga odnaleźć drogi innym ludziom.

AC Aneglika Cafe – autorka jest specjalistą marketingu i sprzedaży. Blog dostarcza wiedzy o wprowadzaniu zmian, budowaniu skuteczności osobistej oraz opisuje trendy w biznesie. Artykuły pisane przez Angelikę mają zwartą budowę. Ich konstrukcja opiera się na kluczowych pytaniach i prostych wskazówkach co należy zrobić, aby rozpocząć poszukiwanie odpowiedzi po swojemu. Dla mnie bardzo cenne w Angelika Cafe jest to, że bardzo wyraźnie widać, że autorka inspiruje się wieloma źródłami wiedzy, które ubiera w swoje formy, testując, doświadczając, a na końcu dostarczając gotowe rozwiązania innym ludziom. Język, którym posługuje się blogerka jest bardzo swobodny i przystępny na tyle, że bardzo miło się go czyta i przebywanie z tekstem sprawia zdecydowanie przyjemność czytelnikowi.
Jeżeli chodzi o stronę graficzną bloga – prosty, czytelny, z ładnymi zdjęciami i przyjazną nawigacją.

Zero Ograniczeń – autorem bloga są Damian Cangaris oraz Bartłomiej Gąsiorowski. Główne tematy poruszane na Zero Ograniczeń to biznes, psychologia w tym dużo uwagi poświęconej relacjom interpersonalnym oraz ostatni dział to rozwój duchowy. Na tym blogu znajdziesz w artykułach również propozycje ćwiczeń, które proponuje autor. Jednym słowem, możesz od razu realizować proponowane rozwiązania wspólnie z Bartłomiejem, który procesowo prowadzi Cię „za rękę”.
Dla mnie to miejsce, gdzie bardzo łatwo zainspirować się przywoływanymi myślami i cytatami. Gdzie ćwiczenia wprowadzają w refleksję związaną z dalszym poszukiwaniem.
Artykuły mają formę krótkich materiałów, w których zawarta jest główna myśl, którą możesz poszerzać, jeżeli uznasz drogowskaz za wartościowy.

Marta Pisze – to blog Marty Hennig o spełnianiu marzeń. Autorka ma doskonały styl zarówno w zakresie strony wizualnej strony, jak również doboru i jakości treści. Jestem urzeczony kompozycją słów, sposobem nawiązywania kontaktu z czytelnikiem, który buduje relację, więź i uruchamia emocje. Dobre życie, czas wolny, organizacja, motywacja i marzenia, kariera i blogowanie oraz ludzie to działy, które znajdziesz na Marta Pisze.
To wyjątkowe miejsce dla każdego kto lubi marzyć i na dodatek spełniać swoje marzenia. Ciepłe, serdeczne i pełne dobra miejsce dla każdego. Artykuły tutaj to nie przepastne wypracowania, ale krótkie i treściwe przekazy.

Redefine yourself – to przestrzeń prowadzona przez Sylwię, która inspiruje dzieląc się swoją wiedzą z zakresu komunikacji, coachingu oraz szeroko rozumianego life style. Bardzo lekką ręką pisane artykuły, dobry przekaz treści. Niedługie treści, jednak mądrze podzielone na tytuły i treść, tak że łatwo zobaczyć skuteczną logikę autorki. Również zagospodarowanie przestrzeni i nawigacja jest tutaj dobrze poukładana. Łatwo się poruszać, wyszukiwać  to, czego potrzebujesz.
To co mi się podoba na blogu Redefine yourself to bezpośredniość i mówienie o rzeczach w sposób nieskomplikowany. Tę umiejętność według mnie trzeba, albo wypracować w pocie czoła lub się z nią urodzić. Tutaj widzimy to w bardzo dobrej formie.
Dużo dobrej inspiracji do budowania dobrego życia, które można odszukać niemalże w każdym fragmencie życia, co doskonale wychwytuje autorka.

Jak widzisz mamy naprawdę ogromny dostęp do wiedzy. Można powiedzieć, że na wyciągnięcie ręki jest niemalże wszystko. Podzieliłem się z Tobą częścią swojej bazy o blogach i miejscach do których zaglądam, aby się inspirować, bo tak jak każdy i ja potrzebuję zabierać od innych to co mają do zaoferowania innym.
To tylko fragment bazy, jednak może i taki zbiór przyczyni się do tego, że gdzieś odnajdziesz to czego potrzebujesz i zrobisz jakiś dobry krok, dzięki inspiracji.
Lekcje Niepokonanych to mały kawałek tej układanki i bardzo dobrze, że tak właśnie jest. Każdy bloger buduje wokół siebie pewną społeczność, która nadaje sens i wymiar dla bloga. Tak naprawdę to autor wraz ze społecznością buduje tożsamość miejsca. A ja dzisiaj myślę, że powiększyłem przestrzeń możliwości dając Ci ściągawkę do internetu, tak abyś mógł iść do przodu, jeżeli tylko znajdziesz gdzieś inspirację.
Jednocześnie wierzę, że z czasem społeczność Lekcji Niepokonanych będzie rosła, a blog będzie dostarczał wyjątkowych i unikalnych treści, z których będą korzystali czytelnicy.
Ten artykuł będę systematycznie uzupełniał, aby ta baza stała się dobrym miejsce do odnalezienie każdego tematu.
Szukaj, znajduj i działaj.
Powodzenia.

Podziel się: