22 Inspiracje dla Niepokonanych

BIZNES FINANSE

17 sierpnia 2018

more than I should
Mam w swoim życiu takie doświadczenie, że często sprawy czy historie, które w perspektywie czasu okazały się ważne i wyjątkowe zdarzyły się dzięki pewnym prostym sygnałom czy działaniom, które wtedy zupełnie nie oznaczały niczego wyjątkowego.
Zawsze jest tak, że dopiero w przyszłości widzimy, jakie wydarzenia z przeszłości miały wpływ na to co dzisiaj się dzieje. Znane są historie setek tysięcy przypadków na całym świecie, które wyznaczały linie życia wielu ludzi.

Kilka takich przykładowych historii (przypadków, które podobno nie istnieją).

Jan Sebastian Bach – jego twórczość do dzisiaj uważana jest za majstersztyk doskonałości. Gdyby nie pewien „przypadek”, kiedy to niemiecki kompozytor Feliks Mendelson odnalazł rękopisy Bacha w sklepie… u rzeźnika, który to pakował w nie mięso, ponieważ nie miał innego papieru.
Mendelson z zaciekawienia rozwijając mięso z papieru odegrał zapisany na nim utwór i urzeczony tym co usłyszał, pobiegł z powrotem do rzeźnika i odkupił wszystkie rękopisy, łącznie z wieloma schowanymi w kufrze na strychu u rzeźnika.
Wtedy nie wiedział, jak wielkie znaczenie będzie miało jego działanie i odkrycie. Dzisiaj z perspektywy czasu wiemy, że gdyby nie Mendelson być może nie byłoby Bacha. I być może nigdy nie słyszelibyśmy wielu wspaniałych utworów. Posłuchaj co mogliśmy stracić, gdyby nie ten właśnie „przypadek”.

Penicylina – gdyby nie historia Aleksandra Flaminga, który to prowadząc badania nad szczepionką na tyfus, na jednej z płytek, gdzie hodowane były przez niego bakterie, przez zupełny „przypadek” zauważył niewielki nalot pleśniowy. O dziwo, wokół właśnie tego nalotu zniknęły bakterie. I w ten oto sposób został odkryty pierwszy na świecie antybiotyk, któremu zawdzięczamy wyeliminowanie wielu chorób.

A Ty? Masz w swoim życiu coś, co rozpoczęło się zupełnie niewinnie, a po latach okazało się, że było to jedną z najlepszych chwil, jaka mogła Ci się przydarzyć. Jestem przekonany, że każdy z nas ma ich mnóstwo.
Zatrzymaj się na chwilę, popatrz na swoje życie dzisiaj i przypomnij sobie gdzie zaczęły się historie, które dzisiaj uważasz za swoje wielkie zwycięstwa. Na przykład tak:

  1. Gdybym nie był wtedy w miejscu (tutaj wpisz miejsce) nie poznałbym (tutaj wpisz kogo), to nigdy nie zdarzyłoby się (tutaj wpisz co). Nie zapomnij teraz podziękować za to, że się to wydarzyło. Rytuał Wdzięczności to wyjątkowy sposób na dostrzeganie tego co masz.
  2. Jeżeli wtedy zrobiłbym (tutaj wpisz co) pewnie nie dowiedziałbym się (tutaj wpisz o czym) i nigdy nie doświadczyłbym (tutaj wpisz czego). I znowu nie zapomnij podziękować właśnie za to. Nawet na głos. Za życie warto być wdzięcznym i za doświadczenie – bo jest to nieoceniona wartość.

Właśnie przyszła do mnie taka refleksja, aby jeden z kolejnych artykułów poświęcić właśnie rytuałowi Wdzięczności, więc jeżeli chciałbyś posłuchać/poczytać jak to robić i co może dzięki temu się wydarzyć, napisz proszę kilka słów o tym w komentarzu pod artykułem. Użyteczność przekazywanej przeze mnie wiedzy pomaga bardzo dzielić się tym, co może być potrzebne również i Tobie.

No dobrze. Skoro już wiesz, jak ogromne znaczenie może mieć na Twoją przyszłość to, co się właśnie wydarza, spróbuję podsunąć Ci 22 Inspiracje, które mogą mieć takie właśnie  znaczenie. Będą one bardzo proste, tak aby po prostu obudzić coś, co będzie tylko startem do – no właśnie do czegoś. Będą proste, aby absolutnie każdy mógł je wykonać, bez specjalnego wysiłku. Bo dla każdego z osobna może być to startem do zupełnie wyjątkowych historii.

Inspiracja nr 1

Zadzwoń do 3 wybranych osób, do których nie dzwoniłeś od dawna i po prostu porozmawiaj z nimi. Tak po prostu. Nie po coś.
Nie mniej ani więcej. Wybierz tylko trzy osoby. Porozmawiaj z nimi ot tak zwyczajnie, o wszystkim co przyjdzie Ci do głowy. Zadzwoń jednak z pewnym przesłaniem, że dobrze, że ten ktoś Istnieje.

Inspiracja nr 2

Wyjmij album z dzieciństwa i obejrzyj zdjęcia. Powspominaj jak to wtedy było, gdy byłeś dzieckiem. Przypomnij sobie historie, które miały miejsce kilkanaście lub kilkadziesiąt lat temu. Przypomnij sobie o czym wtedy myślałeś, o czym wtedy marzyłeś. Tylko tyle. Jeżeli przyjdzie coś po tym, to weź to pod uwagę, czy chcesz coś z tym zrobić.

Inspiracja nr 3

Nie przeżywaj życia w napięciu. Kiedy jesteś cały czas napięty, ciężko się poruszać. Kiedy „wyluzowujesz” łatwiej jest wykonywać właściwe ruchy.
Popatrz na swoje wymagające dni i spróbuj odpuścić myślenie, że coś jest trudne, wymagające. Po prostu zaplanuj, że są to rzeczy, które trzeba wykonać i zrób je. Nie wszystkie naraz. Działaj na zupełnym ludzie – zrobię to i to i nic w tym wyjątkowego. Wybierz na początek 2 lub 3. Kolejnego dnia znowu 2 lub 3. Trzeciego dnia będziesz miał już skutecznie zrobionych 4 lub 6. A za 5 dni? To już będzie coś. Robienie w ten sposób pomaga osiągać szybciej. Chociaż pozornie wydaje się dłużej. Spróbuj i zobacz co to przyniesie.

Inspiracja nr 4

Lepszy koślawy sukces niż perfekcyjna porażka. 
Wiele rzeczy w naszym życiu nie wydarza się tylko z jednego powodu. Chcemy, aby to co zaczynamy było idealne. I często nawet się nie zaczyna, bo czekamy, aż to będzie wyśnione i wymarzone. To zła strategia. Zacznij, nawet jak coś jest niedoskonałe. Każdego dnia będzie stawało się coraz lepsze, a z czasem stanie się takie o jakim marzyłeś.
Zacznij coś takiego o czym myślisz, ale czekasz, aż będzie to super przygotowane. Po prostu zacznij. Zobaczysz nikt nie skrytykuje prób, bo dzisiaj każdy próbuje.

Inspiracja nr 5

Kiedy ostatni raz spacerowałeś po mokrej trawie. Kiedy spadnie deszcz, wyjdź na dwór, weź buty w rękę i pochodź na boso. Oddychaj swobodnie, poczuj w sobie dziecko. Może coś przyjdzie razem z tym.
Poczuj się swobodnie. Nie hamuj się, nawet jeżeli będziesz chodził w deszczu po mieście na boso, a ludzie będę się na Ciebie przyglądali. A może poskacz po kałużach jak dziecko. Sprawdź co to Ci przyniesie. Ciekawy jestem co o tym myślisz?
Że takie rzeczy robią dzieci? Może i tak. Robię. Właśnie dlatego są szczęśliwe. A może kałuża będzie tylko synonimem czegoś innego. A może skacząc po kałużach poznasz kogoś z kim spędzisz swoje życie? A może zauważy Cię ktoś, kto zobaczy w Tobie takie szczęśliwego człowieka i zechce wspólnie z Tobą zrealizować jakiś projekt?
Przecież są takie historie. Spróbuj i zobacz co się przydarzy.

Inspiracja nr 6

Napisz i wyślij prawdziwy list do kogoś. Nie ważne, czy ten ktoś mieszka z Tobą, czy mieszka 1000 km od Ciebie. Po prostu napisz. O czym chcesz. Jak zaczniesz przyjdzie to, o czym to będzie. Jak myślisz co się może wydarzyć. Wiesz?
Kiedy ostatni raz pisałeś list? Kiedy ostatnio otrzymałeś list od kogoś? Nie maila, tylko prawdziwy list. Trzeba w to włożyć więcej serca i czasu. Daj komuś kawałek swojego serca i czasu i zobacz po prostu co to przyniesie.

Inspiracja nr 7

Uśmiechaj się przez cały dzień do innych ludzi. Zobacz jakie to refleksje Ci przyniesienie na koniec dnia. Podziel się z kimś bliskim swoimi refleksjami.
Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat. To słowa Janusza Korczaka. Stań się na jeden tylko dzień kimś, kto będzie rozjaśniał świat. Potrafisz? No pewnie. Wymyśl sobie jakiś prosty motywator, aby nie zapomnieć przez cały dzień. Może tapeta na pulpit komputera? A może tapeta na pulpit telefonu? A może pobierzesz sobie moją tapetę?

Kiedy śmieje się się dziecko, śmieje się cały świat.

Inspiracja nr 8

Zrób w pracy coś inaczej. Wiele czynności wykonujemy mechanicznie. Wiele to rutyna, która przychodzi z czasem. Kiedy wpadniesz w jej szpony, nawet nie widzisz, kiedy coś zaczyna szwankować. Zrób coś inaczej, to co zawsze robisz tak samo. Zupełnie inaczej. Jeżeli na przykład przychodzisz do pracy i od razu siadasz za biurkiem, to tym razem przejdź po całej firmie/dziale i przywitaj się ze wszystkimi pytając o coś dobrego. Nie wysilaj się na coś wyjątkowego, zrób to naturalnie, zapytaj o to co wychodzi z Ciebie.
A później po prostu poczekaj co się wydarzy.

Inspiracja nr 9

Teraz trochę trudniejsza inspiracja. Kup bilet na 3-dniowy wyjazd na za 3,4,5 miesięcy. Po prostu kup. To pierwszy krok do wielu przygód, na które czeka się całe życie. Mój dobry znajomy, z którym zaczynają się budować coraz bliże więzi kupił jakiś czas temu bilet do Nepalu, a dzisiaj otrzymałem od Niego taką oto wiadomość.

„Nie wiem jak to się stało. Patrząc wstecz nie jest w stanie tego ogarnąć. Trzy cele wyznaczone na wyprawę zostały osiągnięte.

  1. Zdobyć pięciotysięcznik w Himalajach – Kala Pather 5550 mnpm.
  2. Dotrzeć do słynnej bazy Everest Base Camp 5205 mnpm.
  3. Stanąć oko w oko z najwyższą górą świata Mt. Everest 8848 mnpm”

Odpisałem – Sięgnąłeś po to, co dla większości ludzi jest nieosiągalne.
A tym co pozwoliło Adamowi właśnie tego dokonać był pierwszy krok – kupił bilet. 

Inspiracja nr 10

Wybierz kogoś kogo chciałbyś poznać, zadzwoń do niego i umów się z nim na kawę lub lunch. Często jest tak, że mamy wokół siebie ludzi, którzy są inspirujący, ciekawi. Często jednak takimi pozostają, ponieważ okoliczności są takie, że oni są tylko w naszej przestrzeni. Zmień te okoliczności. Zrób pierwszy ruch. A później zobaczysz co się wydarzy, i podejmiesz decyzję co dalej.

Inspiracja nr 11

Znajdź w internecie jakiś tytuł filmu, który inspiruje ludzi i obejrzyj go wieczorem. Jest tak wiele genialnych przesłań w opowieściach filmowych. Jest tam rozrywka, wzruszenia, działanie. Każdy może znaleźć coś dla siebie. I jest jeszcze jedna historia, o którym opowiadałem w podcast „Nie ulegaj złudzeniom” – filmy mogą zainspirować do tego, aby zrobić pierwszy krok.
Kilka dni temu oglądałem po raz kolejny „Truman Show” z Jim Carrey i po obejrzeniu przyszła refleksja na napisanie artykułu, który niebawem się ukaże na blogu. Gdyby nie ta inspiracja, pomysł by nie przyszedł. A jednak powstanie całkiem ciekawy materiał, który pozwoli spojrzeć na to, jak walczyć o siebie samego.

Inspiracja nr 12

Znajdź dla siebie 1 godzinę czasu. Pojedź do lasu na spacer sam ze sobą. A może znajdź zupełnie inne miejsce, gdzie będziesz mógł pobyć w ciszy, koncentrując się tylko na sobie. Pamiętaj, aby to był czas, kiedy wyłączysz wszystko i spędzisz co najmniej 1 godzinę w zupełnej ciszy ze sobą.
Nie staraj się szukać pomysłu o czym będziesz myśleć. Po prostu usiądź i siedź. Myśli przyjdą. Pamiętaj tylko o czasie – jest ważny. Przyjdą te, które pchają się ciągle do Ciebie, tylko często nie ma na nie czasu. Życzę Ci ciekawych refleksji.

Inspiracja nr 13

Nie możesz rozwiązać problemu tym samym umysłem, który go stworzył. (A.Einstein) Jeżeli masz jakieś sprawy, z którymi od dawna nie radzisz sobie, znajdź kogoś kogo do tej pory nie pytałeś o zdanie i poproś o inspirację do rozwiązania problemu. Najlepiej niech to będzie osoba, z którą rzadziej się kontaktujesz. Będzie miała zupełnie inne spojrzenie na Ciebie i na sprawę – bo jest w innym kontekście zarówno z tematem jak i z emocjami wobec Ciebie. Odważ się tylko powiedzieć o tym komuś innemu.

Inspiracja nr 14

Jeżeli jutro by nie istniało, co byś dzisiaj zrobił. To bardzo trudne ćwiczenie, ale daje do myślenia o tym co naprawdę ważne. Nie proponuję Ci, abyś wchodził w to zbyt głęboko. Po prostu zaproś do siebie myśl o tym, co byłoby tym czego naprawdę byś żałował, gdyby miało się nie zdarzyć. Nie wiem dokąd powędrują Twoje myśli, ale kiedy to zrobisz, wiele może się zmienić.

Inspiracja nr 15

Rozpocznij swoją listę marzeń do zrealizowania. Zapisz sobie 3 pierwsze. Słowa, które zapisujemy, prędzej czy później stają się rzeczywistością. Pisałem o tym w artykule  z 6 czerwca 2018 r. „Słowa mają moc”, który Ci polecam.
Tak często zaczyna się lista, która staje się drogowskazem do spełniania siebie. Zaproś do siebie swoje marzenia. Na początku niewinnie w formie krótkiej listy na zwyczajnej kartce. A może powiesisz sobie nad biurkiem tę listę. A może zrób zdjęcie w telefonie. A może włóż do kalendarza. A może zamknij w kopercie i napisz: Otwórz 17 stycznie 2019 r. I tylko tyle. Wiem, że to działa i to jak. Sprawdź, jeśli uważasz, że to ma jakieś szanse.

Inspiracja nr 16

Rozpocznij gromadzenie pieniędzy. Przeczytaj jakiś artykuł, obejrzyj film, posłuchaj podcastu o tym, jak rozpocząć proces bogacenia się i zrób pierwszy mały krok. Możesz również skorzystać z materiałów na Lekcjach Niepokonanych. W ćwiczeniach znajdziesz ebooka o Inteligencji Finansowej, a w nim dużo informacji i treningu, jak zacząć.

sub

Zrób mały ruch, niewielki. Zacznij może eksperymenty z Szufladami – pełna informacja w artykule „Jak oszczędzać pieniądze”. Gromadź małe kwoty, nawet złotówki. To nawyk, który może doprowadzić Cię do zupełnie innych inwestycji i gromadzenia pieniędzy. Po prostu zacznij.

Inspiracja nr 17

Wyczyść pulpit swojego komputera, opróżnij zbędne maila ze swojej poczty elektronicznej. Może już to robiłeś, a może nie. Jednak moje doświadczenia, że porządkowanie swojego otoczenia robi pewnego rodzaju, początek porządkowania swojego życia. Kiedy zrobisz ten mały krok, jest szansa, że poczujesz w swoim otoczeniu, w sobie pewnego rodzaju spokój, które będzie łagodnie koił i popychał do kolejnych uwalniających ruchów. To naprawdę fajne. Może zechcesz spróbować.

Inspiracja nr 18

Wstań jutro o 5 rano i poczytaj książkę. Zobacz jak to jest żyć, kiedy cały świat jeszcze śpi. Próbowałeś kiedyś takiego doświadczenia. To ciekawy nawyk. Świat ma inny wymiar, nie wieczorny, który dobrze znasz. Jest wtedy zupełnie inaczej. Pomimo, że wstaje się naprawdę trudno, to moment już po tej decyzji jest absolutnie nie do opisania. Głowa zdaje się pracować na pełnych obrotach, jest taka świeża. Gotowa do zmierzenia się ze wszystkimi rzeczami, jakby były błahostkami. Genialne uczucie. Moje doświadczenia są takie, że wszystko co wieczorem zajmuje mi czas, porankami zajmuje nawet 5-krotnie mniej czasu. I daje energię i Moc na cały dzień.

Inspiracja nr 19

Wymyśl sobie 10-dniowe wyzwanie. Takie, o którym nikomu nie powiesz, i będziesz robił je wyłącznie dla siebie. To może być coś czego się na przykład wstydzisz powiedzieć innym, a chciałbyś to zmienić. Wyznacz sobie godzinę o której będziesz to robił – zawsze tą samą. A jeżeli jest to coś, co może się dziać w ciągu dnia – wyznacz godzinę o której będziesz to sumował. To bardzo ważne, abyś to oceniał każdego dnia. Każdy dzień bowiem, przynosi określone refleksje i kolejnego dnia zwyczajnie potrafisz sobie lepiej z tym radzić, jeżeli spojrzysz na to po prostu dnia poprzedniego. Wnioski są kluczem do poruszania się naprzód z wyzwaniami.

Inspiracja nr 20

Słowo „ale” kasuje wszystko co było przed nim powiedziane. Przestań go używać przez jeden dzień. Zaplanuj dzień, w którym ani razu nie użyjesz tego słowa. Nie jest to łatwe, jednak możliwe. I faktycznie zmienia się wszystko. Zmienia się komunikacja, która nie posiada wątpliwości, czy odmowy z niewiadomą. I zupełnie nie o to tutaj chodzi, aby mówić tylko słowo „tak”. Celem jest praca nad wartościową komunikacją. Nie jest mi łatwo to opisać, więc po prostu spróbuj.
I dwie proste próbki takich zdań, abyś wiedział o co chodzi. Powiedz te same zdania co poniżej, tylko bez słowa „ale” i zobacz jak zmienia się ich znaczenie.

Zrobię dla Ciebie wszystko, ale (wstawaj swoje dokończenie).
Zrobię dla Ciebie wszystko, (wstawaj swoje dokończenie).

Zrozumiałem co mówisz, ale (wstawaj swoje dokończenie).
Zrozumiałem co mówisz, (wstawaj swoje dokończenie).

Zmieniło się coś? A może wszystko? Próba całego dnia, może przynieść zmianę wielu rzeczy. Wystarczy jedna decyzja – robię.

more than I should

Inspiracja nr 21

Naucz się czegoś nowego. To nic innego jak rozwój. Nowe umiejętności nie tylko przynoszą nam wiedzę, ale również niosą ze sobą poczucie spełnienia. Kiedy potrafisz zrobić coś nowego, daje to siłę i prawdziwą wiarę w możliwości i to, że stać Cię na naprawdę wiele. Zdobyłeś kiedyś gola podczas meczu na wf (piłka nożna, siatkówka, koszykówka)? To co czuje się wtedy w środku jest uczuciem trudnym do opisania, jednak błogim i dającym poczucie szczęście. Bardzo podobnie działa to kiedy zaczynamy potrafić robić coś nowego. Nie oceniaj – doświadcz tego i wtedy opowiedz o tym. A być może zachce Ci się więcej nowych rzeczy. A może Twoja nowa umiejętność stanie się pasją?
Tak było z Lekcjami Niepokonanych. Postanowiłem napisać pierwszy artykuł. I trochę był dobry, a trochę nie. Jednak miałem poczucie, że coś nowego się nauczyłem. Nie wiedziałem dokąd mnie to zaprowadzi (i nadal nie wiem), jednak czuję, że jest to wyjątkowe i daje mi ogromne poczucie szczęścia.

Inspiracja nr 22

Spędź cały dzień doceniając każdą jego chwilę. To swoisty trening uważności. Na to co dzieje się wokół Ciebie. Zacznij od zdrowia. Jeżeli jest doceń to, że możesz chodzić, biegać, widzieć, czuć, słyszeć, patrzeć na swoich bliskich. Możesz wszystko, nie ma takiej rzeczy, której nie możesz zrobić – bo jesteś zdrowy. Doceń to kiedy jest. Ciesz się tym. Pij herbatę, wodę, kawę i ciesz się tą chwilą – tak jak pierwszym smakiem lodów, które kupujesz w upalny dzień. Spróbuj cieszyć się każdą chwilą, a nabiorą zupełnie innego wymiaru. A docenianie przynosi Szczęście. Według mnie to jeden z sekretów dobrego życia. Być Uważnym i Doceniać to co mamy. Jesteś Szczęściarzem – spróbuj to zauważyć, zaczniesz lepiej żyć.

22inspiracje

Nie proponuję Ci, abyś realizował wszystkie inspiracje. To tylko inspiracje. Może wybierzesz jedną, może dwie, a może będziesz realizować przez miesiąc krok po kroku każdą. Może spodoba Ci się coś z tego. A może zabierzesz dla siebie, spróbujesz i czegoś doświadczysz.
Tak naprawdę nigdy nie wiadomo, jaka historia do czego nas doprowadzi. Jedno jest jednak pewne, próbowanie nawet takich drobnych rzeczy, może spowodować zmianę nie tylko jednego dnia, ale nawet całego życia. Takich historii jest bardzo wiele. To zobaczyć można będzie czasami za kilka lat, jednak zawsze jest gdzieś początek.

Może początek czegoś ważnego w Twoim życiu będzie właśnie jutro? Kto wie. Jest tylko jeden sposób, aby się przekonać. Wiesz jaki prawda?

Jeżeli przypadł Ci do gustu mój pomysł na dzielenie się prostymi inspiracjami, które mogą być początkiem jakiejś drogi, czegoś ważnego, a w masz jakiś pomysł lub doświadczyłeś czegoś podobnego, to podziel się w komentarzu swoimi inspiracjami, które mogą pomóc komuś innemu zrobić czy zauważyć coś, co może mieć znaczenie dla czyjegoś życia. Może nie dzisiaj, ale kto wie co będzie z tego jutro.

Jeżeli możesz zostaw tutaj kawałek siebie dla innych. Dzięki Wielkie.

 

 

 

 

Podziel się: