Ile potrzebujesz pieniędzy, żeby spełniać swoje marzenia? cz. 2

BIZNES FINANSE

08 lipca 2018

Ile potrzebujesz pieniędzy, aby spełniać swoje marzenia.
Jakie są naprawdę Twoje potrzeby.
Czy pracujesz za mało, czy za dużo, aby realizować to o czym marzysz.
Czy robisz, to co należy, aby zarabiać na dokładnie to, czego pragniesz.

To kolejne wielkie pytania, w drodze do Inteligencji Finansowej. I tak jak zawsze, wszystkie Wielkie Odpowiedzi zaczynają się Wielkich Pytań (przeczytaj również: Zadaj właściwe pytania, a zmienisz wszystko). W tym artykule chciałbym się z Tobą podzielić ćwiczeniem, które może wskazać, w jaki sposób masz szansę dowiedzieć się, ile tak naprawdę pieniędzy jest Ci potrzebne, i czy może warto pomyśleć, jak dopasować swoją pracę, do tego czego potrzebujesz. Jednak na samym początku, chcę Ci powiedzieć, że moje rozwiązania mogą być wymagające, chociażby z tego względu, że ja wierzę, że sukces (cokolwiek to dla Ciebie znaczy), zawsze leży nie w tym co należy zrobić, a w tym, z czego należy zrezygnować.

Wielkie strategie nie polegają na określeniu co należy zrobić, a głownie na tym, z czego należy zrezygnować. 

Znasz historię o żeglarzach, którzy wypływają w rejs bez mapy. W sumie można powiedzieć, że to fajna przygoda. Ma jednak swoje wady – nigdy nie wiadomo, kiedy koniec. Trochę upraszczam tę historię, jednak tylko dlatego, że jeżeli nie wiesz, ile tak naprawdę potrzebujesz pieniędzy w swoim życiu, możesz pracować bez końca, nigdy nie osiągając wolności finansowej czyli skracają myśl – zawsze będzie za mało, z troską czy nie zabraknie. Są i tacy, którzy żyją powiedzeniem i myślą „jak się stanie … (tutaj wpisują swoje coś), to wtedy pożyję i zrobię (tutaj pojawia się co zrobią)”. W porządku, może się coś stanie i może pożyjesz. Może. Są tacy, którym to odpowiada. Ok, każdy ma prawo wybrać tak jak chce. Jednak Ci, którzy pragną żyć inaczej – kierując swoim życiem, dbając o to, aby w najważniejszych sferach nie było tzw. „przypadków” – myślą i robią zupełnie coś innego – biorą sprawy w swoje ręce.

Ten artykuł kieruję do tych, którzy chcą się chociażby przyjrzeć co się dzieje z ich życiem finansowym i ewentualnie podjąć decyzję o korektach, jak również do tych, którzy już swoje życie zmieniają, a chętnie popatrzą z innej perspektywy i być może coś sobie dla siebie zabiorą. 

Zacznijmy od początku. Znasz takie powiedzonka „Jak wygram milion to …” albo „jak już zarobię to…”. Ja również znam ich mnóstwo, i znam wielu ludzi, którzy tak mówią. I pewnego dnia postanowiłem zrobić taki mały eksperyment, z jednym ze znajomych, który mówił, że gdyby miał milion to… i tutaj miał listę marzeń. Postanowiłem zapytać, go czy milion to jest tyle, aby wystarczyło na to wszystko, a może to jest zupełnie za dużo. Odpowiedź było bardzo szybka.
– Nie wiem dokładnie, tak mi się wydaje.
Aha. Czyli nie ma pewności. Wiesz dlaczego o tym piszę, bo jeżeli ustawiasz się na przysłowiowy milion, to może być to taka kwota, która jest dla Ciebie nieosiągalna, bo już sama myśl o kwocie jest za duża, i może być  powodem poddania się na samym początku, bo to „za dużo”. Oczywiście, stawienie sobie wielkich celów jest siłą wielu teorii Osiągania, jednak często zapominamy, że Wielkie Rzeczy, należy realizować Małymi Krokami.

Wielkie Rzeczy, realizuj małymi krokami. 

Być może nie jesteś w stanie zrobić tak wielkiego kroku, ale pięć małych pewnie tak, które w efekcie, będą wielkości tego jednego dużego. Efekt taki sam, tyle że czas osiągania zupełnie inny. Jednak, chcąc robić tylko wielkie kroki, Osiąganie może nigdy nie nastąpić. Często wystarczy, zmienić tylko percepcję i nierealne staje się realne. To jak z wchodzeniem na wymagającą górę, wchodzimy na nią etapami, bo wejście na jej szczyt za jednym razem i bez przygotowania jest niemożliwe. I tutaj pojawiają się od razu dwa wątki.

 1. Wejście za jednym razem, jednym ciągiem, bez przystawania, bez odpoczynku.
 2. Przygotowanie się do wejścia czyli ułożenie całego planu, jak to zrobić.

Zaproponuję Ci i przejdą z Tobą w tym artykule ćwiczenie, które na początku pokaże gruby obraz z czym masz do czynienia, a następnie

spróbujesz ułożyć kroki, i zobaczyć ile i jakie należy zrobić, aby były odpowiedzią na trzy wielkie,

aby osiągnąć to co jest w Twojej głowie póki co schowane i właśnie postanowiłeś to obudzić i wypuścić na światło dzienne na początku dla siebie. Zanim jednak przystąpimy do ćwiczenia, jeszcze jeden wątek.

A może milion to zupełnie za dużo.

Wracam tutaj do kwoty, która pojawia się na początku znikąd. Proponuję, aby to doprecyzować i wiedzieć, skąd bierze się określana kwota, ta w odpowiedzi: ile potrzebujesz. Może na zrealizowanie Twoich marzeń wystarczy pół miliona, a może 100 tysięcy, a może jeszcze mniej. Bo jeżeli potrzebujesz na przykład mniej, to i Twoje zadania są zupełnie inne. Wtedy może wystarczy pracować 3 godziny, a nie 5 czy 10 godzin dziennie. Może wtedy warto wykonywać zupełnie inną pracę, a nie „wypruwać się” ponad miarę, bez konkretnej potrzeby.
A jeżeli już ustawiasz „za dużo”, to warto wiedzieć po co (czytaj: Po co Ci pieniądze? cz.1). Jak mądrze korzystać z tego, że jakąś część swojego życia poświęcasz na pracę. Jeżeli lubisz ten czas to w porządku, ale jeżeli musisz z czegoś rezygnować, to warto zdecydować z czego: z marzeń czy z części pracy. To pytanie ma swoją wielką moc. A jak już odpowiesz na to pytanie, to przyjdzie najbardziej wymagająca część – decyzja i działanie.

W porządku, wstęp i pewien ważny obraz mamy już za sobą, wiemy dlaczego warto poszukać odpowiedzi na to ile potrzebujemy, więc poszukajmy.

Całe ćwiczenie przeprowadzimy w trzech krokach:

A. MAPA – określimy jak jest dzisiaj, bez kolorowania, bez ozdobników i zbędnych komentarzy i ocen. Po prostu spojrzymy na swoje życie finansowe tak po prostu „bez ściemniania”.
2. PERSPEKTYWA – zobaczymy dokąd chcielibyśmy zmierzać, jakie są nasze marzenia, potrzeby. To obraz sytuacji idealnej, tej wymarzonej.
3. NAWIGACJA – określimy system, jak można osiągnąć to, co naprawdę jest dla nas ważne, a z jakiegoś powodu jest wciąż nierealizowane.

Jeżeli jesteś gotowy, to zapraszam Cię do pracy. Tak, tak. Każda czynność, która jest związana z chęcią zmiany jest zwyczajnie wymagająca. A Ci, którzy podejmują decyzję o pewnej zmianie, zawsze otwierają drzwi do pokonywania samego siebie.

Pobierz ćwiczenie i wydrukuj, dopiero wtedy czytaj dalej, co i jak należy wykonać.

Zarówno w materiale, jak i na stronie znajdziesz szczegółową instrukcję. Oba materiały się uzupełniają.

Pierwszy moduł ćwiczenia to MAPA, w którym nakreślasz obraz miejsca, w którym aktualnie się znajdujesz. To miejsce, które odwiedzasz każdego dnia, mniej lub bardziej się nad nim zastanawiając. Często jest to miejsce, które nie podlega Twojej analizie, a po prostu żyjesz sobie, i coś wokół Ciebie się dzieje. Możesz po prostu tak właśnie żyć (każdy dokonuje wyboru, jak chce aby było), nie zwracając uwagi na to, dokąd zmierzasz lub możesz zmierzać gdzieś intuicyjnie bez pełnej wizualizacji dokąd. Możesz również żyć zupełnie inaczej.

 1. W pierwszym module MAPA wypełniasz prostą tabelę. Tabela składa się kolumny przychodów, oraz kolumny miesięcy. Niewykluczone, że Twoje przychody pochodzą więcej niż z jednego źródła, dlatego też w tabeli znajdziesz wyszczególnione: przychód 1, przychód 2 oraz przychód 3. W kolumnach miesięcy wpisz swoje przychody, a na końcu zsumuj to wszystko. Otrzymasz wynik finansowy swoich rocznych przychodów i o to właśnie chodzi na początku, aby zobaczyć na kartce papieru, to co wiesz tylko w myślach lub na koniec roku z PIT. Zrób to właśnie teraz. Na końcu tabeli jest kolumna, w której wylicz procent, i sprawdź który z przychodów jest najbardziej rentowny. Wzór na obliczenie procentu jest bardzo prosty: przychód z określonego źródła / na przychód całkowity.
 2. W module MAPA znajdziesz również drugą tabelę oznaczoną jako Czas. Zasada wypełnienia jest taka sama jak w przypadku pierwszej tabeli. Tym razem jednak chodzi o to, aby zobaczyć ile czasu spędzasz na zarabianiu w określonym miejscu i zobaczyć jakie są to proporcje względem siebie. Wpisz zatem ile czasu na pracę w danym miesiącu spędzasz w każdym z miejsc i na końcu tabeli wpisz sumę godzin. Masz szansę zobaczyć ile czasu swojego życia spędzasz na pracę. Cały rok ma 4 380 godzin. Jaką część Twojego życia stanowi praca?
  Jeżeli masz kilka źródeł przychodu możesz zobaczyć i łatwo wyciągnąć wniosek, jaki jest właściwy stosunek poświęcania swojego czasu do osiąganego zysku. Która z działalności jest najbardziej rentowna i być może tam będzie trzeba zwiększyć uwagę, a być może zobaczysz, że jest taka, gdzie poświęcasz ogromnie wiele czasu, a przychód nie starcza Ci na to czego potrzebujesz. Na końcu tabeli jest kolumna, w której wylicz procent. Jeżeli już widzisz stosunek przychodu do poświęcanego czasu, odwołaj się do zasady Vilfredo Pareto 80/20 i wyciągnij właściwe wnioski. Jeżeli chcesz zgłębić wiedzę o Zasadzie Pareto polecam Ci książkę Richard Koch „Rewolucja 80/20. Nowa droga do sukcesu finansowego jednostki i firmy”.
 3. I ostatnia część w module MAPA to tabela Koszty. Wygląda ona bardzo podobnie jak poprzednie, jednak tym razem potrzebujesz wprowadzić do niej koszty, które ponosisz w ciągu całego roku. Ja podałem Ci w materiale kilka przykładowych kosztów, które być może masz, pozostałe dopisz samodzielnie. Pamiętaj, że w tej tabeli wpisujesz tylko takie pozycje, które są niezbędne do tego, abyś „żył”.
 4. Kiedy tabela jest już wypełniona czyli gotowa, przystępujesz do jednego z kluczowych momentów, w którym możesz właśnie zobaczyć, co może wydarzać się w Twoim życiu. Tutaj zaczyna się drugi moduł czyli PERSPEKTYWA. I to jest miejsce, w którym możesz „poszaleć” czyli być może zrobić (na początku wpisać) właśnie to, czego w swoim życiu poszukujesz. Polega to na tym, abyś najpierw w kolumnie pierwszej wpisał marzenia, czy też zdarzenia, które przynoszą Ci radość, szczęście i chwile ekscytacji, a następnie oszacował ich koszty w poszczególnych miesiącach. Przygotuj to bardzo rzetelnie. Czym bardziej szczegółowe i precyzyjne koszty i marzenia, tym bardziej możliwe jest odnalezienie prawdziwej odpowiedzi na postawione w tytule pytanie. Wypełnij tabelę Marzenia – zrób to teraz.
 5. Moduł trzeci jest tym, który może zmienić absolutnie wszystko. Oczywiście, jeśli Ty zechcesz tego i zobaczysz to co tam się pojawi.
  Zobaczyłeś/zapisałeś już stan, w którym jesteś. Zobaczyłeś/zapisałeś Marzenia, które wartościują lub mogą wartościować Twoje życie. To naprawdę dwa ogromne kroki. Często widać w nich bardzo wiele prawdy o Tobie, której na co dzień nie dotykasz. I nie martw się tym, jeśli zobaczysz tam coś, z czego nie jesteś zadowolony, bo to nic złego. Tak po prostu jest. Świat jest dzisiaj szybki, a Ty w nim.

  W module trzecim NAWIGACJA realizujesz wzór, który da Ci odpowiedź na pytanie: ile potrzebujesz pieniędzy.

  Oto on (masz go oczywiście w materiale – i tam znajdują się szczegółowe instrukcje jego wyprowadzenia).

  wzór

  To tylko projekcja, ale być może masz w swoim życiu czas na swoje Marzenia i możesz go dzięki sobie realizować. Być może masz czas, aby zamieć projekcję w prawdę. Ten właśnie moduł pokazuje Ci, jak może wyglądać Twoja Przestrzeń. Przestrzeń pełna spełniania życia. Jeżeli wypełniłeś już wszystkie tabele do tego momentu, zadaj sobie pytania:

  Co teraz widzisz?
  Co myślisz?
  Co z tym zrobisz?
  Na co czekasz?

  Jeżeli dotarłeś do tego miejsca realizując starannie oraz po kolei wszystkie kroki zawarte w Mapie – Perspektywie i Nawigacji, to możesz być pewien, że właśnie rozpocząłeś wytyczanie trasy podróży, tak jak to robi doskonały nawigator.
  Czy tego chcesz i czy to zrobisz, zależy tylko i wyłącznie od Ciebie. Jednak jeżeli chcesz płynąć dalej, to rozpocznijmy ostatnią część nawigacji czyli przygotowanie zmiany.

 6. Rozpoczynamy teraz element przygotowania do zmiany tego co widzimy dzięki naszej odpowiedzi. Przychodzi czas na zadanie sobie szczerego pytania dlaczego tak jest. Widzisz już swój rezultat, masz obraz efektów angażowania swojego czasu. Może on Cię zadowalać lub nie. Jednak zawsze jest to wynik jakiegoś działania. Twojego działania. Czas na złapanie tego o co chodzi, dlaczego jest tak jak jest.
 7. Masz to? To było wymagające zadanie. To poczekaj, na to co należy zrobić teraz. Zmierz się z odpowiedzią na pytanie co możesz z tym zrobić? Pamiętaj, że nigdy nie jest tak, że jest tylko jedna droga. Znajdź swoje trzy rozwiązania, jak możesz wykorzystać to co masz lub to zmienić na takie jakbyś chciał.
 8. I przychodzimy do zupełnie innej czynności. Przechodzisz z planów do „prawie czynów”. Teraz masz kolejną tabelę „co zrobię”. I pamiętając o tym, ze Twój krok może być naprawdę dla Ciebie duży, możesz podzielić go na mniejsze kroki. To może zwiększyć Twoją szansę na skuteczną realizację tego co zamierzasz. Podziel proszę to co zrobisz na trzy duże kroki, a każdy z nich na trzy małe. W ten sposób, aby dojść tam gdzie planujesz robisz zagrywkę w dziewięciu ruchach. Jest to trochę może upierdliwe bo praca przygotowawcza zajmuje czas, jednak zazwyczaj jest to bardzo skuteczne. Znasz historię o zjedzeniu słonia. Można to zrobić! Jednak jest to możliwe tylko po kawałku. I to jest właśnie Twoja strategia.
 9. Masz już prawie wszystko. Prawie bo potrzebujesz jeszcze kontrolować postępy. Gdzie jesteś, czy wszystko idzie zgodnie z planem, a może należy wprowadzić korekty do założeń. Pamiętaj, że jeżeli zmieniasz jedną rzecz, zmienia się wszystko. Zapewne i tak będzie w tym przypadku. Zaczynasz właśnie robić wszystko inaczej. Inaczej niż większość ludzi. Bo kiedy inni żyją z dnia na dzień, Ty wiesz co się dzieje. Kiedy inni myślą co mogliby zrobić w aby cieszyć się życiem (jeżeli w ogóle o tym myślą), Ty wiesz już na samym początku. Kiedy inni zadają sobie pytania, jak to będzie jutro, Ty wiesz, jak to zrobić, aby było tak jak właśnie chcesz. Dlatego też, ostatnią częścią tego ćwiczenia jest SPRAWDZAM. Sprawdzam gdzie jestem i świadomie zmierzam tam gdzie zaplanowałem, korygując kierunki, zmieniając taktyki i strategie. To co właśnie robisz, to nic innego jak realizacja celu. Celu, który widzisz, który wiesz jak wygląda, który jest zbudowany w oparciu o prawdziwe pragnienie. I na samym początku otrzymuje znamię: jest absolutnie Twój.

I to jest taktyka 9 kroków, które można określić częścią Inteligencji Finansowej. Inteligencji, która pomaga rozumieć coś, co bez zatrzymania się przez chwilę, koncentracji i pełnej analizy – rzadko kiedy działa skutecznie.

Każda czynność, która jest związana ze zmianą jest po prostu

I jak się teraz czujesz? Dotarłeś prawie do końca, pozostajesz teraz pełen wiedzy co należy zrobić i zadaniem do zrealizowania.
I jeszcze jedno pytanie: Czy byłeś tutaj na 100 procent? Czy wykonałeś zadania na pełnym zaangażowaniu? Bo tylko takie podejście, przynosi dobry efekt. Jeżeli udało Ci się to za pierwszym razem, gratuluję Ci, ponieważ zaproponowane tutaj przeze mnie działania, są dokładnie takie jak pisałem na samym początku artykułu – wymagające i jest to nic innego jak praca. Tyle, że czas który wkładasz w planowanie zawsze oszczędza czas w przyszłości. Nie będę tutaj przytaczał jaka to proporcja, bo można znaleźć wiele odpowiedzi. Jednak sam fakt, że wiesz co robić, od każdego ranka pokazuje Ci dokąd.
Jeżeli jednak nie podjąłeś wyzwania i gdzieś się zatrzymałeś: nie martw się, zawsze możesz zacząć od początku.

Wierzę, że widzisz wartość w tym co mogłem Ci zaoferować. Wiesz już naprawdę sporo, bo jeżeli wykonałeś wszystkie ćwiczenia z artykułu pierwszego i drugiego cyklu o Inteligencji Finansowej to wiesz:

 1. Po co Ci pieniądze.
 2. Ile pieniędzy potrzebujesz, aby realizować swoje Marzenia.

A teraz przyjdzie czas, aby przyjrzeć się tematowi: jak oszczędzać pieniądze – 12.07 czwartek. Będzie to trzecią część cyklu. Pokażę Ci sposób na skuteczność oszczędzania, a co z tym zrobisz, biorąc pod uwagę, że Twoja wiedza stale rośnie – jak zawsze pozostanie w Twoich rękach. Jednak każdego dnia Twoje przekonania, nawyki i kompetencje rosną. Bo kiedy nawet angażujesz się w wykonywanie ćwiczeń, dostrzegasz rzeczy, które wcześniej są przykryte. Tyle, że już teraz wiele z nich – nie dla Ciebie. Dla Ciebie są wyłożone przed Tobą na Twoim stole. Możesz rozpoczynać swoją rozgrywkę.

doświadczenie

Podziel się: