Inteligencja Finansowa – zapowiedź cyklu

BIZNES FINANSE

05 lipca 2018

Już jutro tj. 6.07 rusza cykl dotyczący inteligencji finansowej w oparciu o 5 historii o pieniądzach. W każdej części będziesz mógł przeczytać, obejrzeć lub usłyszeć o tym:

Po co Ci pieniądze. Dlaczego mają znaczenie w Twoim życiu i jaką odgrywają rolę. Kto rządzi: one Tobą, czy Ty nimi. Do czego je wykorzystujesz i czy na pewno właściwie.
Ile potrzebujesz pieniędzy, aby spełniać swoje marzenia. Postaram się wskazać Ci za pomocą ćwiczeń, jakie naprawdę są Twoje potrzeby (które, sam określisz) i czy pracujesz wystarczająco wydajnie, a może zupełnie za dużo, względem swoich potrzeb.
Jak oszczędzać pieniądze. Jest kilkadziesiąt sposóbów, na to, aby pula Twoich oszczędności systematycznie rosła. Pokażę Ci sposób, jak ja to robię, skąd się tego nauczyłem i jak możesz to robić Ty, jeżeli tylko zechcesz.
Jak pomnażać oszczędności. Kiedy nauczysz się oszczędzać, warto poznać kilka sposobów na mądre inwestowanie swoich pieniędzy. Jeżeli jeszcze nie wiesz, że pieniądze położone na lokacie najczęściej tracą na wartości, to będziesz miał szansę dowiedzieć się, co tak naprawdę się dzieje, jak również, na co się przyglądać szukając okazji do mądrych inwestycji.
Jak mentalnie funkcjonować w świecie pieniądza. Pieniądze zawsze wiążą się z ryzykiem. I jak ze wszystkim można poukładać się w głowie, jak żyć z tymi ryzykami, co one oznaczają i jak zrobić, aby stały się oczywistością i pozwalały na mądre zarządzanie nimi, a nie stanowiły fundamentu strachu.

Jeżeli zainteresowałem Cię wystarczająco, to serdecznie zapraszam właśnie Ciebie od jutra do śledzenia cyklu – Inteligencja finansowa 5 historii o pieniądzach. Jednak zanim zaczniemy, chcę jako zapowiedź cyklu przekazać Ci trochę wiedzy o tym, co oznacza inteligencja finansowa, bo tak naprawdę właśnie na niej wszystko jest oparte, i to właśnie ona stanowi punkt startu.

Inteligencja finansowa to życie przez kilka lat tak, jak inni ludzie nie potrafią, po to, by spędzić resztę życia tak, inni nie mogą.

Możesz o tym bardzo szeroko przeczytać w książce „Zrozumieć finanse” gdzie autor Jarosław Tuczko, dogłębnie analizuje fakt, że kluczem do sukcesu finansowego jest stawianie na kompetencje, które budujemy wkładając trud i wysiłek w ich rozwój. Zwróć uwagę na słowa, które pojawiają się na samym początku: sukces-trud-wysiłek-rozwój. To prawda, to nic innego, jak strategia, która jak każda ma w swoim asortymencie pełen wachlarz doświadczań od radości po wymagania.
Inteligencję finansową można ująć również w stwierdzeniu, że jest to sposób myślenia i działania, który porządkuje wiedzę o:

  1. przekonaniach dotyczących pieniędzy (finansów);
  2. nawykach związanych z zarządzaniem pieniędzmi;
  3. kompetencjach (narzędziach) stosowanych do zarządzania finansami (pieniędzmi).

Te trzy kluczowe elementy prowadzą do WOLNOŚCI FINANSOWEJ, u fundamentów której leży filozofia zarządzania finansami zarówno w życiu prywatnym, jak również w biznesie.

Musisz być przekonany, że odpowiadasz za swój sukces finansowy, lub za przeciętność, i że odpowiadasz za trudności jakie masz z pieniędzmi. Świadomie lub nieświadomie, ale zawsze ty za to odpowiadasz /T. Harv Eker/.

Wydaje się, że to kluczowa sprawa, która jasno wskazuje, że nie można dobrze zarządzać finansami firm, jeżeli nie umie się zarządzać finansami osobistymi. Zasady postępowania, sposób myślenia i oceny są bardzo podobne. W cyklu będę starał się wskazywać rozwiązania, które mogą pomóc Ci poukładać to wszystko w mądrą całość.

Przekonania, to ta część życia, która mówi o tym, że ludzie nie dostają w życiu tego, czego chcą, głównie dlatego, że nie wiedzą czego chcą. Takie myślenie ma zastosowanie w każdej dziedzinie ludzkiej egzystencji – w finansach również. Jeżeli ludzie nie wiedzą, do czego konkretnie potrzebne są im pieniądze i w jakiej ilości, bardzo trudno jest im je zarabiać, bo nie występuje element, który ułatwia osiągnięcie sukcesu – czyli cel oraz przekonanie, że obfitość finansowa jest możliwa do osiągnięcia właśnie przez nich. Określenie celu daje klarowność działań, wymusza określone kroki/sytuacje. Jeżeli cel nie jest jasno określony, jest zwyczajnie nieosiągalny – bo nie istnieje. Jeżeli istnieje przekonanie, że człowiek należy do grupy, która zasługuje na to, aby go osiągnąć, fakt ten powoduje determinację i większe prawdopodobieństwo nie poddawania się. Tutaj obowiązuje prosta zasada: kiedy cel jest wystarczająco duży zawsze wystaje zza każdej przeszkody. Jednak kluczowy jest fakt, że istnieje, bo jeżeli go nie ma, każda przeszkoda/problem wystarczy, aby odebrać szansę na sukces.

Kolejnym elementem są nawyki.

Habits save the brain from work, which means the brain uses less energy, less fuel. When the brain engages in a habit, it requires almost no work. /Change your habits, change your life. Strategies that tranformed 177 Avarage People into Self-Made Millionaires. T. Corley/

Absolutną prawdą jest, że nawyk, włącza automaty zwiększające możliwość świadomej koncentracji na kolejnych sprawach z osiąganiem postawionych celów. Przykładem może tutaj być nawyk oszczędzania, związany z systematycznym i przemyślanym odkładaniem pieniędzy. Nie z oszczędzaniem – kiedy coś nam zostanie, lecz z nawykowym oszczędzaniem np. jak to doskonale ujmuje w swojej książę George S. Clason „Najbogatszy człowiek w Babilonie” zdaniem „najpierw płać sobie”. Ten nawyk powoduje, że każdego określonego dnia np. w dniu wypłaty odkładamy 10 część swojego dochodu na konto oszczędności, i uczymy się żyć za 90% przychody, tak jakby stanowił on 100%. Po kilku powtórzeniach taki mechanizm staje się automatem – nawykiem, a ludzie nie mają problemu z zarządzaniem 90% swoich przychodów, tak aby funkcjonować bezpiecznie w sferze finansów. Jednak ten nawyk generuje inną całkiem inną wartość.

Każda sztuka złota, którą zaoszczędzisz, staje się twoim niewolnikiem. Każdy miedziak, które na niej zarabiasz, jest jej dzieckiem, które również dla ciebie pracuje. To co odkładasz, musi zarabiać. /G. Clason/

Wprowadzenie tego w życie zaprocentuje efektem generowania środków finansowych, poprzez stałe oszczędzania, a w następnie mądre inwestowanie oszczędności. To prosty przykład posiadania nawyku, który procentuje możliwością zarządzania pieniędzmi poprzez proste i czytelne zadania dnia codziennego. Opiszę dokładnie ten mechanizm w części cyklu „jak oszczędzać”.

Ostatni obszar inteligencji finansowej związany jest z pozyskiwaniem i posiadaniem profesjonalnych kompetencji/narzędzi do zarządzania finansami. Można to określić mianem wiedzy finansowej stwarzającej szanse i możliwości właściwego odpowiadania na kluczowe pytania pojawiające się w zarządzaniu finansami każdego dnia. Wydaje się to oczywiste, jednak dla początkujących przedsiębiorców nawet rozróżnienie podstawowych pojęć: przychód i dochód jest zasadniczo trudne.

Przychód to nie zysk. Nie możesz karmić swoich dzieci z przychodów. Karmisz je z dochodów. 

Będę chciał systematycznie wyposażać Cię w narzędzia, które będą lub mogą się stać elementem Twojej inteligencji finansowej. Wskazywanie rozwiązań oraz kierunków poszukiwań to początek, a jednocześnie niezbędny start, aby dojść tam gdzie chcemy. Wierzę, że dostrzeżesz i odnajdziesz coś dla siebie, co pomoże Ci zrobić krok do Twojej Wolności Finansowej, o której marzy większość ludzi, chociażby z powodu chęci spełniania marzeń, które często zamykają w puszkach na tak zwane „kiedyś”.

Inteligencja Finansowa prowadzi do Wolności Finansowej, dlatego warto zrozumieć co oznacza, jak ją wypracować, aby pracowała dla nas, a nie było na odwrót, że to pieniądz zaprzęga nas do ciężkiej pracy. Jeżeli chcesz to odwrócić – a na tym wg mnie to wszystko polega – to zrobię, co w mojej mocy, abyś zobaczył i zrozumiał, że to możliwe, a następnie spróbował to zrobić.

 

Podziel się: