Upraszczaj. O Mocy Prostoty

BIZNES FINANSE

12 czerwca 2018

Upraszczaj. Upraszczaj. /Henry David Thoreau/

Częścią ludzkiej natury jest kombinacja. Tak naprawdę komplikujemy gdzie tylko się da. Udoskonalamy to, co już doskonałe. A wszystko dzieje się często za sprawą tego, że wydaje nam się, że należy być oryginalnym, wyjątkowym, że musimy wynaleźć koło. A kopia czegoś – to podróbka, więc unikamy kopiowania.
Ta historia o nie kopiowaniu, bardzo często ma miejsce w biznesie. Ludzie unikają kopiowania, bo przecież – jesteśmy najlepsi na świecie, nasze produkty są wyjątkowe i drugich takich nie ma. I pięknie, i często o to właśnie chodzi – tylko co to ma wspólnego z brakiem kopiowania.
Niech dokładnie będzie tak jak myślisz – jesteś najlepszy na świecie, ale to co już wynalezione i się sprawdziło i sprawdza, można zwyczajnie skopiować, aby odnieść sukces. To jest proste. Odkryte jest odkryte.

2

Odbiciem prostoty jest komplikacja. Tymczasem, można myśleć zupełnie inaczej. Bo to jak zawsze, właśnie o sposób myślenia tutaj chodzi. Sposób, który nie wydłuża procesów, tylko je skraca, sposób, w którym stajemy się wielcy – właśnie przez proste rozwiązania.
Opiszę 11 zasad Prostoty w oparciu o książkę „Obłędnie proste” Kena Segalla. To sposób myślenia firmy Apple, która wydaje się być mistrzem w wybieraniu oczywistych, choć wcale nie łatwych dróg docierania do wyznaczonych celów.
Wierzę, że pomoże Ci to zrozumieć wiele mechanizmów, które pozwalają żyć w sposób bardziej prawdziwy, oczywisty, a przede wszystkim bardziej zrozumiały – prosty.

11 zasad Prostoty, które mogą spowodować, że to co robisz każdego dnia stanie się bardziej poukładane, czytelne i skuteczne.

A. Myśl brutalnie – to mówienie prawdy w oczy.
Kiedy wszystko staje się oczywiste i jasne? Wtedy, gdy używamy pięknych, kolorowych Słów czy wtedy, kiedy jesteśmy szczerzy do bólu? Mówienie dookoła to kombinacja. Kiedy mówimy dookoła, np. po to, aby kogoś nie dotknąć, nie zranić – ludzie, wtedy muszą się domyślać i pozornie czują się dobrze, jednak również właśnie wtedy poszukują prawdziwych odpowiedzi, i sami wymyślają jakie jest drugie dno. A to często można oznaczać, że wymyślą coś zdecydowanie gorszego niż jest naprawdę, bo przecież każdy wyczuwa takie rzeczy.
Mówienie prawdy w oczy wymaga odwagi. Jednak jest konkretne, rzeczowe, prawdziwe i bardzo proste. A efekt – fakty i rozwiązania – i choć czasami trudne, to skutecznie wiesz o co chodzi.

2. Myśl kameralnie –  pracuj w małych grupach zdolnych ludzi.
Często jest tak, że na spotkania zapraszamy wszystkich, bo może akurat ktoś coś mądrego wymyśli. Czym więcej ludzi tym lepiej. Prostota wskazuje na zupełnie inne działanie. Każda osoba znajdująca się na spotkaniu powinna znajdować się tam z jakiegoś powodu. Nie należy zapraszać ludzi na spotkania „z litości”. To nie jest kwestia osobista, lecz biznesowa – albo czyjaś obecność ma znaczenie, lub nie ma żadnego. Ponownie widać, że i tutaj znaczenie ma odwaga. Odwaga do tego, aby robić coś zgodnie ze stanem faktycznym, a nie pod dyktando – bo tak wypada.

Prostota nie akceptuje sytuacji „tak wypada”. Prostota jest prawdą. 

3. Myśl minimalistycznie – eliminuj każdy nieistotny dodatek.
Jakże często upiększamy nasze działania. Znasz takie chwile, kiedy opowiadasz, czy ktoś opowiada o czymś – pada dużo mądrych słów – i w pewnej chwili wstaje ktoś i mówi: „no dobrze, do rzeczy”. Dlaczego tak się dzieje? Bo to nasza natura – komplikować, dodawać, ubarwiać. Tymczasem to zupełnie niepotrzebne. Wystarczą proste komunikaty, aby być czytelnym, oczywistym, słuchanym, rzeczowym, a przez to lubianym. Ten człowiek to konkret – tak się mówi o ludziach, którzy właśnie tak działają. Eliminują każdy nieistotny dodatek. Rozejrzyj się dookoła – jak wiele w Twoim otoczeniu jest upiększaczy, które tak naprawdę rozpraszają tylko uwagę.
Często odpowiedź na pytanie, co potrzebne jest nam w życiu TAK NAPRAWDĘ, pokazuje, że niewiele z tego co mamy. Że wiele rzeczy jest zbędnych, jednak są i trudno nam się z nimi rozstać. To te pudełka, w których przechowujemy różne rzeczy, które może kiedyś do czegoś wykorzystamy. Taka jest nasza natura – w tym aspekcie, nie ułatwia. Zbyt duży wybór komplikuje. Wybór tych właściwych rzeczy, historia – to klucz do wielu Radości Życia.

4. Myśl dynamicznie

„Aby dojść do czegoś wspaniałego, potrzebne są dwie rzeczy
– plan i niewystarczająca ilość
czasu” /Leonard Berstein/

To ten fragment naszego życia, który opowiada o tym, wymyśl – zaplanuj – działaj. Każdy z nas doskonale wie, jak trudno jest zacząć. Bo to nie jest łatwe. Tak to prawda, to nie jest łatwe, jednak jest proste co należy zrobić. Kiedy wahamy się, jak osiągnąć szczęście, kiedy musimy podjąć trudną decyzję – czym dłużej tym gorzej, odwlekanie jest bolesne. W myśleniu dynamicznym zupełnie nie chodzi o to, aby robić coś na „wariata”. Chodzi o to, aby zaplanować i zrobić.
Na pewno znasz case ze studenckim egzaminem. Większość (nie wszyscy, jednak zdecydowana większość studentów) ile czasu nie otrzyma i tak będzie uczyło się przed samym egzaminem, a pozostały czas spędzi inaczej. Bo taka właśnie jest nasza natura. I korzystając z tego doświadczenia, po co nam na przygotowanie czegoś dwa miesiące, kiedy i tak będziemy to robili 3 dni. Więc za 3 dni będzie po wszystkim – działaj.
Znasz odpowiedź, dlaczego w urzędach sprawy, które załatwia się 2 minuty, czekają 2 tygodnie, a często więcej. Odpowiedź brzmi: bo jest tam dużo takich pism i Twoje czeka w kolejce. Jednak kiedy patrzysz się na ludzi, którzy zajmują się Twoją sprawą, masz wrażenie, że robią zupełnie coś innego. Mogliby Twoją sprawę załatwić w zaledwie 2 minuty. A jednak tak się nie dzieje. Wiesz jaka z tego płynie lekcja? Popatrz na swoje życie tak, aby sprawy, które zajmują 2 minuty, załatwiać właśnie w takim czasie. To jest takie proste.

5. Myśl obrazowo – ludzie myślą obrazami.
I chociaż blog nie jest tutaj najlepszym przykładem, bo jest tutaj mnóstwo słów, to prawda jest taka, że prostota lubi bardziej inną formę – obraz. Ten przekaz daje nam możliwość zbliżenia się treści w zupełnie inny sposób – bardziej indywidualny, bardziej kreatywny, bardziej nasz – bo wyobrażanie zbudujemy na własnych doświadczeniach. Symbole mają dla nas ogromne znaczenie. A prostota to korzystanie z tego co przynosi skutek. Jeżeli ważne są dla nas określone słowa: wypowiadajmy je; jeżeli ważne są dla nas symbole – pokazujmy je. Znaczenia będą pojawiały się od razu. Nie trzeba ich nadawać, one po prostu pojawiają się naturalnie same.

Prostota ma pewną poważną wadę. Czasami wydaje się zbyt łatwa. 

6. Myśl słowami – niech 1 słowo oznacza wszystko.
Znasz takie słowa, które wypowiadasz, a za nimi stoi wszystko. Pewnie, że znasz. jest ich bardzo wiele. W Myśleniu Słowami chodzi tylko o świadomość, jak możemy używać w swoim życiu Słów. Jak często doceniając drugą osobę wystarczy powiedzieć: to było genialne. Trzeba więcej? Przecież pod słowem genialne, kryje się wszystko i jeszcze na dodatek dla każdego kryje się prawda, która się dokonała. Czyli to co ten ktoś zrobił. Nie trzeba mu już tego przypominać.
Równie często jednak używamy słów, pod którymi kryje się tak wiele, że ciężko z tego wybrać o co chodzi. I gdzie tutaj prostota? W tym kontekście prostota łączy się z pierwszą z 11 zasad „myśl brutalnie”. Używaj słów prawdziwych.

2

7. Myśl nieformalnie – formalność zabija prawdziwość.
Funkcjonujemy w systemach, które zostały stworzone i wymyślone, aby ułatwić życie. I często jest to rozwiązanie, które przynosi dobry efekt. Ma również swoje drugie oblicze – zabiera nas. Zabiera ludziom – człowieka. Ogranicza i wciska w formę. A kto lubi się dopasować do sztywnych ram (pewnie są tacy, ale to wygoda i to zupełnie inny temat). Bądź sobą – bądź prawdziwy – bądź nieformalny. To cenna umiejętność, a jednocześnie tak bardzo prosta, bo kiedy w coś wierzysz, kiedy wydobywasz Pytania i Odpowiedzi z siebie samego – są one bardziej wiarygodne, bardziej zrozumiałe. Kiedy w coś nie wierzymy – wtedy komplikujemy, a to wydłuża absolutnie wszystko i często prowadzi na manowce, bo spędzamy czas w świecie szablonu, a może być po prostu po naszemu.

8. Myśl po ludzku – to coś co „pulsuje w powietrzu”.
Zdarza się, że wchodzimy do miejsca, w którym od początku czuć coś wyjątkowego – absolutnie we wszystkim. Często wtedy mówimy, że jest tutaj jakiś dobry klimat. Jest to coś dobrego w powietrzu. Napisałem o tym dlatego, że w myśleniu po ludzku, chodzi o to, aby pokazywać człowieka – takiego jakim jesteś. Nie tego na pokaz, nie tego, który nie istnieje i jest tylko wymysłem, tylko tego, który jest w nas. Jestem tym kim jestem. Lubimy ludzi, którzy potrafią opowiedzieć o swoich emocjach, którzy kiedy się śmieją – to się śmieją, kiedy się złoszczą – to się złoszczą. To właśnie jest ten duch – jest prawdziwie, jest człowiek – a jak to jest, to otoczenie znajdzie tych, którym właśnie to będzie odpowiadało i takie otoczenie będzie miało szansę tworzyć to miejsce, w którym właśnie jest to coś. Nie udawaj – bądź sobą, bądź prawdziwy.

9. Myśl sceptycznie – przyjmuj rady, a nie rozkazy.
Chodzi o to, aby słuchać ludzi, a jednak dokonywać własnej analizy. To opowieść o tym, kiedy traktujemy jako imperatyw rady innych ludzi, a wtedy tak naprawdę zamieniają się one tak jakby w rozkazy, które wykonujemy. Rady to coś należy brać pod uwagę, wyciągać wnioski i podejmować decyzję. Ja wiem, że wszyscy tak robimy. Wiem, wiem. Piszę o tym, jednak dlatego, że ja również pomimo, że to wiem, niejednokrotnie zaufałem w pełni innym, nie analizując – uznając, że na pewno  mają rację. Rzecz w tym, że tak naprawdę jedynym ekspertem od własnego życia jesteś Ty sam – nikt inny. Dlatego słuchaj, przyjmuj rady – a finał zawsze bierz na siebie samego.

10. Myśl bojowo – dobrze jest mieć wrogów.
Brzmi trochę skandalicznie, prawda? Sens tej zasady jest taki – że wrogiem prostoty jest kombinacja. Stając twarzą w twarz z kombinacją – zapomnij o zasadach fair play. Skąd pomysł na wroga – ano stąd, że jak obejrzysz dokładnie swoje życie, sam dostrzeżesz jak wiele razy komplikujesz tylko i wyłącznie dlatego, że włącza się ludzka natura. A może by to zrobić tak, a może tak, a może jeszcze tak, a co powie ten, a co powie tamten, a jak to będzie? Czujesz to?
Prostota polega na tym, że: wybieramy i robimy. I tutaj jest kropka. Naturalne jest to, że każde działanie ma jakieś konsekwencje. Z tym należy się liczyć, rozważać ,analizować, jednak działać zawsze w prosty sposób, bez owijania w bawełnę, bez zastanawiania się co powiedzą inni – bo wtedy komplikatorów włączy się cała masa. Po prostu coś powiedzą. Jeżeli do czegoś jesteś przekonany – to zrób to. Reszta to tylko dalsza część historii o Twojej Decyzji.

11. Myśl Inaczej

Prostota nie lubi grzebać w przeszłości, woli patrzeć przed siebie. 

Już sama wiara w siłę Prostoty sprawia, że myślisz inaczej. Każdy, kto wierzy w to, że ma Moc w sobie, to Ktoś kto myśli inaczej. Każdy kto odważa się, na marsz w przeciwnym kierunku do większości – myśli inaczej. Każdy kto realizuje marzenia, a nie tylko marzy – to ktoś, kto myśli inaczej. Pytanie jest tylko jedna – czego chcesz Ty, czego potrzebujesz. Jedno jest pewne – myślenie inaczej, daje szansę, aby czuć się jak alpinista na szczycie Mount Everestu.

Upraszczaj. /Apple/

Prostota jest tą częścią naszego życia, która może prowadzić do odnajdywania siebie samego, bo jest Odwagą. Wymaga mierzenia się z faktem, że spełniamy zachcianki innych, zamiast być sobą. Prostota pozwala nam określać rzeczy prawdziwe, a nie wyszukiwać setki odpowiedzi na rzeczy oczywiste. Przykładów Prostoty jest tutaj tysiące:

  1. Chciałbym pojechać na żagle.
    Prostota: To jedź.
  2. Nie wiem co mam z tym zrobić.
    Prostota: Zapytaj kogoś kto wie.
  3. Mam tyle kłopotów finansowych.
    Prostota: Znajdź odpowiedź dlaczego. Co musisz zrobić inaczej.

Można te przykłady mnożyć i mnożyć w nieskończoność. Naprawdę każdą rzecz w życiu można zrobić w prosty sposób – absolutnie każdą. To co wydarza się w następstwach to oczywiście historie, które należy przeżyć. Jednak i tutaj spotkamy tę samą zasadę – można to przeżyć w prosty sposób lub wszystko skomplikować. Wybór jak zawsze zostaje w Naszych rękach.

Podziel się: