Wejdź NA SZCZYT

BIZNES FINANSE

31 maja 2022

SZTUKA WYBORU, CZYLI ZASADY WALKI O SIEBIE

 

“Killing in the name of!

And now you do what they told ya

But now you do what they told ya

Well now you do what they told ya”

/Rage Against The Machine – Killing In The Name; fragment utworu/

 

Jeśli znasz ten utwór, już wiesz, że potrzebujesz wyzwolić w sobie kolejne pokłady siły, po to, żeby przestać biernie przyglądać się swojemu życiu. Żeby zerwać z trybem wykonywania tego, co otoczenie, czy świat Ci narzuca, według zasad znanych od zawsze. Przez pryzmat strachu, agresji i nie wychylania się. Bardzo ważny krok, który powiązany jest ze schematami, jakie towarzyszą Twojemu życiu. W tych schematach jest odpowiedź i gotowa recepta na wyzwolenie się.

 

Dalej w tle wybrzmiewa: “…I won’t do what you tell me!”. Bardzo nie lubimy tego, by wszyscy mówili nam jak mamy postępować. A z drugiej strony, pozwalamy na to w innej, bardziej miękkiej formie. Dlaczego tak uważam? Już to przedstawiam.

 

NOWY DZIEŃ PO NOWEMU

Skoro wchodzisz w nowy dzień, przyjrzyj się jakie nawyki mu towarzyszą. Może od rana zagłuszasz ciszę muzyką, by nie dopuścić żadnych myśli. Albo przewalaniem social mediów, które od początku dnia powodują, że czujesz jak Twoje życie jest beznadziejne i szare. To nie jest wspierające. Wyrządzasz sobie krzywdę i stajesz się biernym od pierwszych minut. Przez takie narzędzie, zaczynasz być „układany”, a nawet sterowany przez rzeczywistość. Potem uruchamiają się te same słowa, wypowiadane przez tak wielu:

„Ale mi się nie chce!” – znam ten tekst.

„Czemu dzisiaj nie jest sobota” – rozumiem, czas odpocząć.

„Odwołam to spotkanie” – i znowu odwieszasz „rękawice na kołek”, mając nadzieję, że rezygnowanie z ustalonego planu da Ci komfort w miejscu chwilowej niewygody.

 

Wiem, że może to pochodzić ze schematów, które zaczerpnąłeś z innych etapów życia. Ale w taki sposób możesz pielęgnować w sobie zgnuśniałą, pełną rezygnacji postawę. Tak robią ci przysłowiowi „wszyscy”, co powoduje, że cała grupa ludzi podlega tym samym założeniom. Błędne koło, gdzie osoby z zewnątrz mówią Ci jak masz postępować, jak należy robić i płyniesz z nurtem, zamiast wziąć odpowiedzialność za miejsce, w którym jesteś i powiedzieć: „będę żył po swojemu i nie obchodzi mnie, co o tym myślicie!”.

HIGIENA DNIA CODZIENNEGO

Przekażę Ci instrukcję higieny dnia, którą warto stosować:

1/ zaczynaj dzień od ciszy i czasu dla siebie,

2/ zadbaj o relację z bliskimi w tej części dnia,

3/ zaplanuj to, co ma się wydarzyć w ciągu dnia,

4/ pobudź swoją motywację i jeśli nie umiesz inaczej, zmuś się do pozytywnych emocji oraz myśli (wkurzaniem się nie zmienisz świata, a rezygnacja spowoduje, że dołączysz do całej reszty, która chodzi z transparentem obojętności  pt. „nic na to nie poradzę”)

Z takim dobrym nastawieniem, możesz ruszać w dzień. Dzień, który zaczyna zależeć tylko od Ciebie.

 

DLACZEGO TAK?

„Dobra, dobra. Zwykłe coachingowe gadanie! Jak mój dzień może zależeć ode mnie, jeśli włączając telewizor, czy stronę portalu, dwa zdania polityka są w stanie zdeterminować mi resztę dnia, bo wiem, że w ciągu miesiąca zmiany na rynku spowodują spadek w sprzedaży, a moja firma będzie w plecy!”. Na takie trudne emocje, mogę zaprosić Cię do pewnej gry. Nazywa się „CZY PAMIĘTASZ”, a zasadą w niej jest to, aby poszukać w pamięci dokładną myśl, która w kluczowych momentach dokonywania wyboru, przyświecała Ci i była determinantą tego określonego wyboru. Gotowy? To zaczynamy:

 

CZY PAMIĘTASZ CO PRZYŚWIECAŁO CI POSTANOWIENIU O OTWARCIU FIRMY CZY PODJĘCIU INNEGO KLUCZOWEGO KROKU, KTÓRY ZMIENIŁ KIERUNEK TWOJEGO DZIAŁANIA, A DZISIAJ SPOWODOWAŁ, ŻE IRYTUJESZ SIĘ NA TO, O CZYM PRZED CHWILĄ PRZECZYTAŁEŚ/USŁYSZAŁEŚ W MEDIACH, NA TO, ŻE KTOŚ CHCE ODEBRAĆ CI CAŁY DOTYCHCZAS WŁOŻONY WYSIEŁEK? PAMIĘTASZ, CO BYŁO TĄ MOTYWACJĄ, TYM MOTOREM PODJĘCIA WYZWANIA?

 

Twoja odpowiedź: TAK/NIE

 

CO TO DOKŁADNIE BYŁO?

 

Twoja odpowiedź: (OPISZ TO)

 

ILE OSÓB Z TWOJEGO OTOCZENIA, RODZINY, BLISKICH MÓWIŁO: TAK, SPRÓBUJ, NA PEWNO OSIĄGNIESZ SUKCES! UDA CI SIĘ! ILE?

 

Twoja odpowiedź: (PODAJ LICZBĘ)

 

Skoro w tamtym etapie dokonywania wyboru, ostatecznie i tak nie miało znaczenia, co myślą o Twoim pomyśle/postanowieniu szeroko pojęci INNI, jakie ma znaczenie dzisiaj zdanie kogoś z zewnątrz na temat tego, co Cię determinuje do działania. Trzymaj się znanego wcześniej schematu i nie ulegaj oddziaływaniu otoczenia, którego zadaniem jest zatrzymać Cię za wszelką cenę i zagonić do grupy, gdzie stoją „wszyscy”.

 

Ok, rozumiem, że są trudności, ale te trudności są dla wszystkich jednakowe, dlatego jedyne, co możesz robić, to szukać „wyłomów” w murze, który jest stawiany całej grupie i rośnie w tym samym tempie. To jest działanie wbrew naturze, z którą się rodzimy. Dążenie do stabilizacji jest pierwszym odruchem, a zmiana, jaka następuje wprowadza nas w cały cykl niewygody, od zaprzeczenia po rezygnację.

 

ZASADY SZTUKI WALKI

Podstawową zasadą sztuki walki jest zdolność do wykorzystania zmiany na swoją korzyść.

 

Spoglądając na społeczne uwarunkowania, jeśli pamiętasz rzeczywistość lat 80-90., masz jeszcze szanse skorzystać z genu, który wyzwala się wtedy, gdy ktoś mówi: „nie dasz rady!”. Ja nie dam rady! Gen udowadniania, że POTRAFIĘ! Taka silna, dominująca postawa młodszego, niedowartościowanego brata, który musi się rozpychać, aby pokazać swoją wartość.

 

Z pewnością połączone jest to z tak zwanymi „trudnymi czasami”. W powieści  “The End”, Michael G. Hopf pisze:

 

„Trudne czasy tworzą silnych ludzi, silni ludzie tworzą dobre czasy, dobre czasy tworzą słabych ludzi, a słabi ludzie tworzą trudne czasy”.

 

Ten paradoks warto wykorzystać na własne cele. Cennym jest też zauważenie, gdzie jako społeczeństwo, czy cywilizacja jesteśmy. Na którym etapie tego cyklu się zatrzymaliśmy i w który wkraczamy. Przewagę buduje się latami, więc pytanie brzmi, czy jesteś silnym czy słabym?

 

 

Tomasz Damian

Business Partner PIRSB

Podziel się: